BIST 11.156
DOLAR 33,04
EURO 35,94
ALTIN 2.551,00
HABER /  POLİTİKA

Fethullah Gülen için kırmızı bülten!

Başbakan Erdoğan, Fethullah Gülen ile ilgili endişelerini Obama'ya aktardığını söyledi.

Abone ol
Başbakan ve Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, cemaatle ilgili sorunun dershanelerin kapatılma kararıyla başladığını söyleyerek, mücadelenin aralıksız süreceğini söyledi. Gülen ile ilgili endişelerini Obama'ya da aktardığını anlatan Erdoğan, "Hakkında kırmızı bülten çıkardığımızda bulunduğu yerde duramayacak" diye konuştu.

Erdoğan, ATV-A Haber yayınında gazeteci Mehmet Barlas'ın sorularını cevapladı. Cemaatle ilgili kaygılarını paylaşan Erdoğan, yargıdaki yapılanmayı eleştirdi bir savcının kendisini twitter üzerinden tehdit etmesine rağmen, HSYK'nın o savcı hakkında hiçbir işlem yapmadığını söyledi.

GÜLEN'İN İADESİ
 
"Paralel yapının" ulusal güvenliği tehdit ettiğini vurgulayan Erdoğan, Gülen'le ilgili ise "Amerika'nın Gülen konusunda tavır almasını bekliyorum. Obama'ya bunu söyledim. Bir kırmızı bülten çıkardığımız andan itibaren, şu anda bulunduğu yerde duramayacaktır. Bununla ilgili kararlılığımızı sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı. 
 
Erdoğan şöyle konuştu: 
 
Paralel yapı, paralel yargı, ulusal güvenliği tehdit eder hale gelmiştir. Bu tehdit karşısında bununla mücadele etmek sadece benim görevim değil. 
 
Dershane olayında irine toplu iğneyi dokundurduk, orada irin patladı. Şimdi ise temizlik aşamasındayız. 
 
Amerika'nın Gülen konusunda tavır almasını bekliyorum. Obama'ya bunu söyledim. Bir kırmızı bülten çıkardığımız andan itibaren, şu anda bulunduğu yerde duramayacaktır. Bununla ilgili kararlılığımızı sürdüreceğiz. 
 
BİRÇOĞU YURTDIŞINA KAÇMAYA BAŞLADI
 
Türkiye'de bulunanların birçoğu kaçmaya başladı. Mesela benim böcek olayında adı geçenlerden bir tanesi kaçmış. Tabi mahkeme yurtdışına çıkış yasağı koymadığı için kaçmış.