HABER /  EKONOMİ

FED faiz kararı bugün doları nasıl etkiler?

FED faiz kararı bugün saat 21.00'de. FED faiz arttırımı yapar mı, FED faiz arttırımı ne demek soruları yatırımcıların aklında. Merak edilen bir diğer soru ise FED faiz kararı doları nasıl etkiler? İşte merak edilen FED sorularının yanıtları...

Piyasaların gözü ABD Merkez Bankası-FED'in faiz kararına çevrildi.

Fed kritik kararını saat 21.00'de açıklayacak. Saat 21.30'da da Fed Başkanı Janet Yellen konuşacak.

Analistler, Fed'den bugün faiz konusunda bir adım beklemezken, karar metnindeki ifadeler ve Yellen'ın açıklamalarının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirtiyor. 

YELLEN'IN SON AÇIKLAMASI 

Fed Başkanı Janet Yellen, son konuşmasındakoşulların karşılanması durumunda kademeli faiz artırımının uygun olduğunu söyledi. 

Yellen'ın önceki açıklamalarına kıyasla daha 'güvercin' bir ton kullanması ve faiz artışının zamanlamasına yönelik mesajını değiştirmesi dikkati çekmişti. 

Yellen, 27 Mayıs'ta yaptığı konuşmasında "Bir sonraki faiz artışına gelecek aylarda gidilmesi muhtemelen uygun olur" ifadesini kullanmıştı.

FED BU YIL FAİZE DOKUNMADI

Fed bu yıl Ocak, Mart ve Nisan aylarındaki toplantılarında faizde değişikliğe gitmedi. Banka son olarak Aralık 2015'te çeyrek puan artışla faizi yüzde 0,25-yüzde 0,50 aralığına yükseltmişti.

FED FAİZİ ARTTIRIRSA DOLAR UÇUŞA GEÇER

FED'in piyasaların beklentisine göre faiz artışına gitmemesi durumunda Dolar/TL'de düşüş bekleniyor. Aksi bir tabloda, Fed faiz arttırımı kararı alırsa dolar diğer para birimleri karşısında yükselişe geçer. 

ÖNCEKİ HABERLER
Tüm Projelerin Tek LANSMAN Sitesi
Mars'ta yeni keşif gezegenin tarihi yeniden yazılacak
LYS 2016 için ÖSYM uyardı sınıfınızda 'ajan' olabilir!
Hava durumu bitti sanmayın yine geliyor!
İşsizlik oranları Mart 2016 sevindiren düşüş
Katar'da hükümet krizi! Başbakan istifasını verdi emir yenisi atadı
Yorumlar 1 yorum