BIST 9.693
DOLAR 32,59
EURO 34,84
ALTIN 2.507,99
HABER /  GÜNCEL

Fahri Kur’an Kursu öğreticilerine kadro müjdesi!

2016 Fahri Kur’an Kursu öğreticisi atamaları için Diyanet İşleri Başkanlığı çalışma başlattı. 10 bin Fahri Kur’an Kursu öğreticisine kadro verilecek.

Abone ol

Diyanet İşleri Başkanlığı 10 bin Fahri Kur’an Kursu öğreticisinin ataması için düğmeye bastı.

Kur’an kurslarında din hizmetleri sunma konusunda bilgi ve tecrübeye sahip olan Fahri Kur’an Kursu öğreticileri için Diyanet İşleri Başkanlığı devreye girdi. 

HALEN ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞIYORLAR

Kamuda görev almadan önce liyakat hususunda süzgeçten geçen, yeterlilik belgesi yanında çeşitli sınavlardan geçen fahri öğreticileri, atanmayan öğretmenler gibi atama bekliyor. Kur’an Kursu öğreticileri halen, ‘Fahri Statüsü’nde asgari ücretle çalışıyor. 2011 yılından bu güne bu Fahri Kur’an Kursu öğreticilerinin kadro konusunda çok yönlü şikayetler ve başvurular yapıldığı halde mesafe alınamamıştı.

20 BİNDEN FAZLA FAHRİ ÖĞRETİCİ VAR

Ancak, Türkiye genelinde sayıları 20 bini aşkın olan Kur’an kursu bayan eğitimcileri temsilcilerinin bir araya gelerek oluşturdukları ‘Atama Bekleyen Fahri Kur’an Kursu Öğreticileri İstanbul Platformu’nun çabaları sonuç verdi.

Platform sözcüleri İmren Soylu, Asiye Tahinoğlu, Gülistan Seven, kadro sorununu çözüme kavuşup mağduriyetlerin giderilmesi için Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’le görüştü.

BU MESLEĞİ İSTEYEREK SEÇTİK

Platform üyeleri görüşmede, “Bizler, kadrolu Kur’an Kursu öğreticisi bulunmayan cami ve Kur’an kurslarında görev yapan vekil imamlar, müezzin kayyımlar ve Fahri Kur’an Kursu öğreticileriyiz. Şu an güncel olan KPSS-DHBT puanlarımızın süreleri geçmeden ve verilmeyen haklarımız için lütfen harekete geçin. Bizler, isteyerek bu mesleği seçtik ve Diyanet İşleri Başkanlığı üzerinde kadrolu veya sözleşmeli olarak görevlendirme beklemekteyiz” dedi.

10 BİN KADRO VERİLECEK

Platform üyelerini dinleyen Görmez, kadro konusunu Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştüğünü ve ilk 3 ay içinde 5 bin kadro için Maliye Bakanlığı’na yazının gönderildiğini belirtti. Görmez, 6 ay içinde ikinci 5 bin kadro için de çalışmaların sürdüğünü ve bu konuda da gerekli adımların atıldığını bir aksilik olmaması durumunda 6 ay içinde toplam 10 bin Fahri Kur’an Kursu öğreticisinin kadroya alınıp mağduriyetin giderileceğini kaydetti.