BIST 1.524
DOLAR 7,46
EURO 9,01
ALTIN 437,81
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Facebook şimdi hapı yuttu! Tarihi ceza geliyor

87 milyon ABD seçmeninin bilgilerini şirketlerle paylaşan Facebook'a ABD tarihinde kişisel verilerin ihlali gerekçesiyle verilen en büyük para cezası uygulanacak.

Abone ol

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) Facebook'a tarihi bir ceza kesmeye hazırlanıyor. Washington Post'un haberine göre Facebook yöneticileri ve FTC tarafı cezanın miktarını görüşmek için geçen günlerde bir araya geldiler. Cezanın kişisel verilerin ihlali konusunda tarihi bir ceza niteliğinde olabileceği ifade ediliyor.

Kişisel verilerin ihlali hakkında 2012 yılında Google'a 22.5 milyon dolar ceza kesilmişti. Facebook'a kesilecek cezanın bu miktardan daha fazla olması bekleniyor. Facebook Cambridge Analytica isimli şirkete ABD'li seçmenlerin verilerini sağlayarak 2016 seçimlerine hile karıştırmakla suçlanıyor. Konuyla ilgili olarak Mark Zuckerberg ABD kongresinde ifade vermişti. Facebook 2017 yılında 15.7 milyar dolar kâr etmiş bir şirket. Cezanın boyutu bu nedenle daha da bir merak konusu.

Facebook 87 milyon ABD vatandaşının kişisel verilerini seçmen davranışı olarak kullanılmak üzere şirketlerle paylaşmakla itham ediliyor.

Konuyla ilgili olarak Facebook görüş vermedi. Hükümetin geçici olarak kapanmasından dolayı FTC yetkililerine ulaşılamadı. FTC başkanı görüş bildirmedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Trafikteki radarlar artık Google Haritalar'da gösterilecek!
Diş çıkaran bebeklere ne iyi gelir?
Çocuklarınızı Çin tuzu bağımlılığından uzak tutun
Trabzonspor basketbol altyapısının açılış töreni yapıldı
Samsunspor şehitleri anıldı
Akdeniz'de 4.7 büyüklüğünde deprem!
Özhaseki'den 15 Temmuz şehidinin ailesine ziyaret
'Yunanistan'da 2 Türk gözaltına alındı' iddiası!
10 Years Challenge için çok önemli uyarı
61 yaşında yaşadığı yasak aşka müebbet hapis!
Yorumlar