BIST 2.395
DOLAR 15,93
EURO 16,77
ALTIN 928,13
HABER /  GÜNCEL

Ermenistan'ın ilk Başbakanı itiraf etmiş işte belge

Yazar Güneri Civaoğlu, Ermenistan’ın ilk başbakanı Ovanes Kaçaznuni'nin altında imzası olan raporu köşesine taşıdı.

Abone ol

Milliyet gazetesi yazarı Güneri Civaoğlu, Ermenistan’ın ilk başbakanı Ovanes Kaçaznuni 1923 yılında Bükreş’te “Taşnak Partisi” toplantısına sunduğu raporu köşesinde yer verdi.

Ermenistan’ın ilk başbakanı Ovanes Kaçaznuni, 1923'te "İsyanımızın temelinde İtilaf devletlerinin bize vaat ettiği Ermenistan hayali vardı, gerçeği göremedik." diyor. 

Yine Kaçaznuni açıklamasında "Kaderden şikâyet etmek ve felaketlerimizin sebeplerini kendi dışımızda aramak acıklı bir durumdur." ifadeleri dikkat çekiyor.

Ermeni soykırımı iddialarının 100. yıl dönümünde tartışmalar alevlendi. 1915 olaylarına ilişkin günün en ilginç yazılarından birisine Güneri Civaoğlu imza attı.

"Belgeyse, işte ‘belge’ başlıklı yazısında yazar, soykırım var mı yok mu tartışmalarına değinerek  "iyi hoş da bu kadar “köpürtmeye” gerek kalmadan ortada apaçık öyle bir tarihi belge var ki, tek başına yeter." deyip köşesinde o belgeyi yayınladı.

ÖLDÜK, ÖLDÜRDÜK’

İŞTE o tarihi belge niteliğindeki Ovanes’in Taşnak Partisi toplantısına sunduğu ve altında imzası olan satırlar...

1914 sonbaharında, Türkiye henüz savaşan taraflardan birine katılmadığı dönemde, Güney Kafkasya’da büyük gürültü içinde ve enerjik biçimde Ermeni gönüllü birlikleri oluşturulmaya başlandı.
....................
Türklere karşı ayaklandık. Barışı sabote etmek için savaştık bile. Artık hepimiz Türklerin düşmanı olan İtilaf devletlerinin kampındaydık. “Türkiye’den denizden denize Ermenistan” talep etmekteydik. İtilaf devletlerinin ordularını Türkiye’ye göndermeleri ve hâkimiyetimizi temin etmeleri için Avrupa ve Amerika’ya resmi çağrılar yaptık. Nihayet şu da var ki, var olduğumuz sürece aralıksız olarak Türklerle savaştık. Öldük ve öldürdük. Artık, Türklere ne gibi bir güven telkin edebiliriz ki?

AKLIMIZ DUMANLANMIŞTI
Askeri operasyonlara katıldık. Kandırıldık ve Rusya’ya bağlandık. Tehcir doğruydu ve gerekliydi. Gerçekleri göremedik, olayların sebebi biziz. Türklerin milli mücadelesi haklıydı. Barışı reddetmemiz ve silahlanmamız büyük bir hataydı. Türklere karşı ayaklandık ve savaştık. Sevr Antlaşması gözümüzü kör etmişti. İsyanımızın temelinde İtilaf devletlerinin bize vaat ettiği büyük Ermenistan hayali vardı. Ama biz hiçbir zaman devlet olamadık. Türkiye Ermenistan’ı diye bir devletin hayalden öte olmadığı gerçeğini göremedik.
Aklımız dumanlanmıştı. Biz kendi isteklerimizi başkalarına mal ederek, sorumsuz kişilerin sözlerine büyük önem vererek, kendimize yaptığımız hipnozun etkisiyle, gerçekleri anlayamadık ve hayallere kapıldık.

TÜRKLER DOĞRU YAPTI
1915 yaz ve sonbahar döneminde Türkiye Ermenileri zorunlu bir tehcire tâbi tutuldu. Türkler ne yaptıklarını biliyorlardı ve bugün pişmanlık duymalarını gerektirecek bir husus bulunmamaktadır. Siyasal açıdan olgunlaşmamış ve dengesiz insanlara özgü bir şaşkınlık içinde, bir uçtan diğerine savrulmaktaydık. Rus hükümetine karşı dünkü inancımız ne denli körü körüne ve temelsizse, bugünkü suçlamalarımız da o denli körü körüne ve temelsizdi.

HASTALIKLI PSİKOLOJİMİZ

Kaderden şikâyet etmek ve felaketlerimizin sebeplerini kendi dışımızda aramak acıklı bir durumdur. Bu bizim (hastalıklı) milli psikolojimizin karakteristik bir özelliğidir ve Taşnaksutyun Partisi de bundan kaçamamıştır. Osmanlı’dan, Akdeniz’e uzanan bir Ermenistan talep ettik. Derhal gönüllü birlikleri oluşturduk, Türklere karşı ayaklandık ve savaştık. İsyanımızın temelinde İtilaf devletlerinin bize vaat ettiği Ermenistan hayali vardı, gerçeği göremedik.

ÖNCEKİ HABERLER
Nepal'de deprem: Çok sayıda ölü var
Nepal'de deprem: Çok sayıda ölü var
Atanamadın mı sorusu hayatını zehir etti
Atanamadın mı sorusu hayatını zehir etti
Türksat’tan ev ve cep telefonu hizmeti
Türksat’tan ev ve cep telefonu hizmeti
Ermenilerin yaptığı katliamlar Alman belgelerinde
Ermenilerin yaptığı katliamlar Alman belgelerinde
Ekrem Dumanlı ülkücü derneğinden neden atıldı?
Ekrem Dumanlı ülkücü derneğinden neden atıldı?
Nepal'de 7.9 büyüklüğünde deprem
Nepal'de 7.9 büyüklüğünde deprem
MHP'li başkan AK Parti'ye geçti!
MHP'li başkan AK Parti'ye geçti!
İzlerken onlar adına utandım
İzlerken onlar adına utandım
Anzaklardan Çanakkale'de şafak ayini
Anzaklardan Çanakkale'de şafak ayini
İstanbul'da uçak son dakika havada alev aldı
İstanbul'da uçak son dakika havada alev aldı