BIST 2.785
DOLAR 17,89
EURO 18,27
ALTIN 1.030,15
HABER /  POLİTİKA

Erken seçim sözü ortalığı karıştırdı

Baykal 'erken seçim olabilir' dedi. İktidar "olmaz" dedi. Muhalefet 'erken seçime hazırız' mesajı verdi. İşte tartışma.

Abone ol


ZÜBEYİR KINDIRA
İNTERNETHABER

ANKARA-
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "İktidar artık bu yükü taşıyamaz, erken seçime gidebilir" dedi. Ankara'da erken seçim tartışması da başladı. Muhalefet, erken seçim kararını alma iradesinin AKP'de olduğunun farkında. Her an seçim kararı alınabileceği ihtimaline karşı hazırlıklı olduklarını söylüyorlar. Ancak iktidar partisinden net yanıt geldi: "Erken seçim yok. Tam zamanında seçim yapılacak..."

BAYKAL SEÇİME GİDİLMELİ
CHP lideri Baykal katıldığı bir TV programında, " Kürt açılımı Türkiye'yi bölüyor!.. Türkiye gerçekten bölünüyor. Aklı başında kimsenin Türkiye’nin bölünmekte olduğu tespitine karşı çıkması mümkün değildir. Bu bir gerçektir, yalın, sade bir gerçektir. Artık Türkiye’nin bu süreci devam ettiremeyeceğini görerek ve bir anlamda da bize müsaade demek üzere iktidarın bir seçimi tercih edilebileceği bir noktaya işler gelebilir. Ben hep 2011 Mayıs diye görüyordum. Yaşanan olaylar Türkiye’yi bu iktidarın taşımayacağı noktaya getirir ve onların bunu görmesi kaçınılmaz olabilir. İktidar erken seçim ilan edebilir" dedi.

OKTAY VURAL : BİZ HAZIRIZ
Bu konuda yorum yapmak mümkün değil. Seçim kararı alma iradesi, çoğunluğu nedeniyle AKP'de. Bu süreci nasıl değerlendirecekler bilmiyorum. Bir seçim kararını aldıracak güce sahip değiliz. Hükümet bir seçime gider mi, bilemem. Ama er ya da geç, 1.5 yıl içinde bir seçim var. Biz MHP olarak varsayımlar üzerinden hareket etmek yerine seçime hazırlanıyoruz. Ve bu arada Türkiye'nin meseleri ile ilgileniyoruz. Biz seçimden çok Türkiye'nin bu kritik ortamda daha büyük bir bedel ödemesini önlemeye çalışıyoruz. Toplumun bu süreçte daha az bedel ödemesi için uyarılar yapıyoruz.

AKP DAHA DA BETER OLSUN!
Seçim ne zaman olursa olsun, biz hazırız. Ama artık şu göründü. Bundan sonraki seçimler de AKP artık iktidar olamaycak. Bunu dönüştürmek için manevralar yapabilir, her türlü oyunu oynayabilirler. Biz mücadelemizi sürdüreceğiz. Biz hazırız. AKP işine geldiği zaman bir seçim kararı alabilir. Oylarında bir düşüş olduğu gözleniyor. Beter olsunlar! Daha da düşecek. Düşmesinde de fayda var. Bu düşüsü engelemek için yeni gerilimler, mağduriyetler oluşturacaklardır. Ama çekirge kaç kez zıplar? Çekirgenin sıçrayacak hali kalmadı. Bu süreç içinde seçimleri kendilerini avantajlı hale getirecek bir arayış içinde olacakları açık. Bir can simidi arıyorlar. bir 27 Nisan gibi bir manivela arıyorlar. Ama milletimiz artık bunların mağduriyet edebiyatlarına bakmayacak.

HAKKI SÜHA OKAY: "İPUÇLARI VAR" 
Bu erken seçim ihtimali genel başkanımızın bir tahmini. Ancak görülen süreç bunu gösteriyor. Bir kere milletvekili Seçim Kanununda yapılan bir değişiklik vardı. Ekim ayında geçti. Bayburt Yasası, diye biliyordu. Burada sanırım Burhan Kuzu idi, erken seçim olabileceğini söyledi, gerekçeyi açıklarken. Bu seçimlerin 2010 Kasım ayında yapılmasını gösteren en güçlü göstergeydi. Ama gelinen noktada Parlamento tıkandı, ekonomik kriz aşılamadı, kentlerde terör arttı. Koşullar gereği iktidar oy oranı daha da düşmeden seçime gitmeyi düşünebilir.

İktidarlar oyları ya çok yükseldiğin de ya inmeye başlayınca seçime gider. AKP'nin ciddi anlamda puan kaybı var . Daha fazla erimeden seçime gitmek isteyebilir. Özel bir istihbaratım yok ama görüntü bir erken seçime gidilebileceği yolunda.

KILIÇ: "KURUNTU"
Baykal'ın erken seçim olabilir, yaklaşımına AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç'tan net yanıt geldi: "Erken seçim yok. Seçimler tam zamanında yapılacak."  Kılıç, şunları söyledi:

"Bu yaklaşım Sayın Baykal'ın kuruntusudur. bir erken seçimin değil telafuzu tahayyülü bile bizim açımızdan söz konusu değildir. Seçimler tam zamanında yapılacaktır. Sayın Baykal'ın da aslında bu cümleleri duymak için böyle bir söylem geliştirdiğini sanıyorum. Hazırlıksız yakalanmamak adına seçimlerin tam zamanında yapılmasını arzu ediyor olmalıdır. Türkiye de ne bir erken seçim düşüncesi vardır ne de erken bir seçime gitmeyi gerektirecek olağanüstü koşullar vardır."

ÖNCEKİ HABERLER
Asker intiharları da devlet sırrı oldu
Asker intiharları da devlet sırrı oldu
Şükür ve Uygun fast foodçu oldu!
Şükür ve Uygun fast foodçu oldu!
Üniversite sınav tarihleri FLAŞ!
Üniversite sınav tarihleri FLAŞ!
Sinan Aygünün istifası istendi
Sinan Aygünün istifası istendi
At-eşek eti halkası genişliyor
At-eşek eti halkası genişliyor
Nazlı Ilıcakı gördüğü yerde öpecek
Nazlı Ilıcakı gördüğü yerde öpecek
Mektuptaki şüpheli toz şarbon değil
Mektuptaki şüpheli toz şarbon değil
Ahmet Türkten ilk açıklama
Ahmet Türkten ilk açıklama
İşveren yüzde 6 zammı çok buldu
İşveren yüzde 6 zammı çok buldu
Baykal dayanamadı konuştu!
Baykal dayanamadı konuştu!