BIST 5.192
DOLAR 18,81
EURO 20,43
ALTIN 1.164,91
HABER /  GÜNCEL

Erken seçim 1 Kasım'da mı? YSK açıkladı!

YSK Başkanı Sadi Güven, seçimin 1 Kasım'da yapılacağına ilişkin herhangi bir belirleme yapılıp yapmadığını açıkladı.

Abone ol

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, hazırladıkları birkaç seçim tarihini içeren takvim taslaklarından birisini siyasi partilere gönderdiğini belirterek, "Seçim kararı alınmadan seçim tarihini belirlemek mümkün değil. YSK'nın da şu an itibarıyla böyle bir kararı yok. Yani 1 Kasım diye bir seçim tarihi belirlenmesi söz konusu değil" dedi.

Güven, YSK'nın yürüttüğü seçim hazırlıklarına ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Kurulun seçimin 1 Kasım'da yapılacağına ilişkin herhangi bir belirleme yapmadığını belirten Güven, seçim kararı alınmadan bunun mümkün olmayacağını dile getirdi.

Güven, 7 Haziran seçimlerinin ardından olası bir yeni seçim için YSK olarak çalışmalara başladıklarını ifade ederek, "Seçim kararı alınmasından sonra geçecek 1 haftalık hazırlık süresinde kağıt, genelge ve diğer hazırlıkları yapmak, seçim takvimi hazırlamak fiilen mümkün değildir. Bu nedenle olası seçim tarihi açısından 1 ay öncesinden bir çalışma yaptık. Süre azalınca kurulda temsilcisi bulunan siyasi partilere hazırladığımız birkaç seçim tarihini içeren takvim taslaklarından birisini gönderdim" diye konuştu.

Bunun resmi bir gönderi olmadığına işaret eden Güven, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kuruldaki diğer çalışmaları nasıl siyasi partilerle yapıyorsak seçim takvimi taslağını da onlarla görüşerek yapalım istedim. Gayriresmi olarak hafta sonuna, 23 Ağustos'a kadar bize görüşlerini bildirmelerini istedim. Resmen gönderemezdim, göndermek doğru da etik de değildi. Çünkü halen siyasi partilerin birlikte koalisyon kurabilme süresi var. Seçim kararı alınmadan seçim tarihini belirlemek mümkün değil. Benim belirlemem de mümkün değil. Yüksek Kurul, bu 90 günlük süreyi kısaltabilecek. Karar alacak olan YSK'dır. YSK'nın da şu an itibarıyla böyle bir kararı yok. Yani 1 Kasım diye bir seçim tarihi belirlenmesi
söz konusu değil."

"BİRDEN FAZLA TASLAK HAZIRLADIK"

Seçim hazırlıkları kapsamında birden fazla tarihi içeren taslaklar oluşturduklarını anlatan Güven, bu çalışmaları 1 aydır yürüttüklerini söyledi.

Güven, "Seçim kararı verilirse oluşturduğumuz birden fazla tarihi içeren taslaklardan hangisinin uygulanacağına kurulumuz günü de tespit etmek suretiyle karar verecek. Siyasi partilere gönderdiğim bir taslak. Bunun üzerinde onların görüşlerini alıp değerlendirerek seçim kararı alınırsa seçim tarihini belirleyeceğiz" dedi.

Anayasa'nın 79 ve Milletvekili Seçimi Kanunu'nun 9. maddesinin YSK'ya seçimle ilgili işlemler konusunda yetki verdiğini hatırlatan Güven, şöyle devam etti: "Bu yetkimizi 90 günlük sürenin kısaltılabileceği yönünde karar almak suretiyle tespit ettik. Buna uygun, kurulumuz mevsim şartlarını da göz önüne alarak seçimlerin düzen içinde yürütülebilmesi için hangi tarihte seçimin yapılmasının doğru olacağını, siyasi partilerin de görüşleri geldikten sonra belirleyecek. Bu 1 Kasım olur, 8 Kasım olur, 25 Ekim olur, şu an ne olur bilemem. Yüksek Kurul, ne karar verir bilemem. Bunlardan 1 Kasım'a ilişkin hazırlanan taslağı siyasi partilere gönderdim. Onların görüşünü aldıktan sonra karar vereceğiz."

SEÇİMLERİN 60 GÜNDE YAPILMASI MÜMKÜN MÜ?

YSK Başkanı Güven, seçim hazırlıklarını 60 günde yapabilecekleri konusunda çalışma yürüttüklerini de ifade ederek, şunları söyledi: "Seçim kararı alınırsa 60 gün içinde seçimin yapılması mümkün olabilecek, öyle görünüyor. Ama yurtdışında da sandık kuracağız. Sandık kurduğumuz ülkelerin bazıları için izin söz konusu olabiliyor. İzin için erken tarihte talepte bulunmamızı istiyorlar. Bu süre biraz daralacak. İzin verdikleri takdirde o ülkelerde sandık kuracağız. Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla bu izin taleplerini ileteceğiz. Yurtdışında yapacağımız seçim sürelerini de dikkate almak suretiyle bu takvim taslaklarını belirledik. Bu taslak üzerinden kurulda temsilcisi bulunan AK Parti, CHP, MHP ve HDP'nin görüşleri alınmak suretiyle bir tarih belirleyeceğiz."

Seçim takvimindeki sürelerde bazı kısaltmalar yapılabileceğini dile getiren Güven, bunun sorun yaratmayacağını kaydetti. Başkan Güven, "Sonuç olarak bu bir taslak, üzerinde her zaman değişiklikler yapabiliriz. Ülkemiz için inşallah hangi karar çıkacaksa hayırlı olur" dedi.