BIST 4.962
DOLAR 18,64
EURO 19,28
ALTIN 1.048,88
HABER /  POLİTİKA

Erdoğan'ın içinin acıdığı o görüntü

Başbakan Erdoğan evden Başbakanlık'a giderken yolda rastladığı o manzaraya dayanamadığını söyledi.

Abone ol

Başbakan Erdoğan her sabah Başbakanlık binasına gitmek için evinden ayrıldığında yolda gördüğü sigara içen öğrenci görüntüsüne dayanamadığını anlattı.

Yeşilay heyetiyle görüşen Başbakan Erdoğan “Evden gelirken kız öğrenciler de dahil ortaokul öğrencilerinin birer sigara yakıp tüttürdüklerini görüyorum. İçim acıyor” dedi

Yeşilay Başkanı M. İhsan Karaman başkanlığındaki heyet, önceki gün Ankara’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüştü. Projelerini devletin zirvesine anlatan Yeşilay heyeti tam destek aldı.

Habertürk'ün haberine göre Yeşilay, toplumda yükselen nargile tüketimi, alkol bağımlığıyla ilgili kampanya başlatacak. Nisan ayı sonunda Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte Küresel Alkol Politikaları sempozyumu düzenlenecek. Başbakan Erdoğan’ın açılışını yapacağı programda Dünya Sağlık Örgütü bir İstanbul deklarasyonu yayımlayacak.

BİLİNÇLENME ÖNEMLİ

Erdoğan, evinden Başbakanlığa gelirken, yol güzergâhında birçok okul gördüğünü, kızlar da dahil olmak üzere ortaokul öğrencilerinin birer sigara yakıp tüttürdüklerini belirterek, “Buna çok üzüldüm. Benim içim acıyor. Sizin yüklendiğiniz sorumluluk büyük. Gençlere ulaşmanız lazım” dedi.

NARGİLE İÇİN KAMPANYA

Başbakan Erdoğan, nargile konusunda duyarlı olduğunu, zararlı alışkanlık değilmiş gibi gençler arasında bir sosyalleşme aracı olarak yayıldığını söyledi. Erdoğan, cezai tedbirlerden çok bilinçlendirmenin önemli olduğunu vurguladı. Yeşilay, önümüzdeki birkaç ay içinde nargile salgını, alkol bağımlığıyla ilgili kapsamlı bir kampanya başlatacak.

Nargile alışkanlığının toplumsal temelini ortaya koyacak bir araştırmadan sonra uyandırma ve farkındalık kampanyası devreye girecek. Erdoğan, tütün ve zararları konusunda gerekli yasal düzenlemelerin yapıldığını hatırlatarak, tütün ürünlerinin sunumuyla ilgili Yeşilay’ın çalışmalarının önemli olduğunu söyledi. Erdoğan, cezai tedbirlerden çok bilinçlendirmenin önemine vurgu yaptı.

FAHRİ BAŞKAN OLDU

Yeşilay Başkanı Karaman, Yeşilay Haftası dolayısıyla yaptıkları ziyaretlerde devletin zirvesine, ‘Yeşilay kolu’ pazubantları hediye ettiklerini söyledi. Karaman, “Hoşluk olarak, nostaljik bir hediye olarak bunları verdik. Kendilerini Fahri Yeşilay Kolu başkanları ilan ettik” dedi.

erdogan-yesilay-kolu.jpg