BIST 2.864
DOLAR 17,94
EURO 18,39
ALTIN 1.036,00
HABER /  GÜNCEL

Erdoğan'ın cebindeki gizli plan! Boşuna gitmemiş!

Başbakan Erdoğan, Rusya'da düzenlene kış olimpiyatlarının açılışına katılacak.Dünyanın en pahalı olimpiyatları arasında yer alan Sochi 2014 Kış Olimpiyatları büyük bir açılış töreni ile başlayacak.

Abone ol

SOÇİ'deki tören için dünyanın dört bir yanından gelen liderler Rusya’nın yolunu tuttu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a olimpiyatların açılışını izlemek için Rusya’ya hareket etti. Başbakan burada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.

Financial Times si ise bu görüşmenin arka planını yorumlayan bir makale yayımladı. ‘Erdoğan Soçi’den indirim kapmayı umuyor’ başlıklı haberde şu ifadelere yer verildi:

Olimpiyatların açılış seramonisine katılacak isimlerin arasında bir kişinin aklında çok önemli bir konu var. Bu kişi Türkiye'nin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan. Başbakan Erdoğan Türkiye’de artan kurun ülkesinin doğalgaz faturasına nasıl yansıyacağını düşünüyor. Rusya aynı zamanda Türkiye’nin en büyük doğalgaz sağlayıcısı konumunda. Başbakan Erdoğan geçen hafta da Türkiye’nin en çok doğalgaz aldığı ikinci ülke olan İran’a giderek doğalgazda indirim konusunu düşünmüştü.

ORTAKLIKTAN ÖTE BİR ŞEY

Rusya Türkiye’ye ayda ortalama 2 milyar dolar doğalgaz satıyor. IBS firmasında çalışan enerji uzmanı David Tonge iki ülke arasındaki doğalgaz ilişkisini, ‘politik ve stratejik ortaklıktan’ öte bir durum olarak tanımlıyor. Tonge, “Avrupa iki ülke arasındaki doğalgaz indirim görüşmelerin sonucunu merakla bekliyor. Bu bütün pazarı etkileyebilir” diye konuştu. Rus tarafı ise Türkiye’ye yapılacak olan nükleer santral konusunda Türkiye’den bazı vergi muafiyetleri talep etmesi gündemde. Aynı zamanda Türkiye’nin Rus enerji şirketi Gazprom’dan daha uzun kontratlar istemesi de masadaki konulardan biri olacak.

İŞ HACMİ 50 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

İki liderin görüşmesinde ticari ilişkiler de gündeme geldi.

Putin "Vakit ayırıp buraya geldiğiniz için teşekkür ederim. Sporcularınıza da başarılar dilerim. Türkiye bizim öncelikli partnerimiz. Dost ilişkilerimiz vardır. Geçen yıl Türkiye'ye 4 milyon Rus turistin geldiğini söylemek aslında zaten yeterli. 1990'dan itibaren Türk inşaat şirketlerinin Rusya'da yaptıkları işin hacmi yaklaşık 50 milyar Dolar'a ulaştı bu da çok iyi bir rakam. Bizim uzmanlarımız Türk inşaatçılarından memnun kaldılar. Olimpiyat olimpiyatlarının hazırlanmasına ciddi katkı sağladılar" dedi.

Başbakan Erdoğan ise konuşmasında, "Olimpiyatlar nedeni ile bugün burada sizinle bir arada olmaktan duyduğum memnuniyeti belirtmek isterim. Gerçi Kayak ve buz pateninde az sayıda sporcu ile katılabiliyoruz, bunlar gelecek için önemli adımlar olacak. Bu tesislerin hazırlanmasında Türk müteahhit firmalarının başarılı çalışmalarını izledim. Aramızdaki ticaret hacmi iyi bir noktada, hafif bir düşüş de olsa bunu toparlamamız mümkün. Özellikle enerjideki dayanışmamız önemli. Burada 2018 dünya futbol şampiyonası siz de. Şimdiden orada müteahhit firmalarımızın önemli bir yer alabileceğini düşünüyorum" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasına Putin 'Şüphesiz' yanıtını verdi.

Erdoğan konuşmasının devamında, "Bu akşam yapılacak açılış da inanıyorum ki gerçekten bir barışın özgürlüğün simgesi olacaktır. Rekor ve başarılar ile dolu olmasını diliyorum" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Bu şirketler için son gün Sevgililer Günü
Bu şirketler için son gün Sevgililer Günü
Japon devi 5000 çalışanını işten çıkarıyor!
Japon devi 5000 çalışanını işten çıkarıyor!
Flash TV'de zincirli internet protestosu!
Flash TV'de zincirli internet protestosu!
Hasip Kaplan Gül'ü böyle tehdit etti
Hasip Kaplan Gül'ü böyle tehdit etti
El-Kaide'nin 3 büyük kampı Türkiye'de mi?
El-Kaide'nin 3 büyük kampı Türkiye'de mi?
Kılıçdaroğlu Erdoğan için ağır konuştu
Kılıçdaroğlu Erdoğan için ağır konuştu
Mide tümörü ameliyatı artık Türkiye'de
Mide tümörü ameliyatı artık Türkiye'de
Türkiye, neden kış olimpiyatları ülkesi değil?
Türkiye, neden kış olimpiyatları ülkesi değil?
Skyland İstanbul'dan kaçırılmaz indirim
Skyland İstanbul'dan kaçırılmaz indirim
O savcı da gitti
O savcı da gitti