BIST 1.352
DOLAR 8,55
EURO 10,07
ALTIN 495,47
HABER /  GÜNCEL

Erdoğan'ın beğenmediği cami!

Cüneyt Özdemir, Başbakan Erdoğan'ın beğenmeyip müdahale ettiği o camiyi yazdı.

Abone ol

Malatya'ya yapılmak istenen Selçuklu dönemi mimari özelliklerine sahip 'kubbesiz' cami Erdoğan'ın beğenmemesi üzerine yapımı durdurulmuş. Bu iddiayı bugün Radikal si yazarı Cüneyt Özdemir köşesine taşıdı.

MALATYA'YA SELÇUKLU DÖNEMİ CAMİSİ

Malatya’da bir işadamı hayır için memleketine bir cami yaptırmak istiyor. Bunun için Türkiye’nin
tartışmasız en iyi mimarlarından biri olan Nevzat Sayın’ın kapısını çalıyorlar. Nevzat Sayın daha önce cami yapmamış ancak projeye ilgi duyuyor ve kabul ediyor. Cami projesine başlamadan önce Türkiye’nin dört bir tarafındaki camileri dolaşıyor. Nevzat Sayın, Malatya’nın tarihini incelediğinde Osmanlı döneminde yıldızı çok parlak olmasa da şehrin Selçuklular dönemindeki cazibesini fark ediyor. Bunun üzerine Selçuklular dönemindeki camileri incelemeye başlıyor. Bildiğiniz gibi Türkiye’de cami denilince akla ilk gelen kubbe oluyor.

KUBBESİZ CAMİ

Kubbeler cami mimarisinde o kadar çok kullanılmış ki artık bir süre sonra neredeyse kubbesiz cami yapmak günah sayılabilecek bir noktaya ulaşılmış! Oysa Selçuklu döneminde cami mimarisinde kubbe kullanılmıyormuş. Selçuklu döneminde camilerde sütunlar kullanıldığı için mekân doğal olarak bölünüyor, bu bölünme de ilginç bir davranış biçimine yol açıyormuş. 

Bütün bu araştırmalar sonrasında Malatya’ya Sulçuklu mimarisinin bütün özelliklerini taşıyan nerede ise aslına yakın bir cami tasarlamış. Hayırsever işadamı bakmış, beğenmiş. 10 bin kişilik caminin imar izinleri alınmış, işlemler bitmiş ve inşaat başlamış…

ERDOĞAN'A İSPİYONLUYORLAR

Her şey Başbakan Erdoğan’ın bir Malatya mitingi ile değişiyor.
Başbakan'ın bir Malatya ziyareti sırasında eşraftan biri caminin yapıldığı meydanı Başbakan'a ispiyonluyor. Zira şehrin merkezinde olan o meydan genelde Ak Parti mitinglerinin de yapıldığı meydan. Buraya bir caminin yapılması meydanı küçültecek; olan, mitinglere olacak. Başbakan neyse ki daha sağduyulu. O gün bu konuşmaya tanık olanların anlattıklarına bakılırsa "Yer hususunda bir şey diyemem ancak cami denilince benim ayaklarım yerden kesilir. Gidip inceleyeceğim" diyor.

YER KONUSUNA MUHALEFET ETMEDİ

Nitekim gidip inceliyor. Hayırsever işadamı ve inşaatı hayata geçiren Yeşilyurt Belediye Başkanı Ahmet Kavuk ellerine caminin çizimlerini, planlarını alıp Başbakan’ın karşısına geçiyorlar. Mimar Nevzat Sayın bu apar topar denetime çağrılmıyor. Proje Başbakan'a anlatılıyor. İsterseniz sonrasını Belediye Başkanı Ahmet Kavuk’tan dinleyelim: “Yer üzerinde bir muhalefeti olmadı. Biz sözlerinden, ‘Malatya adına, olması iyi olur. Zaten merkezde cami olması lazım’ manasını anladık. Sadece mimaride bazı önerileri oldu. Allah nasip ederse yeniden çizimlerle farklı bir konseptle bir sunumu Sayın Başbakanımızdan bir randevu alarak kendisine arz edeceğiz. Başbakanımızın projeyi değerlendirmeye alması bizi mutlu ediyor. Belki bilmediklerimiz olabilir. Öneri yine manendir, bilerektir. Onu da değerlendireceğiz. Tabii memleketimizin Başbakanı. Bu kadar, memlekete emeği var. Önerileri dinlemek, değerlendirmek, anlaşmak bizi mutlu eder.”

KUBBESİZ CAMİ FAZLA MODERN

Başbakan Erdoğan caminin tasarımlarında kubbe görmemişti. Bu yüzden projeyi ‘fazla modern’ bulmuştu.

Geçen perşembe günü 'Yeşil Binalar Zirvesi'nde bir panelde Mimar Nevzat Sayın ile karşılaştım. "Malatya’daki cami ne durumda, bitti mi" diye sordum. Sayın, "Hayır bitmedi. Yapımı durduruldu. Başbakan beğenmediği için ne olacağı bilinmiyor, bir değişiklik yapmam için fısıltılar gelmeye başladı bile" diyerek isyan ediyordu. Gel de isyan etme!

Selçuklu dönemine ait bir cami Başbakan’ın engin mimari gözü ile ‘fazla modern’ bulunduğu için inşaatı durdurulup, üzerine çakma kubbeler kondurulması isteniyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Arınç'tan cumhurbaşkanlığına yeni formül
Arınç'tan cumhurbaşkanlığına yeni formül
22 Şubat 2014 tarihli Galatasaray-Beşiktaş derbi haberi
22 Şubat 2014 tarihli Galatasaray-Beşiktaş derbi haberi
MHP'den jet Dombıra misillemesi
MHP'den jet Dombıra misillemesi
Paris Hilton meğer ne kadar pintiymiş
Paris Hilton meğer ne kadar pintiymiş
Galatasaray: 1 - Beşiktaş: 0 (Derbinin skoru belli oldu)
Galatasaray: 1 - Beşiktaş: 0 (Derbinin skoru belli oldu)
3 yıl sonra yeniden meydanlarda
3 yıl sonra yeniden meydanlarda
Erdoğan Sivas'tan paralel yapıya sert çıktı
Erdoğan Sivas'tan paralel yapıya sert çıktı
Gülen Hocaefendi'yi iki kez ziyaret ettim
Gülen Hocaefendi'yi iki kez ziyaret ettim
ABD'den Ukrayna'ya ince mesaj
ABD'den Ukrayna'ya ince mesaj
4.4'lük deprem Maraş'ta hasar yarattı
4.4'lük deprem Maraş'ta hasar yarattı