BIST 8.514
DOLAR 27,52
EURO 28,85
ALTIN 1.615,14
HABER /  POLİTİKA

Erdoğan'dan 'Yeni Başbakan' açıklaması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısına konuştu, yeni başbakanla ilgili açıklamalarda bulundu.

Abone ol

İNTERNETHABER

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda son kez genel başkan olarak konuştu. Seçim sonuçlarına değinen Erdoğan, 'tokatı o yedi' diyerek İhsanoğlu'nun aldığı sonucu yorumladı.

AK Parti'de başlayan 'başbakanlık' yarışına da değinen Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül'ün yaptığı son açıklamayla başlayan tartışmalar için uyardı.

Erdoğan, "Şeytan devreye girer. Bizler şu veya bu şekilde nefsimizi dinlersek partimizin bütünlüğüne zarar veririz. Önümüzdeki günlerde bu imtihan daha da yoğunlaşacak" dedi.

"Bu sözlerimle kimseyi itham etmiyorum' diyen Erdoğan, Başbakanlık bekleyenler için üstü kapalı şu mesajı verdi;

-"Bu parti kimseye koltuk vermek için kurulmadı. Yoksulun sofrasındaki ekmeği büyütmek, Türk bayrağının itibarını yükseltmek için vardır. Makam hırsı mazlumun umudunu köreltir". 

İŞTE Erdoğan'ın verdiği çarpıcı mesajlar;

BU AKŞAM GENEL BAŞKAN İÇİN FİKİR ALACAĞIM

İnşallah 27 Ağustos'ta olağanüstü kongremizi yapıyoruz. Bu genel kurulda genel başkanlık görevini delegeler belirleyecek.

AK Parti'nin geleceğini istişare yapacağız, yapıyoruz. Bu akşam milletvekilleriyle bir araya gelerek yeni genel başkan için fikirlerini soracağız. Ortak akıl ne diyorsa ona tabi olacağız.

NEFİS UYARISI

Biz kulislerin istikamet çizdiği bir parti değiliz. Bu tür hareketleri hazmedemeyenler durmaz. Şeytan devreye girer. Bizler şu veya bu şekilde nefsimizi dinlersek partimizin bütünlüğüne zarar veririz. Önümüzdeki günlerde bu imtihan daha da yoğunlaşacak. Kimsenin bu imtihandan başarısız olacağına inanmak istiyorum. Sinsilik, tuzaklar, tehditler bu partiye sirayet edemedi.  

ALLAH İÇİN SEVİNDİRMEYELİM

13 yıldır her gün AK Parti'de çatlak olacak diyenleri duydunuz değil mi? AK Parti'ye fitne sokanları biliyorsunuz değil mi? AK Parti'den bazılarına cumhurbaşkanı bile olursun, ayrıl dediler... AK Parti'nin yalpalamasını isteyenleri Allah için sevindirmeyelim. Bu hareket milletin ve ümmetin ümidi olmuştur. 

BU PARTİ KİMSEYE KOLTUK VERMEK İÇİN KURULMADI

Bu sözlerimle kimseyi itham etmiyorum. Bu parti kimseye koltuk vermek için kurulmadı. Yoksulun sofrasındaki ekmeği büyütmek, Türk bayrağının itibarını yükseltmek için vardır. Makam hırsı mazlumun umudunu köreltir. Biz bunu yapacak bir parti değiliz.

Fitnecilerin tuzağına düşmede, hasımlarımızı sevindirmeden bu süreci tamamına erdireceğiz. Bir arkadaşımızı bile üzmeden bu süreçten çıkacağız.

3 DÖNEM KURALI İLE MESAJ

13 yıl önce yola çıkarken 3 dönem kuralı getirdik. Bu partinin istişare yaparak aldığını bir karardır. Bu ilkenin sarsılmadan uygulanması taraftarıyım. 3 dönem kuralı bir kişinin siyasi yaşamının bitmesi değildi. Sadece 3 dönem parlamentoya girdiyse bir dörem ara vermesidir. Bu arkadaşlarımız AK Parti'de her görevi alabilirler. Siyaseti milletvekilliği olarak görmek doğru değildir. Bu ilkenin çiğnenmeden yola devam edileceğine inanıyorum.

ahmet-davutoğlu-ve-bülent-arinç.jpgBaşbakanlık için adı geçen Ahmet Davutoğlu'nun Bülent Arınç ile yaptığı samimi sohbet merak uyandırdı.

TEŞEKKÜR ZİYARETİ YAPACAĞIM

Seçimin şampiyonu Rize yüzde 80.6, Bayburt yüzde 80.5, yüzde 75 Gümüşhane, Konya yüzde 74,6. Konya Büyükşehirler içinde en çok oyu verdi. Bu şehirlere teşekkür ziyaretinde bulunacağım.
İlçeler bazında, Adıyaman'ın Şincik ilçesinden yüzde 96 oy aldık. Rabbim izin verirse oraya da gideceğim. 

SEÇİMİN GALİBİ ERDOĞAN DEĞİL

Seçimin galibi Recep Tayyip Erdoğan değil, 77 milyondur. 77 milyonun cumhurbaşkanı olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. 

recep-tayyip-erdoğan-ak-partiye-veda-el-salladi.jpg12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan genel başkan olarak katıldığı son toplantıda AK Partililere böyle veda etti.

HERKESİN HAKKINI SAVUNDUK

3 Kasım 2002'de söylediysek onun arkasında durmaya çalıştık. Türkiye'deki herkesin kimliğini, yaşam tarzını muhafaza edebilmesi için fikirlerini rahatça söylemesi için reformlar yaptık. Özgür bir Türkiye inşa ettik. Sünni'nin de  Alevi'nin de, Ermeni'nin de Rum'un da Musevi'nin de hakkını biz savunduk. Kimine Kürt dediler haklarını kısıtladılar, Alevileri ötelediler. Başörtülülere git tarlada meyve sula dediler, taşralı, köylü, cahil dediler.

BALKON KONUŞMAMIZA DUDAK BÜKENLER...

AK Parti ayrımcılığa uğrayanların partisi oldu. Haksızlığa uğramış kitleler olarak kimsenin başkalarını yaşamasını istemedik. Kendimiz acı çekerken evlatlarımız aynı acıyı çektiler. Balkon konuşmalarımıza dudak bükenlerler, yaptıklarımıza baksın. 

BASINA BASKI İDDİASI

Bazı medya grupları arkadaşlarıma, partime, bana her türlü hakareti yapabiyor mu? Bazı yargı mensupları tarafsız davranıyor, hakarete ağır eleştiri diyerek manevra yapıyor. Bizi basın özgürlüğünü kısıtlamakla suçlayanlar neden Gazze'ye sustu. 12 gazeteci öldü, İsrail'i savunmayanlar işlerinden kovuldu.

recep-tayyip-erdoğan-veda-konuşmasi.jpg
Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti'ye vedası.

AZINLIKLAR KONUSUNDA HASSASIZ

Bizi azınlıklar konusunda Batı bizi eleştirdi. Azınlıklar noktasında bizim kadar hassaiyet gösteren başka bir ülke yoktur. Azınlıklar huzur içinde. Gazze'de bu kadar olurken Musevi vatandaşlarımız güvencemiz altında dedik. Bizim derdimiz İsrail halkıyla da değil, İsrail hükümetiyle.

EZİDİLERE KAPIMIZI AÇTIK

Ezidilere kapısını açan tek ülke Türkiye, 2 bin Ezidi geldi. Oradaki Ezidilere yardım gönderiyoruz. Suriyelilere kucak açan tek ülke Türkiye. 1 milyondan fazla muhacir burada. Sorunlar yaşanıyor ama aman sabir diyoruz. 30'a yakın Gazzeli yaralı kardeşlerimiz geldi, daha da gelecek. 

YENİ TÜRKİYE, YENİ MUHALEFET

Yeni Türkiye'ye yeni bir muhalefet yakışır. CHP ve MHP sonuçtan dolayı seçmeni aşağılıyor. Pensilvanya da bu yüzden millete beddua sallıyor. Böyle bir anlayışın Türkiye ile buluşamayacağı ortada. 

Teşkilatıma söylüyorum, yüzde 15'in altında oy aldığımız yerlerde AK Parti'yi en çok oy alır hale getirmeliyiz.

TOKADI İHSANOĞLU YEDİ

Kendileri aday olmasa daha ağır bedeller ödeyeceklerdi. Oturup bir aday buldular milletten tokadı o yedi. O da "Bende söz bitti" dedi.