BIST 2.439
DOLAR 16,19
EURO 17,41
ALTIN 965,28
HABER /  GÜNCEL

Erdoğan'dan son dakika Süleyman Şah açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan son dakika yaptığı açıklamada Süleyman Şah Türbesi eleştiren muhalefete yüklendi.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son dakika yaptığı açıklamada Süleyman Şah Türbesi'nin taşınmasına tepki gösteren muhalefeti topa tuttu, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne sahip çıktı.

Süleyman Şah Türbesi operaslonunun eleştiren Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'e "Necdet Özel, Harbiye'de vatan konusu işlenirken, dersi mi kırmıştı?" diye sormuştu. Erdoğan, Devlet Bahçeli'nin bu sözlerine yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tabii ki ben cumhurbaşkanlığı makamında milletin seçtiği bir cumhurbaşkanı olarak bugün şahsıma başbakanıma genelkurmay başkanıma ve bu operasyon içinde yer alanlara karşı yapılan saldırıya sessiz kalamam" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Süleyman Şah Türbesi'ne ilişkin şunları söyledi:

TEREYAĞINDAN KIL ÇEKER GİBİ

Eğer bu muhalefetin ağzına baksaydık, allah muhafaza biz yine orada yine operasyon yoluna gitseydik belki de bu kardeşlerimzin bir kısmı bugün hayatta olmayabilirdi. Siyaset duygusallık götürmez. Siyaset akılla bilimle tecrübeyle yapılan bir iştir. Onun için insanı yönetme sanatıdır siyaset. Öyle heyecan verelim, birileri gaz versin, bu gazla beraber yürü böyle şey olmaz... Hamd olsun musul'da başkonsolosluğumuzdaki kardeşlerimizi nasıl alıp geldiysek burada da dikkatli olmamız gerekiyordu, burada da bizim 39 askerimiz var. Oğuzhan binbaşı ve oradaki ekibi bizim oradan, görev yapacak olan yavrularımızla gayet güzel şekilde tereyağından kıl çeker gibi halletmemiz gerekiyordu.

AYLARCA ÜZERİNDE ÇALIŞTIK

Aylardır haritalar üzerinde çalıştık. Uzun süren çalışmaların ardından bir gecede bu operasyonu yaptık. Bu konuda hükümetimizi ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizi bir kez daha tebrik ediyorum.

Birilerinin bu konuda olumsuz algı oluşturmak için yoğun çaba sarf ettiğini görüyoruz. Bu konuda söylenen sözler cehalet boyutunu aştı, iftira boyutunu aştı. Halbuki mesele o kadar açık net o kadar ortada ki. Bölgede büyük bir karmaşa ve çatışma ortamı var. Bizim de orada askerlerimiz bulunuyor. Ortalık böyleyken, toz dumanken bizim burada askerlerimizi bile bile ateşe atmanın bir anlamı var mı? Yok. Biz de ne yaptık, bu noktada Suriye içerisinde bizim farklı bir alana farklı bir yere burayı taşımamızın faydalı olacağı kanaatini verdik. Bu manevi emanetin Süleyman Şah Kabri'ni bizler suriye sınırları içinde bir başka yere naklettik. Ülkemize çekip almadık. Akıl ve vicdan sahibi kim buna karşı çıkabilir?

GENELKURMAY BAŞKANI'MA YAPILAN OPERASYONA SESSİZ KALMAM

Ama karşı çıkanlar var. Bunu da tamamı yalan iftira mahiyetindeki ifadelerle yapıyorlar. Tabii ki ben cumhurbaşkanlığı makamında milletin seçtiği bir cumhurbaşkanı olarak bugün şahsıma başbakanıma genelkurmay başkanıma ve bu operasyon içinde yer alanlara karşı yapılan saldırıya sessiz kalamam.

Bir siyasi partinin genel başkanı, ülkenin cumhurbaşkanına, başbakanına, genelkurmay başkanına, tüm askerlerimize akıl almaz ithamlarda bulunuyor. Hakaretler yağdırıyor. Tek bir mehmetçiğin burnunun kanamaması için hassasiyet gösteren TSK'yı ve hükümetimizi hedef alanlar önce dönüp kimlerle yan yana olduklarına bir baksınlar.

TIRNAĞININ BİR PARESİ DAHİ OLAMAZSIN

Açık söylüyorum, bunlar ancak ülkesine yabancılaşmış bir zihniyetin kalkıp da genelkurmay başkanımıza, akla hayale gelmemiş ifadelerle saldıran bu zat, önce aynaya bir bakması lazım. Sen şu anda genelkurmay başkanımızın atılacak tırnağının bir paresi dahi olamazsın.

Terörle mücadele diyorsun. Senin bu zaman kadar yaptığın bir şey var mı? Bizim Genelkurmay Başkanı'mız, askerlerimiz dağlarda taşlarda bunlar görev yaptılar. Sen sadece Ankara'dan kuru sıkı atıyorsun.

ZERRE KADAR TOPRAK KAYBI OLMADI

Toprak kaybı, hepsi yalan. Böyle bir şey yok. Vakti saati geldiği zaman inşallah bir Süleyman Şah türbesi ziyaretine gidersin. Ne diyelim bunlara? Ve şu andaki yeni yapılan yer hemen bizim sınırın önü olduğu için, daha güvende ama yine orada herhangi zerre kadar toprak kaybı olmadan burası inşa ediliyor.

Milletimiz bu densizliklerin, haddini bilmezliklerin hesabını elbette kendilerinden soracaktır. Şu hususun altını da çizmek istiyorum. Türkiye bu operasyonu hiçbir örgütle işbirliği içinde veya onların izniyle asla yapmamıştır. Bunların hepsi yalandır. Bizim işbirliği yapmamıza ihtiyacımız yok. Bu ülke bu güce bu iradeye sahiptir. Bu operasyon başından sonuna kadar Türkiye'nin kendi kararıyla, planlamasıyla, imkanlarıyla ve kabiliyetiyle yürütülmüştür. Buradan kendilerine pay çıkararak kamuoyunu yanlış yönlendirmeye çalışanlara da asla itibar edilmemelidir.

Ana muhalefet burada Esed rejimiyle beraber hareket etmektedir, diğer muhalefet de Esed rejimiyle hareket etmektedirler. Çünkü bu operasyona karşı çıkanların yeri onların yanıdır.

ÖLÜLERİMİZLE BİRLİKTE YAŞARIZ

Süleyman Şah türbesi gündeme gelince, hayatları boyunca bir türbenin önünden geçmemiş olanlar bile sabah akşam bunu konuşur hale geldi. Aslında bunlar türbe nedir onu bile bilmezler. Türbelerimiz bizim tarihimizin kültürümüzün önemli birer mührüdür. Yahya Kemal ne diyor biliyor musunuz, Madrid büyükelçiliğini yürütürken, Türkiye'nin nüfusunun 14-25 milyon olduğu söylenir. Yahya Kemal hayır der, Türkiye'nin nüfusu 50 milyondur. Etraftakiler bu nasıl olur diye sorarlar. Bunun üzerine toprağı işaret eden Yahya Kemal "biz ölülerimizle birlikte yaşarız" der.

Bizler topraklarımızın altına defnettiğimiz ölülerimizi unutmayız. Onların hatıralarını yaşatma konusunda pek az millete nasip olacak bir hassasiyetimiz vardır.


ÖNCEKİ HABERLER
Melisa Şahin ve Kemal Doğulu kavgası
Melisa Şahin ve Kemal Doğulu kavgası
Tacizi Facebook'ta anlattı: 'Senin ölünü s...'
Tacizi Facebook'ta anlattı: 'Senin ölünü s...'
Lezbiyen sevgili cinayetinde şok karar...
Lezbiyen sevgili cinayetinde şok karar...
Pervin Buldan'dan Oktay Vural ve PKK iddiası
Pervin Buldan'dan Oktay Vural ve PKK iddiası
Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga kimdir
Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga kimdir
2015 genel seçimleri için HÜDA-PAR'dan flaş karar
2015 genel seçimleri için HÜDA-PAR'dan flaş karar
Üçüncü Köprü'de şaşırtan erteleme
Üçüncü Köprü'de şaşırtan erteleme
Arınç'tan İngiliz hükümetine sert çıkış
Arınç'tan İngiliz hükümetine sert çıkış
Tanju Çolak 'Dolandırıldım'
Tanju Çolak 'Dolandırıldım'
HDP'li Ertuğrul Kürkçü'den flaş Öcalan yorumu
HDP'li Ertuğrul Kürkçü'den flaş Öcalan yorumu