BIST 1.349
DOLAR 8,56
EURO 10,10
ALTIN 495,11
HABER /  GÜNCEL

Erdoğan'dan adaylara mesaj! GBT'ler elimizde seçim sonucuna göre adım atarız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gençlerle buluştu. Erdoğan yerel seçime ilişkin ''Karşı tarafın bir adayı var, teröre bulaşmış bir kişi. Biz kararlıyız. GBT'leri hazır tutuyoruz," dedi.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün sosyal medya hesaplarından paylaştığı mesajında, “Yarın sadece sosyal medya hesaplarımızdan takip edilebilecek sürpriz bir programımız olacak. 28 Mart Perşembe, saat 12’de Twitter, Facebook ve Instagram'da buluşalım” demişti.

Saat 12'de bu sürprizin ne olduğu ortaya çıkrı. Erdoğan çoğunluğu üniversiteli olan gençlerle Ankara Atakule’de bir araya geldi. Erdoğan, burada gençlerin siyasetten diplomasiye kadar birçok sorusuna cevap verdi. Soru-cevap programında Erdoğan bizzat Moderatör oldu. Gençlerin sorularına cevap veren Erdoğan onlarca başlık verdi. İşte her biri birinden önemli açıklamaları:

Soru: Ben Mardin’den geliyorum. Dediğiniz gibi çok büyük değişiklikler var. Biz Mardin’de aşırı derecede rahatız. Özellikle genç olarak sosyal imkanlarımız arttı.
Biliyorsunuz Mardin medeniyetlerin başkenti olan bir şehrimiz. Bu potansiyeli kullanmak amacıyla, hem Ortadoğu’ya toparlanma katkısı, inovasyona olan ihtiyaçla beraber akademik anlamda katkısı olması amacıyla Mardin’de Kültür Üniversitesi düşünebilir misiniz? Eğitim sisteminde bir söz konusu olabilir mi?

Buralarda inovasyona yönelik bir çok yatırım olabilir
Bu üniversitemiz kültürel anlamda Artuklu Üniversitesi orada bir açılımı gerçekleştirdi. Üniversitemiz yoğun bir şekilde gelişiyor.Teknoparklar vasıtasıyla bu söylediğiniz inovasyon çalışmalarını o Teknoparklar içinde ele almak, oralarda hem destek verecek altyapıyı oluşturmak. Teknopark’larda part time çalışmak suretiyle, diyelim ki yarım gün derse gidiyorsa, yarım da gün de çalışma imkanını bulacaklar. Buralarda inovasyona yönelik bir çok yatırım olabilir.

O adayın GBT'si elimizde
Peki bu yatırımlar niye olmuyor? İşte bunun tek sebebi terör. Mardin’de trafiğin yer altına alındığı imkanlar oluştu. Bunlar geçmişte neden olmuyordu? Devletten aldıkları parayı nereye gönderiyorlardı? Kandil’e gönderiyorlardı. Bu para Mardin’de yaşayan insanlar için, yatırımlar için. Bakın şimdi karşı tarafın yine bir adayı var. nedir? Teröre bulaşmış birisi. Bu konuda kararlıyız. Üç sene bekle, beş sene bekle. Bekleyemeyiz. Şimdi bütün bunlarla ilgili GBT’leri her şeyi hazır olarak elimizde tutuyoruz. Seçim sonucu neticelerine göre adımlarımızı atacağız.

O ifadeler tabana yönelik değil
Soru: Sayın Bahçeli 'zillet' siz 'illet ittifakı' diyorsunuz. Muhalif kesim bunu halka dediğinizi söylüyorlar. Siz bu tanımı neye göre yapıyorsunuz ve muhatabı kimdir?

Bunun muhatabı olarak kesinlikle ne HDP’ye, CHP’ye olsun sözde İYİ Parti olsun bunların tabanına yönelik değerlendirme değildir. Bu tamamen yönetici kadrolarına yönelik bir ifadedir. Ben bu partilere oy verenlere terörist diyecek kadar vicdansız değilim. Ama sözde İYİ Parti’nin başındaki hanım, “Benim terörist vatandaşlarım. Size böyle diyen cumhurbaşkanı” Bununla ilgili ne gerekir? Ben de kendisine hemen avukatlarım vasıtasıyla davayı açtım. 250 bin liralık manevi tazminat davası açtım. Sadece bununla bırakmayacağım tabi. Bu iş cezai süreci gerektiriyorsa ceza davası da açacağım.

Hakkımı hukukla arayacağım
Vatandaşlarıma özellikle terörist deme noktasına beni taşıyan bir anlayışa hukuk devleti içerisinde hakkım neyse bunu ararım. CHP için aynı şey geçerlidir. HDP için de aynı şey geçerlidir.

"Ben Man Adalarını da Bilmezdim"
Bay Kemal Man Adaları diye bir şey çıkardı. Ben Man Adalarını da bilmezdim, sayesinde öğrendim. Benim ailemin burada paraları olduğundan bahsetti. Tabi davaları açtık, 2,5 milyona mahkum oldu. Şimdi istinafta. İstinaftan da bu teyit edildiği takdirde buradan gelecek olan 2,5 milyonu ben de Mehmetçik Vakfına hibe edeceğim.

Mehmet bey döner sucuk dağıtıyor ama, ben Mehmetçik Vakfına verilmesinin çok daha isabetli olacağını düşündüm. Şu anda istinaf kararını bekliyoruz."

Golan Tepeleri Suriye'nindir
SORU:Donald Trump’ın Golan Tepelerin’e yönelik kararı var. Müslüman ülkeler bile basit bir tepki verildi. Bu konuda bir tek Türkiye’nin sesi çıkıyor. NATO’da G-20’de soruyor musunuz? Niye bu kadar sessiz Müslüman dünyası?

Golan, 1967'de BM anlaşmaslı ile Suriye'ye tescil edilen toprakladır. Fakat Trump Ali kıran baş keşen. Trump'ın attığı bu adamın ne BM'den ne de BMGK'den onay alınması söz konusu değil.

Maalesef Köfrez ülkeri bu noktada karalı bir duruş sergilemiyor. İnsanı üzen bu. Ses çıksa da çıkmasa da biz üzerimize düşeni yapıyourz. İsrail'de 9 nisanda seçim var. Trump bunun için Netanyahu'ya destek veriyor. Netanyahu yolsuzluklara bulaşmış biri. Yalnız kalsak da bu işlerin üzerine gideceğiz.

Bunlara güvenilmez. Ben bunların hepsinin ciğerini çok iyi biliyorum. Biz Türki millleti olarak yolumuza devam edeceğiz. Biz karar mercii değiliz. Karar mekanizmalarını devreye sokarak netice almaya çalışacağız."

SORU: Ben Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu Gelecek Planlama sorumlusuyum. 2013 yılında siz Finlandiya’dan döndüğümüzde, bizim de oyunumuz olsun demiştiniz. O gece karar verdim. Çanakkale’yi anlatan Nusret isminde bir oyun yaptık bakanlığımızın sayesinde. Bu oyunu hayata geçirdiğimizde fuar fuar dolaştım. Bu noktada Türkiye’nin bu dijital yolculuğunda gençleri nerede görüyorsunuz? Ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Zaten şu an dijital yolculuğun içinde bizzat gençlik var. bizim jenerasyon sizler kadar aktif yer almıyor. Sizler şimdi artık öncü olmaya aday konumundasınız. Çanakkale’yi bilirsek kurtuluş mücadelemizin ne olduğunu anlarız. Gerek Gazi Mustafa Kemal, gerek onunla birlikteki Seyit Onbaşılar, On Beşliler dediğimiz yavrular nasıl bu savaşı verdiler ve bugünkü vatanı onlar bize hediye ettiler. Bu bizim mesuliyetimizi daha da arttırıyor.

O yardım unutulmaz
Nusret ile gelen o yardım unutulamaz bir şey. Sizin o girişiminizi ben önemli buluyorum. Bunları bizim her yerde, bütün STK’larda, gençlikle ilgili STK’larda anlatmamız lazım. Her şey hazır böyle gelip kucağımıza konmadı. Avuçlarımızın içine konmadı. Bunun için verilen bir mücadele ver. Bu mücadelenin neticesinde bu kadar şehitler verdik, gazilerimiz oldu. Bunların sonucunda da bizler bu vatanı başta Çanakkale olmak üzere ele almış olduk.

Hedefleri İstanbul'du
Çanakkale Boğazı başta olmak üzere burası geçilse girilecek yer neresiydi? İstanbul… İstanbul öyle bir hedef ki, Konstantinapol olayını hazmedemeyişlerinin sebebi o. Hedefleri buydu. Fakat ecdadımız buna imkan vermedi, fırsat vermedi. Ve bunu unutmuyorlar, hazmedemedikleri için de işte orada, 51 Müslümanı Cuma namazı esnasında şehit ettiler.

Silahlı insansız hava aracımızı kendimiz ürettik
Biz şu ileri teknolojiyi yapamasaydık; göreve geldiğimizde biz savunma sanayiinde yüzde 20’yi halledebiliyorduk. Şimdi yüzde 60-70’e dayandık. Bunu çalışalım dedi, daha sonra da bize gelen cevap; Kongreden izin çıkmadı. Bu arada da İsrail’den aldıklarımız vardı. Fakat İsrail’den aldıklarımızda da tabi İsrail arıza yaptığı zaman doğru dürüst tamiratı yapmaz. Sıkıntı üstüne sıkıntılar yaşıyoruz. Ama ne zamanki biz İHA’mızı ürettik, hele hele silahlı insansız hava aracımızı kendimiz ürettik rahatladık. Ve bizim terörle mücadelemiz ondan sonra farklı olmaya başladı.

Çok daha güçlü yapacağız
Şimdi üçüncü faza geçiyoruz. Üçüncü fazda bu İHA’ların çok çok önemli bir boyutta olanını beş altı ay içinde üretiyoruz. O üretildikten sonra zaten bu işi çok daha güçlü yapacağız. Çünkü beş ton ağırlığında bir İHA. Bir tarafında 1,5 tonluk bombaların olduğu, onlarla birlikte o zaman terörle mücadelemiz içerde de dışarda da çok daha farklı biçimde gelişecek. Ki bunlar Türkiye’nin savunma sanayiinde nereye vardığını göstermesi bakımından çok çok önemli. Bilişim teknolojisi alanında, elektrik elektronik mühendisliği alanında çalışanlar çok çok büyük görevleri üstlenmeye hazır olmalısınız diye düşünüyorum.

İşsizlik yazla birlikte değişecek
SORU: Ben de bir mühendis olarak işsizim. İşsizlik için planladığınız şeyler var mı?

İşsizlik olayı zaman zaman mevsimsel. Bu mevsimler işsizliğin tırmanışta olduğu dönemler. Ama şimdi şöyle yaz ile birlikte işsizlikteki durum değişecektir. Bu olumlu istikamette gelişecektir. Ben inanıyorum ki bu tek haneliye de inşallah inecektir.

Ama şunu bilmenizi istiyorum. Mühendisti mimardı bu alanlarda olanların işsiz kalmasını ben düşünemiyorum. Onlar bu ülkede kesinlikle iş sahibi olurlar. Çünkü özel sektör dahi bu tür mühendislere ihtiyacı olduğunu söylüyorlar. Mesela Gaziantep hep bunu bize söyler. Biz yetişmiş, kaliteli mühendis mimar bunları arıyoruz. Elektrik, elektronik arıyoruz diyorlar.

Hele hele şimdi Ankara’nın merkezi zaten bir çekim alanı oluşturacak. Savunma sanayinin merkezi Ankara. Ankara’nın çok ciddi ihtiyacı olacak. Binler, belki de on binler inşallah burada yer alacak. Endişe etmeyin.

ÖNCEKİ HABERLER
CHP İzmir adayı Soyer, kazanırsa ilk ne yapacağını açıkladı!
CHP İzmir adayı Soyer, kazanırsa ilk ne yapacağını açıkladı!
Recep Gürkan ve eşi kimdir? Edirne Belediye Başkanı'nın skandal videosu
Recep Gürkan ve eşi kimdir? Edirne Belediye Başkanı'nın skandal videosu
AK Partili Mehmet Özhaseki'den öğrencilere müjde
AK Partili Mehmet Özhaseki'den öğrencilere müjde
İngiliz gazetesi The Guardian'dan tehdit  dolu Türkiye yazısı! Bedeli ağır olur
İngiliz gazetesi The Guardian'dan tehdit dolu Türkiye yazısı! Bedeli ağır olur
Sabiha Gökçen Havalimanı Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hattı'na entegre oldu
Sabiha Gökçen Havalimanı Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hattı'na entegre oldu
Ole Gunnar Solskjaer 3 yıl ManU'da
Ole Gunnar Solskjaer 3 yıl ManU'da
Dolar mı altın mı almak lazım Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık'tan tavsiye
Dolar mı altın mı almak lazım Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık'tan tavsiye
Abdullah Avcı'dan Beşiktaş iddiasına yanıt
Abdullah Avcı'dan Beşiktaş iddiasına yanıt
İmamoğlu çok iddialı konuştu: Beyoğlu dahil 10 ilçeyi kazanabiliriz
İmamoğlu çok iddialı konuştu: Beyoğlu dahil 10 ilçeyi kazanabiliriz
Top oynarken dili boğazına kaçtı! Okul güvenliği hayata döndürdü
Top oynarken dili boğazına kaçtı! Okul güvenliği hayata döndürdü