BIST 9.179
DOLAR 31,14
EURO 33,82
ALTIN 2.034,54
HABER /  EKONOMİ

İngiliz gazetesi The Guardian'dan tehdit dolu Türkiye yazısı! Bedeli ağır olur

Türkiye kur saldırısını yaptığı hamlelerle geri püskürtmeyi başardı. Bu durumu hazmedemeyen İngiliz gazetesi The Guardian Türkiye'nin hamlesini eleştirdi ve tehditlerde bulundu.

Abone ol

İngiliz gazete, Türkiye'nin Londra piyasalarında elde ettiği galibiyetin ağır sonuçları olacağını yazdı. Geçtiğimiz cuma günü Türkiye'ye yapılan kur saldırısına, Merkez Bankası çok net bir cevap verdi.

Londra'da piyasasındaki para babaları, Türk lirası bulmakta zorluk çekince büyük zarara uğradı. Bu sırada dolar, 40 kuruş kadar geriledi.

Türkiye'nin bu hamlesi, İngiliz The Guardian gazetesinde haber oldu. The Guardian tehdit dolu bir dille, Türkiye'nin hamlesini eleştirdi.

Küresel ekonomi dalgalanacak

The Guardian gazetesi, Türkiye'nin Türk lirasını desteklemek adına attığı adımların, küresel ekonomide büyük bir dalgalanmaya yol açabileceğini yazdı. Gazete haberinde, Türkiye'nin hamlesinin kısa vadede bir kazanç olduğunu ancak uzun vadede ağır bedelinin olduğunu söyleyerek tehditte bulundu.

Hasar göreceği kuşkusuz

Haberde "Bedeli ağır olan bir galibiyet" ifadesini kullanan gazete editörü Larry Elliot, "Türkiye'nin hasar göreceği kuşkusuz." yorumunu yaptı.

Elliot, "Tek soru işareti, zararın ne kadar büyük olacağı ve başka ülkelerde hissedilip hissedilmeyeceği. Ancak küresel ekonominin ne kadar kırılgan bir durumda olduğu düşünülürse, Türkiye'deki sorunların bulaşıcı olma ihtimali çok güçlü." ifadesini kullandı.