BIST 10.657
DOLAR 32,17
EURO 34,95
ALTIN 2.435,75
HABER /  GÜNCEL

Erdoğan'a suikast davasında son dakika karar açıklandı bir yarbaya beraat

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast davasından beklenen son dakika haber geldi. Mahkeme heyeti suikast davasında sanıklara ceza yağdırırken bir yarbayın beraatine karar verdi. İşte suikast davası kararı;

Abone ol

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi saldırı düzenleyen 1'i firari 37 darbeci askerin aralarında bulunduğu 43'ü tutuklu 46 kişinin Muğla 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasında beklenen karar açıklandı.

Mahkeme, eski Yarbay Hüseyin Yılmaz 'ın beraatine karar verdi. 22 sanık için ise 4'er kez müebbet hapis cezası verildi. 4 kez müebbet hapis alanlar arasında Gökhan Şahin Sönmezateş de bulunuyor. Mahkeme Cumhurbaşkanına suikast, kasten öldürme, ve anayasal düzeni ortadan kaldırma suçlarından da 31 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmetti.

ERDOĞAN'IN YAVERİNE 18 YIL HAPİS

Muğla'da görülen Cumhurbaşkanına suikast girişimi davasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eski yaveri Ali Yazıcı'nın  ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verildi. Ancak suçu suikasta yardım etme düzeyinde olduğu gerekçesiyle ceza 18 yıla çevrildi.

MENFEZ PAŞA'SINA KUZU'NUN CEZASI

Çiğli Ana Jet Üs Komutanlığı imamı Paşa lakaplı Astsubay Zekeriya Kuzu, 4 kez ağırlaştırılmış müebbet ile diğer suçların yanı sıra üç polisin cüzdanını yağmalamaktan üç kez 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

GÜLEN'İN DOSYASI AYRILDI

Davada, bir numaralı sanık Fetullah Gülen ile Burkay Karatepe ve Özcan Karacan'ın dosyasının ayrılmasına karar verildi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele saldırı düzenleyen Özel Kuvvetler ve Muharebe Arama Kurtarma timlerinden oluşan 37 kişilik özel tim, başarılı olamayınca 2 polisi şehit edip kaçtı. Bu kişilerden, aralarında Çiğli Ana Jet Üssü'nün imamı olduğu belirtilen 'Paşa' lakaplı astsubay Zekeriya Kuzu'nun da aralarında bulunduğu 25'i ilk olarak yakalanarak tutuklandı. Daha sonra Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda tabur komutanı olan Binbaşı Şükrü Seymen ile önceden aynı birlikte eğitim alıp görev yapan askerlerden seçtiği yüzbaşılar İsmail Yiğit, Mustafa Serdar Özay, Muammer Gözübüyük, Ergün Şahin, Bahadır Sagun, Mehmet Öztürk, üsteğmenler Murat Köse, Mehmet Demir, Enes Yılmaz; teğmen Muhammet Burak İpek de yakalanarak tutuklandı. Firari Yüzbaşı Burkay Karatepe ise yakalanamadı. Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı'nın iddianamnesinde, sanıkların her biri için 6 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Suikasta teşebbüs eylemini gerçekleştirmek üzere Marmaris'e geldikleri belirtilen 37 askeri personelin yanı sıra azmettirici ya da yardımda bulunduğu belirlenenlerle birlikte aralarında örgüt lideri Fethullah Gülen'in de bulunduğu, 3'ü firari toplam 47 kişi hakkında dava açıldı. Sanıkların, 'Cumhurbaşkanına suikast', 'anayasayı ihlal', 'yasama organına karşı suç', 'hükümete karşı suç', 'silahlı terör örgütü yöneticisi olma', 'yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme', 'yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmeye teşebbüs etme', 'kasten öldürmeye teşebbüs', 'zincirleme şekilde cebir ve tehdit kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama', 'zincirleme şekilde silahla tehdit', 'Cumhurbaşkanına hakaret', 'zincirleme şekilde kamu görevlisine görevi nedeniyle hakaret', 'kamu malına zarar verme, mala zarar verme, nitelikli olarak konut dokunulmazlığının ihlali ve nitelikli yağma' suçlarından 6'şar kez müebbet hapis cezasına çarptırılması istendi.