BIST 2.372
DOLAR 15,91
EURO 16,86
ALTIN 945,81
HABER /  GÜNCEL

Erdoğan-Putin görüşmesinde 'Kudüs' vurgusu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ankara'ya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Putin arasında gerçekleşen görüşmede, Kudüs ve Suriye konusu masaya yatırıldı.

Abone ol

Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetlisi olarak dün Ankara'ya geldi. Erdoğan, Putin'i Beştepe'de resmi törenle karşıladı. Liderlerin görüşmesi yaklaşık 1 saat sürdü. İki liderin gündeminde ABD'nin Kudüs kararı vardı. Hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de Putin, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına tepki gösterdi.

Ankara'ya resmi ziyarette bulunan Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin önce baş başa görüştü, yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi. 

Heyetler arası görüşmenin ardından Erdoğan ve Putin ortak açıklama yaptı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: "S400 KONUSU BU HAFTA NETİCELENDİRİLECEK"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, S-400 hava savunma sistemi alımına ilişkin, "İlgili arkadaşlarımız gerekli çalışmayı yapmak suretiyle bu hafta içerisinde bir araya gelip bu işi de neticelendirecektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki baş başa görüşmelerinin ve katıldıkları heyetler arası çalışma yemeğinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. 

Putin ve beraberindeki heyeti Türkiye'de ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Erdoğan, Putin ile bu yıl içerisinde sekizinci kez bir araya geldiklerini belirtti. Erdoğan, "Bu yakın diyalog ikili ilişkilerimizin ve bölgesel konulara ilişkin teşriki mesaimizin boyutlarını açıkça ortaya koyuyor" diye konuştu. 

"Türkiye-Rusya iş birliği her geçen gün daha da güçleniyor. Siyasi düzeyde ahenkli bir çalışma ortamımız var" ifadesini kullanan Erdoğan, ziyaretler ve telefon görüşmelerinde kritik konuları düzenli olarak değerlendirdiklerini ve ortak bakış açıları geliştirmeye çalıştıklarını söyledi. 

Erdoğan, bu stratejik eşgüdümü gelecek yıl yapacakları yedinci üst düzey iş birliği konseyi toplantısıyla sürdüreceklerini belirterek konsey öncesinde de ilgili bakanların hazırlık toplantılarını gerçekleştireceklerini bildirdi. 

"İKİLİ TİCARETİMİZ YÜZDE 30 ARTIŞ GÖSTERDİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Siyasi seviyedeki bu ahenk, iktisadi ve beşeri ilişkilerimize de tabii ki aynı şekilde yansıyor. İkili ticaret hacmimiz 2017'nin ilk 10 ayı itibarıyla yüzde 30 oranında bir artış göstermiştir. Aynı şekilde turizm iş birliğimiz de gayet iyi bir seviyededir. Bu yıl şu ana kadar 4,5 milyon Rus turist ağırladık, bu rakamlar 2018'de şüphesiz daha da yükselecektir" dedi. 

Enerjinin ikili iş birliği içindeki en kritik başlıklar arasında olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Bu alandaki ortaklığımız Türk Akım ve Akkuyu projeleriyle yeni bir mertebeye ulaşmıştır. Bu projeleri en kısa sürede hayata geçirme noktasında iki tarafın da istek ve kararlılığı ortadadır" ifadelerini kullandı. 

Görüşmelerinde ikili ilişkilerin yanında bölgesel meseleleri de ele alma imkanı bulduklarını dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ele aldığımız konuların başında elbette Kudüs'le ilgili gelişmeler vardı. Amerika Birleşik Devletleri yönetiminin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı tüm dünyada büyük bir infial uyandırdı. Karar Müslümanlarla beraber Hristiyanları hatta aklıselim sahibi Yahudileri bile hayal kırıklığına uğrattı. Atılan bu sorumsuz adım nedeniyle yaşanan gerginlikler şu anda ortada. Hafta sonu işgal altındaki topraklarda protestolarda İsrailli askerler dört Filistinliyi şehit etti. Ayrıca yüzlerce Filistinli yaralanmış vaziyette, son aldığım rakam iki bine yakın. Gazze, İsrail uçakları tarafından bombalandı. İsrail adeta yangına körükle gitmeye devam ediyor. İsrail son süreci Filistinlilere yönelik baskı ve şiddet eylemlerini daha da artırmak için bir fırsat olarak görüyor. Vicdan sahibi, ahlak, ilke, değer sahibi hiç kimsenin bu cinayetleri görmezden gelmesi mümkün değildir." 

İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olarak iki gün sonra İstanbul'da Olağanüstü İslam Liderler Zirvesi'ni davet ettiklerini ve toplanacaklarını anımsatan Erdoğan, "Temennim odur ki oradan çok güçlü bir mesaj vereceğimize inanıyorum. Kudüs konusunda Sayın Putin ile benzer yaklaşımlar içerisinde olduğumuzu gördüm. Bu konudaki temaslarımızı sürdürmek hususunda mutabık kaldık" dedi.

"CENEVRE'DE YÜRÜTÜLEN SÜRECE ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAĞIZ"

 Erdoğan, "Bugün ayrıca Suriye'deki durumu da ele aldık. Soçi'de özellikle ele almış olduğumuz konuların ki Astana Zirvesi'nin adeta devamı mahiyetindeki bu süreci değerlendirme fırsatımız oldu. Bundan sonraki adımımız en kısa zamanda Soçi'de ikinci görüşmemizi, buluşmamızı yapacağız. Siyasi sürecin ilerletilmesi bağlamında ne gibi ilave adımlar atabileceğimizi de istişare ettik. Astana garantörleri olarak Suriye ihtilafına kalıcı siyasi çözüm bulunması amacıyla Cenevre'de yürütülen sürece önemli katkı sağlayacağız" değerlendirmesinde bulundu. 

Türkiye ve Rusya arasındaki yakın ilişkinin iki ülkeye sağladığı karşılıklı fayda kadar bölgesel istikrar bakımından da önemli ve anlamlı olduğunu vurgulayan Erdoğan, bu çerçevede yakaladıkları bu ivmeyi aynen muhafaza etmek niyetinde olduklarını söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "S-400 konusuyla alakalı olarak da ilgili arkadaşlarımız gerekli çalışmayı yapmak suretiyle bu hafta içerisinde bir araya gelip bu işi de neticelendirecektir. Kendilerine başarılar diliyorum" ifadesini kullandı.

Erdoğan, ziyaretin iki ülke için hayırlara vesile olmasını da diledi.

PUTİN'İN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI

"Görüşmelerimiz yapıcı hava içinde gerçekleşti. Uluslararası ve bölgesel gündemin güncel konularını da ele aldık. Moskova ile Ankara arasındaki işbirliği gerçekten başarılı bir şekilde gerçekleşiyor. Ticari ve ekonomik alandaki engeler kalktı.

Türk tarım ürünlerin Rusya'ya ihracatı artmış bulunuyor. İleriki adımların liberalleşmesi konusunu nasıl ilerletebileceğiz bunları görüştük. 

Rusya'dan Türkiye'ye turist akımı artıyor.

Akkuyu'nun kurulmasıyla ilgili çalışmalara başlatıldı. Karadeniz'in dibinden 2 ayrı hat kurulacaktır bu proje çerçevesinde.

Suriye konusunda sıkı işbirliği içindeyiz. Esad'la Suriye anayasası hakkında konuştuk.

Kudüs'ün statüsü İsrail ile Filistin arasında doğrudan temaslarla ele alınmalıdır. ABD'nin kararı bölgedeki durumu kötüleştirmektedir."

PUTİN TÜRKİYE'DEN AYRILDI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, resmi ziyaret için geldiği Ankara'daki temaslarını tamamlayarak ülkeden ayrıldı. 

Rus lideri taşıyan uçak, Esenboğa Havalimanı'ndan 22.39'da civarı havalandı. 

Putin, akşam saatlerinde geldiği Ankara'da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde görüşmüştü.

ÖNCEKİ HABERLER
Hizbullah'tan İsrail'e Kudüs hamlesi
Hizbullah'tan İsrail'e Kudüs hamlesi
Başbakan Yıldırım: Trump, aramaya cesaret edemedi
Başbakan Yıldırım: Trump, aramaya cesaret edemedi
FETÖ’den ihraç edilen imamın ölümünde sır perdesi aralandı!
FETÖ’den ihraç edilen imamın ölümünde sır perdesi aralandı!
TEM otoyolunda feci kaza! Ölü ve yaralılar var
TEM otoyolunda feci kaza! Ölü ve yaralılar var
TBMM'de milletvekilleri birbirine girdi
TBMM'de milletvekilleri birbirine girdi
ABD'deki Zarrab davasında yeni tanık dinlendi
ABD'deki Zarrab davasında yeni tanık dinlendi
TSK'dan hava harekatı: 12 terörist etkisiz hale getirildi!
TSK'dan hava harekatı: 12 terörist etkisiz hale getirildi!
Çukur 9.yeni bölüm fragmanı ilk sahne nefesler tutuldu
Çukur 9.yeni bölüm fragmanı ilk sahne nefesler tutuldu
Kırgın Çiçekler 102. bölüm fragmanı intikam hırsı sarıyor
Kırgın Çiçekler 102. bölüm fragmanı intikam hırsı sarıyor
Cennet'in Gözyaşları 13.bölüm fragmanı nefesler tutulacak
Cennet'in Gözyaşları 13.bölüm fragmanı nefesler tutulacak