BIST 8.039
DOLAR 27,14
EURO 28,93
ALTIN 1.680,29
HABER /  POLİTİKA

Erdoğan: IŞİD'in Türkiye'de 10 harekatı oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Alman turistin yaşamını yitirdiği Sultanahmet'ti ziyaret etti, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Abone ol

Terör saldırısının gerçekleştiği Sultanahmet'e giderek olay yerine karanfil bırakan Cumhurbaşkanı Erdoğan, DAEŞ'in şu ana kadar Türkiye'de 10 eylemi olduğunu söyledi.

12 Ocak'ta 10 kişinin hayatını kaybettiği canlı bomba saldırısının ardından Sultanahmet Meydanı’na ziyaretler bugün de devam etti.

Birçok turist ve vatandaş olay yerine giderek karanfil bıraktı.

Bölgeye giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma Namazı’nı Sultanahmet Camii’nde kıldı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Cuma Namazı'nı kıldırarak, hutbe verdi.

Cuma Namazı'na İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı.

Namaz öncesinde vatandaşlar, aramadan geçirilerek Sultanahmet Camisi'ne alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra patlamanın olduğu yere giderek karanfil bıraktı.

Gazetecilere açıklama yapan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: 

"Bu süreç kısa bir süreç değil ve bu süreci kendileri noktasında, kendileri için faydaya dönüştürmek, ülkemizi de adeta çevre ülkelerde olduğu gibi bir sıkıntılı duruma sokabilme gayreti içerisinde olan birçok terör örgütüyle şu anda mücadele içerisindeyiz. Bu terör örgütlerinin başında bölücü terör örgütü PKK geliyor. Bunun yanında aynı şekilde Suriye'nin kuzeyinde PYD, yine PKK'yla ilintili olan YPG ki aynı zamanda PYD ile beraber çalışıyor, bir diğer yine terör örgütü El-Kaide'nin adeta daha sonra ondan ayrılan DAEŞ terör örgütüdür.

Güneydoğu’daki temizlik harekatı sıradan harekat değildir. DAEŞ’in ülkemizde şu ana kadar 10 harekatı oldu. 10 Alman vatandaşı öldü.

Tüm Alman halkına başsağlığı dileklerimi iletmek istiyorum. Mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir."