BIST 2.408
DOLAR 17,22
EURO 17,54
ALTIN 964,49
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

Erdoğan ile hükümet arasında kriz mi var yoksa...

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile hükümet üyeleri arasında bir kriz mi var yoksa genel seçimler öncesi politik strateji mi uyguluyor?

Abone ol

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri için geri sayım sürerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile hükümet üyeleri ve büroksi arasındaki krizler bitmek bilmiyor.

Yüce Divan oylaması, Merkez Bankası krizi, Hakan Fidan'ın adaylığı ve en son Bülent Arınç'ın çıkışıyla alevlenen tartışmaların sebebi ne? 

Gerçekten Erdoğan ile hükümet arasında anlaşmazlık mı var?

Erdoğan ile hükümet arasındaki krizler seçim sonuçlarına nasıl yansır?

Kritik soruların yanıtlarını kamuoyu araştırmacıları verdi. AK Parti'yi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı yakından tanıyan isimlerin bir kısmına göre 'Bir sorun olduğu muhakkak.' Diğerlerine göre ise Başkanlık sisteminin getirilmesi için seçmen üzerinde algı oluşturuluyor.

Aljazeera'nın haberine göre kamuoyu araştırmacılarının Erdoğan-hükümet krizine ilişkin yorumları:

STAR GAZETESİ YAZARI AHMET TAŞGETİREN:Bir sorun olduğu muhakkak. Cumhurbaşkanı halkstar-gazetesi-yazari-ahmet-tasgetiren.jpg oyuyla seçildi. Cumhurbaşkanı’nın sembolik olma ötesinde yetkileri var. Bunu kullanmak durumunda. Erdoğan’ın AK Parti liderliği ortadan kalkmış görünmüyor. Erdoğan da bu ilişkiyi canlı tutuyor. Cumhurbaşkanı ve hükümetin iç içe geçtiği bir konum ortaya çıkıyor. Yasal çerçeve bunu karşılamıyor. Fiilen yarı başkanlık uygulansa bile sorunlar ortaya çıkıyor. Cumhurbaşkanı çerçevesinden bakıldığında bu başkanlık sistemiyle çözülür. Ama bunu anayasal statü sağlayacak. Seçimlerden öyle bir sonucun çıkması bekleniyor. Seçimlerden bu yönde bir kompozisyon çıkmazsa bu sorunlu durum devam edecek demektir. Bu gerilimle insanları başkanlık sistemine ikna etme stratejisi varsa, insanlar AK Parti’ye oy veriyor olsa bile bunu böyle algılamaz. Bu, halkın iki tarafın da yıprandığını düşünmesine yol açar. Halk ‘En iyisi başkanlık stratejisini getirecek Meclis aritmetiğini getirelim’ demez.

A&G ARAŞTIRMA ŞİRKETİ SAHİBİ ADİL GÜR:Elbette mevcut yönetim sistemine göre çatışma a-g-arastirma-sahibi-adil-gur.jpgçıkıyor. Bu tür Cumhurbaşkanı - hükümet çatışmaları bir strateji mi bilmiyorum. Zaten 'Cumhurbaşkanını halk seçsin' dendiğinden beri 'Türkiye bu sistemle bu yola devam edemez' de deniyor. TBMM vasıtasıyla Cumhurbaşkanlığı'nın yetkisi azaltılmalı ya da eski sisteme dönülmeli ya da başkanlık sistemine geçilmeli. Türkiye’nin başkanlık sistemine geçmesi için anayasa değişikliği yapılmalı. Seçimlerden sonra anayasa değişikliğine gidilebileceği görünmüyor. Bu kutuplaşma artıyorken bir konsorsiyumun sağlanması da zor, sistem değişikliği de zor görünüyor. HDP barajı aşmasa da zor. Dolayısıyla bu gerginliği anlamak zor. 

KONDA ARAŞTIRMA ŞİRKETİ SAHİBİ TARHAN ERDEM: Hükümetle Sayın Cumhurbaşkanı konda-arastirma-sahibi-tarhan-erdem.20150323164034.jpgarasındaki tartışmanın, 'Türkiye başkanlık sistemi dışında bir sistemle yönetilemez' savını seçmene kabullendirmek amacıyla ortaya atıldığı görüşüne katılmıyorum. Cumhurbaşkanı ve hükümetin yetkilerinin tartışmaya başlamasını halkımız kabul etmez. Yönetim organizasyonu, yetkileri ve görevleri hakkında çok ciddi deneyim yaşamış seçmenimiz çok doğru kararı verecektir. Sayın Erdoğan'ın Ak Parti seçmenini bir önyargıya bağlamak istediğini gösteren sözleri var, yakın bir gelecekte seçmeni yönlendirmek yerine tartışma ortamının koşullarını genişletmenin doğruluğunu anlayacağını sanıyorum.

ÖNCEKİ HABERLER
AK Partili vekilden Erdoğan'a destek
AK Partili vekilden Erdoğan'a destek
Sayısal Loto sonuçları 21 Mart çekilişi Milli Piyango
Sayısal Loto sonuçları 21 Mart çekilişi Milli Piyango
Survivor All Star'da Begüm şoku!
Survivor All Star'da Begüm şoku!
Almanya'da Yunanistan düşmanlığı artıyor
Almanya'da Yunanistan düşmanlığı artıyor
2015 YGS soruları karne zayıf çıktı
2015 YGS soruları karne zayıf çıktı
HDP'den flaş Babacan kararı!
HDP'den flaş Babacan kararı!
Fethullah Gülen olay söz 'Paralal Şeytanlar'
Fethullah Gülen olay söz 'Paralal Şeytanlar'
Erdoğan'dan Demirtaş'a 'Haddini bil, neslini bil'
Erdoğan'dan Demirtaş'a 'Haddini bil, neslini bil'
Arda Turan 'Burcu bacım olur'
Arda Turan 'Burcu bacım olur'
Kocası yokken dört öğrencisini eve alıp...
Kocası yokken dört öğrencisini eve alıp...