BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  EKONOMİ

EPDK'dan Vadeli Elektrik Piyasası işletim usul ve esaslarında değişiklik

Enerji Piyasaları İşletme AŞ bünyesinde ileri tarihli işlemlere olanak verecek Vadeli Elektrik Piyasası işletim usul ve esaslarının belirlenmesine yönelik, kurul kararı yeniden düzenlendi.

Abone ol

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) Vadeli Elektrik Piyasası işletim usul ve esaslarında değişiklik yapılmasına yönelik kurul kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlandı.

Buna göre, yapılan değişiklikler doğrultusunda, teminat kontrolü, vadeli elektrik piyasasının açık olduğu günlerde seans başlamadan saat 12.00'de başlayacak, gün sonu işlemlerinin sona ermesini müteakip son kontrol yapılarak bitirilecek. Güncel teminat tutarları bu süre boyunca kontrol edilecek.

Zarar teminata dahil edilecek

Piyasa katılımcılarının sahip olduğu belirli bir teklif bölgesi, teslimat dönemi ve yük tipini içeren uzun veya kısa pozisyonu ile aynı teklif bölgesi, teslimat ve yük tipini içeren ters yönlü teklif sunulması durumunda, sunulan teklifin eşleşmesi sonucunda hesaplanacak kâr ya da zarar belirlenecek ve zarar oluşuyorsa söz konusu zarar toplam teminata dahil edilecek.

Teklifler eşleşirse...

Sunulan tekliflerin eşleşmesi sonucunda sahip olunan tüm pozisyonlar ve aktif teklifler dikkate alınarak ilgili piyasa katılımcısının toplam vadeli elektrik piyasası teminat tutarı güncellenecek.

Öte yandan, bir fatura dönemine ilişkin net zarar tutarı, ilgili fatura döneminin fatura son ödeme tarihi sonuna kadar toplam vadeli elektrik piyasası teminatı hesabına dahil edilecek.

Piyasa katılımcısının vadeli elektrik piyasasında uzun veya kısa pozisyon sahibi olabilmesi için sunması gereken "kontrat teminatı" ise, seans içinde ilgili kontratın güncel açılış fiyatının esas alınması, seans sonrasında ilgili kontrat için ilan edilen günlük gösterge fiyatı ve günlük gösterge fiyatının bulunmaması durumunda ise en güncel açılış fiyatı esas alınarak hesaplanacak.

Teminat usul ve esaslarında değişiklik yapılmasına ilişkin kurul kararı 

Ayrıca, EPDK'nin "Teminat Usul ve Esaslarında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kurul Kararı" da Resmi Gazete'de yayınlandı.

Buna göre, gün öncesi piyasasına veya gün içi piyasasına katılan bir piyasa katılımcısının sunmuş olduğu tekliflerin, piyasa işletmecisi tarafından kabul edilebilmesi için o güne ilişkin olarak sunmuş olduğu teminat tutarının sunması gereken toplam teminat tutarından büyük ya da eşit olması esas alınacak.

Nakit teminat çekme işlemleri saatleri 
Piyasa katılımcısı tarafından gerçekleştirilecek olan nakit teminat çekme işlemleri herhangi bir iş gününde saat 15.05 ile 15.40 arasında, nakit dışı teminatların çekme işlemleri 15.05 ile 17.00 arasında gerçekleştirilebilecek.

ÖNCEKİ HABERLER
Eden Hazard gülüp eğlendi İspanyolları çılgına döndü: Güle güle
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
SpaceX’in Mars’a göndermeyi planladığı uzay mekiğinin prototipi SN15 başarılı şekilde yere indi
Son dakika Mayıs ayı burs ve kredi ödemeleri başladı! Bakan Kasapoğlu açıkladı
PKK'ya bir darbe daha Milli Savunma Bakanlığı duyurdu
Kolombiya sokaklarında tansiyon yüksek: Çok sayıda ölü ve yaralı var
Öksürük şikayetiyle hastaneye gitti hayatının kabusunu yaşadı
Emniyet Genel Müdürlüğü güvenli Instagram kullanımı için yapılması gerekenleri paylaştı
Türk Telekom'dan ilk çeyrekte 1,36 milyar TL net kar
Meral Akşener, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'yı topa tuttu! Yazıklar olsun Çin'de soykırım var
Yorumlar