BIST 2.810
DOLAR 17,97
EURO 18,22
ALTIN 1.025,46
HABER /  GÜNCEL

Emre Uslu'dan cemaate şok!

Cemaate yakınlığı ile bilinen Emre Uslu Ahmet Davutoğlu’nu eleştirdiği için cemaatten tepki gördüğünü öne sürerken cemaate çok sert eleştiriler yöneltti...

Abone ol

İNTERNETHABER.COM

Günün en ilginç yazılarından birine imza atan Taraf si yazarı Emre Uslu'dan Gülen Cemaati'ne çarpıcı eleştiriler geldi.

“Sanırım bunu yazmam farz oldu” diyerek sözlerine başlayan Uslu, Başbakan olması beklenen Ahmet Davutoğlu’nu eleştirdiği için cemaatten tepki gördüğünü öne sürdü. Cemaat ve Davutoğlu arasında gizli bir anlaşma olduğunu iddia eden Emre Uslu “Cemaatin ilkesi var mı?” başlıklı yazısında şaşkına çeviren bilgiler verdi.

CEMAATTEN ÖNEMLİ BİRİ DAVUTOĞLU ELEŞTİRİLERİME MÜDAHALE ETTİ

Uslu yazısında, “Biliyorsunuz Türkiye’yi Suriye batağına soktuğu günden beri, özellikle 2012’den bu yana, Ahmet Davutoğlu’na yönelik eleştirel yazılar yazıyorum. (…) Ancak benim eleştirilerimden Davutoğlu’ndan çok Gülen Cemaatinin rahatsız olması tuhafıma gidiyor. İkidir Gülen cemaatinden önemli bir tanıdığım Ahmet Davutoğlu’na yönelik eleştirilerime müdahil olmaya çalışıyor. Davutoğlu’nu eleştirmemi doğru bulmadığını anlatıyor” ifadelerine yer verdi.

CEMAAT DAVUTOĞLU İLE ANLAŞTI MI?

Cemaat’ten arayan kişinin adını vermeyeceğini belirten Uslu, Cemaat’in “Davutoğlu” hassasiyetine ilişkin “Davutoğlu onca laf konuşuyor ama onlar hala dengeler diyerek Davutoğlu’na yönelik eleştirilerimi engellemeye çalışıyor. Anlamadığım şu Cemaat Davutoğlu ile anlaştı da onun için mi bu hassasiyet?” yorumunda bulundu.   

TAM DA DAVUTOĞLU'NUN
BAŞBAKANLIĞININ
AÇIKLANACAĞI GÜNDE...

Emre Uslu, Davutoğlu'nun tam da yeni Başbakan olarak ilan edilmesi beklenen gün "cemaat ile uzlaştı" iddiasını öne sürdü. Sosyal medyada "operasyonel" olduğu iddia edilen yazının zamanlaması AK Parti içinde çatlak oluşturma amacıyla yazıldığı iddialarına konu oldu.

TARAF'TA YAYINLANMADI!

Emre Uslu'nun cemaati Ahmet Davutoğlu üzerinden topa tuttuğu yazıya dair ilginç bir anektod daha var. Uslu, “Cemaatin ilkesi var mı?” başlıklı bu yazıyı yazarı olduğu Taraf'ta değil kişisel internet sitesinde yayınladı ve yazının içeriğini Twitter’da paylaştı.
 
   

İşte Uslu'nun ilgili yazısı:

BUNU YAZMAM FARZ OLDU!

“Sanırım bunu yazmam farz oldu. Biliyorsunuz Türkiye’yi Suriye batağına soktuğu günden beri, özellikle 2012’den bu yana, Ahmet Davutoğlu’na yönelik eleştirel yazılar yazıyorum.

Davutoğlu AKP hükümetinde ulaşabileceğim en kolay kişilerden biri. Ortak tanıttıklarım, meslektaşlarım var. Kabinede de kişiliğine en çok saygı duyduğum bakanlardan biri. Eğer isteseydim ve politik davransaydım şimdiye kadar Davutoğlu’nun yanında yakınında bir yerlerde olmamam için hiç bir neden yoktu.

EN BAŞARISIZ BAKAN DAVUTOĞLU

Ancak ona saygı duymam, onun başarısızlığını eleştirmeyeceğim anlamına gelmiyor. Bana göre kabinenin en başarısız bakanlarından biri de Davutoğlu. Türkiye’nin dış politikası resmen dökülüyor. Düşünün ki ‘Kuzey Suriye’de PKK’nın hakimiyetine izin vermeyiz’ diyen Davutoğlu bugün PKK’yı IŞİD’e karşı umut olarak görüyor.

Düşünün ki Türkiye’nin diplomatları 70 gündür IŞİD’in elinde rehin ama o fecaatin sorumlusu Davutoğlu Başbakan oluyor. Bugünkü Taraf’ın haberine bakılırsa Süleyman Şah türbesi IŞİD’in elindeki rehinelerle pazarlık konusu yapılıyor…

Haliyle, bu başarısızlıkları eleştiriyorum…

DAVUTOĞLU ELEŞTİRİLERİM CEMAATİ RAHATSIZ EDİYOR!

Ancak benim eleştirilerimden Davutoğlu’ndan çok Gülen Cemaatinin rahatsız olması tuhafıma gidiyor. İkidir Gülen cemaatinden önemli bir tanıdığım Ahmet Davutoğlu’na yönelik eleştirilerime müdahil olmaya çalışıyor. Davutoğlu’nu eleştirmemi doğru bulmadığını anlatıyor.

Bu kişinin adını buradan vermeyeceğim. Cemaat içindeki yetkililer bu konuyu biliyor demekle yetineyim. Cemaat içinden teyit ettiğim kaynaklarım onun önemli biri olduğunu, siyaset ile cemaat arasında köprüler kuran bir yerde olduğunu teyit etti. Bu nedenle bana ulaşan kişinin çabasının kişisel bir çabadan çok Cemaat çabası olarak görüyorum..

CEMAATİN DAVUTOĞLU HASSASİYETİ 2012'DE BAŞLADI

Cemaat içinden Davutoğlu eleştirilerime yönelik ilk itiraz 2012 yılında olmuştu. PKK Suriye’de devlet kurunca Davutoğlu’nun çöken dış politikasına yönelik sert eleştiriler yazdığım dönemde Gülen cemaatinde önemli mevkideki tanıdığım bana “Davutoğlu’nu sert eleştirdiğim” için sitemde bulunmuş ve şöyle demişti. “Davutoğlu’nun yapabileceği çok şey yok aslında. O Erdoğan’ın bagajını sırtında taşıyor. Erdoğan aklına estiği gibi konuşup davrandığı için Davutoğlu da ona göre davranmak zorunda kalıyor” cümlesi de ona ait…

O dönemde Gülen cemaatiyle hükümetin arası iyiydi. Bu yüzden o tanıdığımın bana itirazını ve Davutoğlu’nu savunma çabasını buna bağlayıp kulak ardı etmiş ve eleştirilerime devam etmiştim.

CEMAAT MEDYASI DAVUTOĞLU'NU NEDEN ELEŞTİRMİYOR?

O dönemden sonra cemaat medyasında Davutoğlu ile ilgili haberleri daha yakından izliyorum. Tuncay Opçin gibi çekinmeden kendi kişisel görüşünü açıklamaktan çekinmeyen gazetecileri bir kenara koyarsak, O dönemde Davutoğlu’nun tüm başarısızlığına rağmen cemaat medyasında Davutoğlu’na karşı kurumsal eleştiri sayılabilecek nitelikte keskin tek satır eleştiri çıkmıyordu. Son dönemlerde de Davutoğlu’na yönelik eleştirilerde oldukça dikkatli bir dil görüyorum cemaat medyasında…

KONYA MİTİNGİNDE CEMAATE ERDOĞAN'DAN DAHA ÇOK YÜKLENDİ!

Oysa Davutoğlu’nun Konya mitinginde Cemaate yönelik söyledikleri Erdoğan’ın söylediklerinden geri kalmazdı. Değişik zamanlarda da Davutoğlu Cemaati sadece yerden yere vurmakla kalmadı, yurt dışındaki okulların kapatılması için bizzat talimarlar verdiğini iddia eden haberler çıktı…

Buna rağmen Davutoğlu konusunda Cemaat medyasında temkinli bir dil kullanılmış olması dikkatimden kaçmıyor. Davutoğlu’na eleştiriler bile Beşir Atalay ve Efgan Ala üzerinden yapılıyor…

CEMAATTEN ÖNEMLİ BİR KİŞİNİN DAVUTOĞLU RİCASI!

Davutoğlu’nun Başbakanlığı gündeme gelince haliyle Davutoğlu’na yönelik eleştirilerimi yeniden sıraladım. Tuhaf bir şekilde banim 2012’de Davutoğlu’nu eleştirmeme karşı çıkan ve Cemaat içindeki pozisyonu itibariyle yabana atılmaması gereken o tanıdığım yine ulaştı ve Davutoğlu’nu eleştirmememi rica etti. 2012’dekinin aksine bu kez çok daha ısrarcı ve çok daha keskin ifadeler kullandı hem de…

BU TUTUM İLKESİZLİKTİR!

Bana gelen bu talebi haliyle reddettim. O kişiye bana böyle bir taleple gelmesinden dolayı sert şekilde cevaplayıp bunu yazacağımı da ifade ettim. Doğrusu Davutoğlu Cemaate yönelik bunca söz söylemişken o kişinin bana kadar ulaşıp Davutoğlu’nu eleştirmemem yönünde telkinde bulunmasını ilkesizlik olarak değerlendirdiğim için buradan açıklıyorum.

ANLAMIŞ DEĞİLİLM!

Nedir bu Cemaatin Davutoğlu hassasiyeti anlamış değilim. Davutoğlu onca laf konuşuyor ama onlar hala dengeler diyerek Davutoğlu’na yönelik eleştirilerimi engellemeye çalışıyor. Anlamadığım şu Cemaat Davutoğlu ile anlaştı da onun için mi bu hassasiyet? Davutoğlu’nun üstüne ne bina ediyorsunuz ki iki onu eleştirdiğim twitleri bile dert ediyorsunuz?

DAVUTOĞLU İLE ANLAŞTINIZ DİYE BUNCA LAFI YİYECEK MİSİNİZ?

Ben ilkelerin dengelerden daha değerli olduğuna inanıyorum. Bu yüzden kusura bakmayın ama, böyle bir tutumu kesinlikle ilkesizlik olarak değerlendiriyorum. Bunu geçen attığım twitte de hissettirmiştim ama ısrar olunca bu yazıyı yazmak farz oldu.

Ne yani Davutoğlu ile anlaştınız diye bunca lafı yiyecek misiniz? Cemaatin ilkesi var mı?”

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan yeni Başbakan olarak neden Davutoğlu'nu seçti?
Erdoğan yeni Başbakan olarak neden Davutoğlu'nu seçti?
Şehit babasına böyle veda etti
Şehit babasına böyle veda etti
PFDK ceza yağdırdı
PFDK ceza yağdırdı
Kumburgaz’daki işletme sahibi tutuklandı
Kumburgaz’daki işletme sahibi tutuklandı
AK Parti'li başörtülü yazarlardan Hayrünnisa Gül'e Filistin ve intifada tepkisi!
AK Parti'li başörtülü yazarlardan Hayrünnisa Gül'e Filistin ve intifada tepkisi!
İyi ki doğdun Prandelli
İyi ki doğdun Prandelli
Hayrünnisa Gül'den Emine Erdoğan'a da tepki
Hayrünnisa Gül'den Emine Erdoğan'a da tepki
Petrol  arama miktarı daha da artacak
Petrol arama miktarı daha da artacak
Kritik toplantı başladı
Kritik toplantı başladı
IŞİD hakkında bomba iddia
IŞİD hakkında bomba iddia