BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  GÜNCEL

El Bab son dakika kent merkezine girdiler

EL BAB'dan gelen son dakika haberlere göre TSK ve ÖSO kent merkezine batıdan girdi. Esad ve askerleri ise güneyden kente girmeye çalışıyordu. El Bab'ı alan TSK ve ÖSO oldu.

Abone ol

TSK ile ÖSO’nun Suriye’nin DEAŞ kontrolündeki El Bab kentinin yüzde 40’ını kontrol altına aldığı duyuruldu. Esad güçleri de kenti güneyden girerek almaya çalışıyordu.

AA.’ya göre El Bab kent merkezine batıdan giren TSK ve ÖSO, güneydoğudaki Zemzem mahallesinde Zemzem Cami, spor merkezi, Baas Partisi binası, Hikme Hastanesi, pazar ve depolar bölgelerini ele geçirdi.

Rakka’daki DEAŞ yönetimi, El Bab’da bulunan 100 kadar üst düzey örgüt yöneticisinin ölene kadar emirlerindeki teröristlerle TSK ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerine karşı savaşılmasını istedi.

ESAD TÜRKİYE İLE YARIŞ HALİNDEYDİ EL Bab'ı almak için Esad ordusunu güneyden yollamıştı. TSK ve ÖSO ile yarışa giren Esad, güneyden kente girmeye çalışıyordu. Esad'ın ordusu TSK'dan önce El Bab'a girmeyi başaramadı. Uluslararası gözlemciler Esad kente girdiği taktirde katliam olabileceği uyarısı yapmışlardı.

EN AZ 3 AY: El Bab’ın yaklaşık yüzde 40’ında kontrolün sağlandığı, tam kontrolün sağlanması için en az 3 aylık bir süreye ihtiyaç olduğu ifade edildi. Ancak El Bab’ta tam hakimiyet sağlandıktan sonra buraya güvenilir nüfus yerleştirilip, 2 bin 500 civarında ÖSO güçleri daimi bırakıldıktan sonra Menbiç ve Rakka planlarının devreye sokulabileceği belirtildi. El Bab’da ÖSO güçleri kalmadığı takdirde, buranın yeniden DEAŞ’ın eline geçme ihtimalinin göz ardı edilmemesi gerektiği vurgulandı.

GÜVENLİ HAT: TSK ve ÖSO, El Bab’ı kuzey, batı ve doğudan kuşattı. TSK/ÖSO ile rejim arasında bir çatışma çıkmaması için El Bab’ın güneyinden geçen Menbiç’ten Halep’e inen M4 karayolunun Kıbrıs’taki “Yeşil hat”a benzer şekilde fiili bir hat haline dönüştüğü belirtildi. Bu hat bazı yerlerde 500 metre bazı yerlerde 1 kilometre derinliğinde. Bu hat boyunca çatışma çıkmaması için rejim güçleri ile ÖSO arasında kimi zaman görüşmeler de yapıldığı öğrenildi.

KENT İÇİNDE İLERLEME SÜRÜYOR
AA.’ya göre El Bab’a kent batıdan giren TSK ve ÖSO, güneydoğudaki Zemzem mahallesinde Zemzem Cami, spor merkezi, Baas Partisi binası, Hikme Hastanesi, pazar ve depolar bölgelerini ele geçirdi. Böylece,ÖSO, geçen hafta ele geçirdiği merkeze hakim Şeyh Akil ve diğer bazı tepelerle birlikte merkezin yaklaşık 1.5 kilometre içine girmiş oldu. Güney yönünden de Gençlik Merkezi, Büyük Fırın bölgeleri ve buğday siloları ile araba hurdalığını ele geçiren ÖSO, Tadif beldesine giden kavşağa ulaştı. Batıdan ve güneybatıdan Bab-Halep yoluna uzanan ÖSO, AA’nın yaptığı alan hesaplamasına göre, halihazırda kuzey, batı ve doğudan kuşattığı Bab ilçe merkezinin yaklaşık yüzde 40’ında hâkim durumda.

LAVROV’DAN EL BAB VE RAKKA VURGUSU

RUS Sputnik sitesinin haberine göre Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov dün Moğolistanlı mevkidaşı ile yaptığı görüşmenin ardından basın toplantısında “Suriye’de sahada olan herkesin, kendi eylemlerini Suriye hükümeti ile koordine etmekle uğraşması gerektiğine inanıyoruz. Bu, El Bab’daki operasyon için de geçerli, Menbiç ve Rakka’da olacaklar için de öyle” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan devam eden Fırat Kalkanı Operasyonu ile ilgili önceki gün yaptığı açıklamada, El Bab’ın nihai hedef olmadığını ifade edip “DEAŞ’ın asıl merkezi El Bab değil Rakka” demişti.

ÖNCEKİ HABERLER
İstanbul'da seks oyuncaklı tecavüz
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
'Telsizli kumarcıların' oyununu polis bozdu
Maltepe'de taksi durağına silahlı saldırı
Kaza yaptı hüngür hüngür ağladı bakın neden?
14 Şubat sevgililer günü resimli romantik sözleri
Dersliklere 15 Temmuz şehitlerinin ismi verildi
Depremde yıkılan evin bulunduğu yerden çıktı herkes şaşkın!
Sağlık çalışanlarına cep telefonu yasaklandı
Selfie çekmek isteyen gençler canından oluyordu feci olay!
Yorumlar 10 yorum