BIST 3.312
DOLAR 18,48
EURO 17,84
ALTIN 974,30
HABER /  GÜNCEL

Ehliyet sonuçları 21 Nisan sınav sorgulama MEB sayfası

Ehliyet sınav sonuçları bugün açıklanıyor Milli Eğitim Bakanlığı resmi sitesinde bugün 21 Nisan ehliyet sınav sonuç bilgisi erişime açılacak. Sürücü adaylarının direksiyon sınavına girebilmeleri için ehliyet sınavından en az 70 puan almaları gerekiyor. Ehliuet sınav sonuçlarının bugün yani 3 Mayıs perşembe günü saat 18.00'a kadar açıklanması bekleniyor. Ehliyet sonuçları TC numarası ve kişisel aday şifreleri ile sorgulanacak.

Abone ol

Ehliyet sonuçları bugün, yani 21 Nisan perşembe günü açıklanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı resmi sitesinde açıklanacak olan ehliyet sonuçlarından adayların en az 70 puan alması gerekiyor. Ehliyet sınav sonuçlarının sorgulanacağı aktif link haberimizde olacak. Ehliyet sınav sonuçları bilgisi adayların adreslerine posta yoluyla gönderilmeyecek, 21 Nisan ehliyet sınav sonuçları online olarak meb.gov.tr adresinde açıklanacak.

EHLİYET SINAVINDAN GEÇMEK İÇİN KAÇ PUAN ALMAK GEREKİYOR: Sınav değerlendirmesinin güvenliği açısından kursiyerlerin cevap kâğıdı iki adet optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulur.

Kursiyerlerin sorulara verdikleri doğru cevap sayıları tespit edilir, yanlış cevaplar dikkate alınmaz. Tespit edilen doğru cevap sayıları üzerinden 100 puandan hesaplama yapılır. 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alan kursiyer başarılı sayılır.Merkezî sistem sınavında her soru puan olarak eşit ağırlığa sahiptir. Teorik derslerin tamamı için bir sınav yapılarak tek notla 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınavda 70 ve üzeri puan alan kursiyerler başarılı sayılır.

SÜRÜCÜ SINAVI SONUÇLARI AÇIKLANDIĞINDA NASIL İTİRAZ EDİLECEK: Ehliyet sınav sorularına, cevaplarına ya da sonuçlarına yapılacak olan itirazlar sınav sonuçlarının açıklanmasından sonraki 10 gün içerisinde yapılmalıdır. Bu süre içinde itiraz dilekçesi yazılarak ilgili kurum olan Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetler Genel Müdürlüğü'ne yollanmalıdır.

İtiraz başvuruları için Ziraat Bankası, Halk Bankası veya Türkiye Vakıflar Bankası şubelerinden birisine ‘'Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığıyla 20 TL itiraz ücreti yatırılması gereklidir. Ücretin ödendiğine dair makbuzu da alıp itiraz dilekçesine eklemelisiniz. Başvurusu, sınavı geçersiz sayılan adaylar ile sınava girmeyen adayların itiraz başvuruları dikkate alınmayacaktır. Faksla yapılan itirazlarda dikkate alınmayacak olup itirazların cevaplanma sürecinde ÖDSGM'nin genel evrak kayıt tarihleri esas alınacaktır.

Başvurusu/sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan, kursiyerlerin/kurumların bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmaz. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar dikkate alınmayacak ve cevaplandırılmayacaktır.

EHLİYET SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK: Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yılda 5 kez düzenlenen ehliyet sınavlarından ikincisi yapıldı. Ehliyet sınavına girerek sürücü belgesi alma hakkı için ter döken adaylar ehliyet sınavı soru ve cevaplarını, ehliyet sınavı sonuçlarını merak ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı ehliyet sınav sonuçlarının 21 Nisan tarihinde açıklanacağını duyurdu. Adaylar da sınav sonuçlarına kısa bir zaman kala puanlarını öğrenmek için ehliyet sorularını ve cevaplarını bekliyorlar. Sınav sonucunu merak edenler adaylara yanıt MEB takviminde verildi. MEB’in yayınladığı takvime göre son gerçekleşen ehliyet sınavının sonuçları 3 Mayıs 2018 tarihinde yani bugün açıklanacak.

BARAJ PUANI KAÇ: 12 tanesi ilk yardım, 23 tanesi trafik, 9 tanesi motor, 6 tanesi trafik adabı soruları olmak üzere toplam 50 sorudan yapılan ehliyet sınavına katılan sürücü adayları baraj puanını araştırıyor. Bu 50 sorudan 35 doğru yapanlar, bir sonraki direksiyon sınavına girmeye hak kazanacak. Yazılı sınavda baraj puanı 70’dir.

2018 EHLİYET SINAV TARİHLERİ

2018/MTSKS-3 04 AĞUSTOS 2018 ( saat 14.00)
2018/MTSKS-4 20 EKİM 2018 (saat 14.00)
2018/MTSKS-5 22 ARALIK 2018 (saat 14.00)
2018/MTSK e-Sınavı e-Sınav salonu oluşturulan illerde haftanın 7 (yedi) günü yapılacaktır.

DİREKSİYON SINAVI NE ZAMAN: Direksiyon sınavları için genelde ise tam bir tarih açıklanmıyor. Ancak genelde direksiyon sınavları ehliyet sınavları açıklandıktan 2 ila 5 hafta arasında bir süre içerisinde gerçekleştiriliyor. Bu tarihleri de en net, ehliyet sınavı ve direksiyon sınavı için gittiğiniz kurslar biliyor. Bu anlamda zaten bir kursa gidiyorsanız, tarihi kurslar planlayacağı için fazla endişelenmeniz gerekmiyor.

DİREKSİYON SINAVI NASIL YAPILIR: Ehliyet sınavında en az 70 puan alanlar, direksiyon sınavına girmeye hak kazanır. Direksiyon sınavında adaylara ilk olarak, atacın tanınması ile ilgili birkaç soru sorulur. Sorulara yeterli cevaplar veremeyenler başarısız sayılırlar. Sürüş aşamasına geçildiğinde, adayın aynaları kontrol etmesinden emniyet kemerini takmasına direksiyon hakimiyetini sağlamasından hız kurallarına uymasına kadar pek çok noktaya dikkat edilir ve puan verilir. Adayın sürüş esnasında yapacağı her hata puanının düşmesine neden olur.

ÖNCEKİ HABERLER
Cumhurbaşkanı adayı Vecdet Öz kimdir nereli kaç yaşında hangi partiden
Cumhurbaşkanı adayı Vecdet Öz kimdir nereli kaç yaşında hangi partiden
İYİ Parti'den Bahçeli'nin 'FETÖ' sözlerine sert yanıt!
İYİ Parti'den Bahçeli'nin 'FETÖ' sözlerine sert yanıt!
100 bin imza şartları neler adaylar kimler nereye imza atılacak?
100 bin imza şartları neler adaylar kimler nereye imza atılacak?
AK Parti'den Kılıçdaroğlu'nun kardeşine ret!
AK Parti'den Kılıçdaroğlu'nun kardeşine ret!
Sahil Güvenlik başvuru ekranı uzman erbaş alımı kılavuzu
Sahil Güvenlik başvuru ekranı uzman erbaş alımı kılavuzu
Vatanım Sensin 55. bölüm fragmanı son bölüm ekrana kilitledi
Vatanım Sensin 55. bölüm fragmanı son bölüm ekrana kilitledi
Herkes onu konuşuyor! 47 yaş küçük sevgilisiyle trans evliliği
Herkes onu konuşuyor! 47 yaş küçük sevgilisiyle trans evliliği
Cumhurbaşkanı Erdoğan 316 imzayla aday oldu!
Cumhurbaşkanı Erdoğan 316 imzayla aday oldu!
Mehmetçik Kut'ül Amare 15. bölüm fragmanı yeni bölümde neler olacak?
Mehmetçik Kut'ül Amare 15. bölüm fragmanı yeni bölümde neler olacak?
Anneler Günü 2018 hangi güne denk geliyor-kaç gün kaldı
Anneler Günü 2018 hangi güne denk geliyor-kaç gün kaldı