BIST 1.524
DOLAR 7,48
EURO 9,05
ALTIN 441,45
HABER /  GÜNCEL

Ehliyet sınav sonuçları 22 Aralık ne zaman açıklanacak?

Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak sorusu 22 Aralık'ta 2018 yılının son ehliyet sınavına giren kursiyerlerin gündeminde. Ehliyet sınav sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı takvimine göre 3 Ocak'ta açıklanacak. Ehliyet sınav sonuçlarını adaylar TC numarası ile sorgulayacak.

Abone ol

Ehliyet sınav sonuçları için geri sayım başladı, 22 Aralık ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak kursiyerlerin gündeminde. MEB tarafından 5. kez yapılan ehliyet sınavı sonuçları 3 Ocak'ta açıklanacak. 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yıl içerisinde gerçekleştirdiği pek çok sınavdan biri olan ehliyet sınavlarının sonuncusu 22 Aralık’ta tamamlandı. Sınavın üzerinden günler geçmesi nedeniyle sonuç araştırmaları hız kazandı. Sürücü adayları, ehliyet sınav sonucu beklentisiyle sık sık MEB’in resmi sayfasını ziyaret ediyor. MEB, yılın başında yayımladığı Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınav takvimi ile önemli tarihleri paylaşmıştı. Peki, ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı 2018 Yılı Sınav Takvimine göre, 22 Aralık’ta gerçekleştirilen ehliyet sınavının sonuçları 3 Ocak’ta açıklanacak.

EHLİYET SINAVI SORULARI NELER: Ehliyet sahibi olmak isteyen sürücü adayları ilk olarak belirlenen tarihlerde MEB tarafından yazılı sınava tabi tutulur. Yazılı sınavda adaylara 12 ilk yardım, 23 trafik, 9 motor, 6 trafik adabı olmak üzere toplamda 50 soru sorulur. Sınavda adayların alması gereken baraj puanı ise 70'dir Yazılı sınavda başarılı olup, baraj puanını alan adaylar ikinci aşama olan direksiyon sınavına girmeye hak kazanır.

EHLİYET SINAVI BARAJ PUANI KAÇ: Yazılı sınavda baraj puanı 70'dir. Bu yıl ilk olarak 10 Şubat'ta yapılan sınavda; 12 ilk yardım, 23 trafik, 9 motor, 6 tane trafik adabı soruları olmak üzere toplam 50 soruyu adaylar cevapladı. Adaylara yöneltilen 50 sorudan 35 doğru yapanlar, bir sonraki aşama olan direksiyon sınavına girmek için hak kazanabilecek.

EHLİYET SINAVINDA YENİ DÖNEMİ: Ehliyet sınavlarında kağıt ve kalem kullanımı sona erdi. Adaylar, sınav sorularını "e-sınav" merkezlerindeki bilgisayarlardan yanıtlayacak ve sonuçlarını hemen öğrenebilecek. Adaylar, e-sınav uygulaması sayesinde sınava randevu sistemiyle en yakın tarihte girebilecek ve sonuçlarını sınavın hemen ardından öğrenebilecek.

Kullanıcı dostu bilgisayar arayüzü ile adaylar, cevap kağıdında yanlış işaretleme, işaretlemeyi unutma gibi hatalardan da kurtulacak, bilgisayar kullanmayı bilmeyenler bile soruları rahatlıkla cevaplayabilecek.

E-sınavlarda, işitme engelli vatandaşlar için görsel, video, animasyon ve işaret diliyle sorular yer alacak.

Motorlu taşıt sürücü kursu "e-sınav"larının Türkiye genelinde yapılmasıyla, soru ve cevap kağıdı baskısı, işçilik, tasnif, nakliye gibi maliyetler de düşecek.

ÖNCEKİ HABERLER
Putin'den Erdoğan'a yeni yıl tebriği bakın ne mesajlar verdi?
Hac fiyatları 2019 kaç riyal oldu oda türüne göre fiyatlar
Putin'den Erdoğan ve Trump'a yeni yıl mektubu Türkiye mesajı olay
2019 AGİ zammı 3 çocuklu eşi çalışmayan ne kadar AGİ alacak?
Üsküdar Valide Sultan Gemisi 450 bin kişiyi ağırladı
Eskişehir Konya hızlı tren bileti kaç para kaç dakika sürüyor?
Mehmet Özhaseki Erdoğan'la aralarında geçen diyaloğu anlattı!
Berivan Edebali kimdir Unutma Beni'nin yıldızı Kim Milyoner Olmak İster'e katıldı
2019 AGİ tablosu eşi çalışan 2 çocuklu çalışan ne kadar AGİ alacak?
Rusya'da helikopter düştü! Ölüler var
Yorumlar