BIST 9.530
DOLAR 32,50
EURO 34,81
ALTIN 2.470,90
HABER /  GÜNCEL

Üsküdar Valide Sultan Gemisi 450 bin kişiyi ağırladı

Üsküdar Belediyesi, İstanbulluları ücretsiz Boğaz turuna çıkarmak amacıyla yaptırdığı Valide Sultan Gemisi’nde bugüne kadar 450 bin kişiyi ağırladı.

Abone ol

18 ay önce Tuzla’da bir Türk firması tarafından yapımı tamamlanan Valide Sultan Gemisi 54 metre uzunluğa, 12 metre genişliğe ve 3,5 metre yüksekliğe sahip.

Saatte 12 deniz mili yani 25 kilometre hızla gidebilen geminin kapalı ve açık olmak üzere iki bölümü bulunuyor. Gemi, açık kısmında 320 ve kapalı kısmında 260 olmak üzere toplamda 580 kişi kapasiteye sahip.   

Tüm İstanbulluların yararlanabildiği ücretsiz Boğaz turunda uzman rehberler tarafından Boğaz’ın eşsiz güzellikleri anlatılırken vatandaşlara çay ve simit ikramında da bulunuluyor. Ayrıca her Perşembe günü Üsküdar ilçesine bağlı liselerin son sınıf öğrencilerine gemide Sanat Tarihi dersi veriliyor.

Boğazla buluşmayan kalmasın diyerek çıkılan bu yolda Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen vatandaşlar, Sivil Toplum Kuruluşları, Spor Kulüpleri, Yurt Dışı Öğrenci Grupları ve birçok Vakıf ücretsiz gerçekleştirilen Boğaz turundan yararlandı.

Yüzen kültür merkezi olan Valide Sultan Gemisi’nde hafta sonları nikâh, düğün, iş yemeği ve okul etkinlikleri düzenlemek isteyenler için cüzi miktarda ücret talep ediliyor.

Valide Sultan Gemisi: İstanbul’da üretip 2017 yılında denize indirdiğimiz 54 metre boyundaki Valide Sultan Gemisi ile haftanın 7 günü Boğaz Turları düzenliyor; her ay 30 binden fazla İstanbulluya, 15 ayda 400 bin vatandaşımıza ücretsiz boğazda kültür turu imkanı sağlandı. İkramlı ve rehber eşliğinde Boğazda kültür turu hizmeti sunuyoruz. Toplam yatırım bedeli 15.000.000 TL’dir.

ÜSKÜDAR VALİDE SULTAN GEMİSİ
• 500 yolcu kapasiteli
• Sıcak simit ve taze çay ikramı
• Uzman rehber anlatımıyla
• Günde 3 sefer
• 444 0 875 numaralı telefonu arayarak ücretsiz olarak bu emsalsiz kültür turuna katılabilirsiniz.
• Ayrıca gemide her perşembe lise son sınıf öğrencileri ile birlikte Sanat Tarihi dersi yapılıyor.