BIST 4.856
DOLAR 18,64
EURO 19,65
ALTIN 1.073,41
HABER /  DÜNYA

Putin'den Erdoğan ve Trump'a yeni yıl mektubu Türkiye mesajı olay

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yeni yıl için mektup gönderdi. Putin, her iki mektubunda da Rusya ve Türkiye ilişkileriyle ilgili önemli mesajlar verdi.

Abone ol

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yeni yıl nedeniyle ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yeni yıl tebriği gönderip yeni yıllarını tebrik etti. Rus lider mesajında Rusya ile ABD arasındaki ilişkilerin küresel istikrar ve güvenlik için en önemli faktör olduğunu vurguladı.

Putin’in Erdoğan'a gönderdiği mektubunda, Türkiye ve Rusya arasında başarılı bir şekilde gelişen ilişkilerden ötürü memnuniyetini dile getirip, “Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde ilk ünitenin inşaatı başladı ve Türk Akımı doğal gaz boru hattının deniz kısmında inşaat tamamlandı” ifadesini kullandı.

SURİYE'DE TERÖRLE MÜCADELE... İki ülke arasındaki ilişkilere yönelik yeni planların da yapıldığını vurgulayan Putin, “Moskova ve Ankara'nın ortak çabalarıyla, Suriye'de terörizmle mücadeleye ve bu ülkedeki siyasi sürece kararlı bir katkı sağlanıyor" değerlendirmesinde bulundu.

AVRASYA'NIN GÜVENLİĞİ İÇİN... Türkiye ve Rusya arasında tüm alanlarda, iki ülke halkının faydasına yönelik çalışmaların devam edeceğine inandığını belirten Putin, “Türkiye ve Rusya’nın, Avrasya'nın güvenliğini birlikte güçlendirmeye devam edeceğine eminim" dedi.

PUTİN'DEN TRUMP'A YENİ YIL MEKTUBU: Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Putin, gönderdiği bir mesajla Trump’a Noel ve yeni yıl tebriklerini iletti. Putin'in gönderdiği mektupta, Trump'a Rusya'nın ABD ile diyaloğa hazır olduğu ifade edildi.Kremlin'den yapılan açıklamada Putin'in, Beşşar Esad'a da bir mektup gönderdiği duyuruldu.

ESED'E: TERÖRE KARŞI YANINDAYIZ... Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Putin, Esad’a yeni yıl tebrik mesajlarını iletti. Putin, mesajında Rusya’nın Suriye hükümeti ve halkına terörle mücadele, ülkenin toprak bütünlüğü ve egemenliğinin korunmasına yönelik desteğinin süreceğini vurguladı. Rus lider Suriye halkının en yakın zamanda barışçıl ve refah bir yaşama dönmesini umduğunu belirtti.