BIST 1.441
DOLAR 8,43
EURO 10,19
ALTIN 492,97
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

Eğitim alanında evrensel utanç

OECD tarafından 3 yıl bir yapılan PISA eğitim araştırmasında Türkiye yine son sıralarda yer aldı.

Abone ol

3 yılda bir OECD tarafından yapılan PISA eğitim araştırmasında Türkiye'nin sonuçları hiç de iç açıcı olmadı. 15 yaşında 470 bin öğrenci ile dünya genelinde yapılan çalışma sonucunda Türkiye son sıralarda yer aldı.

TÜRKİYE GELENEĞİ BOZMADI

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ile Uluslararası Öğrencileri Değerlendirme Programı’nın tüm dünyada eğitim alanında referans araştırma olarak gösterilen “PISA” çalışmasının sonuçları dün açıklandı. 2000 yılından bu yana her üç yılda bir 15 yaşındaki öğrencileri değerlendiren PISA testinde Türkiye 2000 yılından bu yana son 3 içinde yer alma “geleneğini” sürdürdü.

AMERİKA İÇİN UYANMA VAKTİ

Ortalama bir Güney Koreli ya da Finlandiyalı öğrencinin bir Türk öğrenciye göre hem sözel, hem sayısal hem de fen bilgisinde yüzde 30 dolayında daha başarılı olduğu ortaya çıktı. Amerikan öğrencilerin bu yılki PISA testinde diğer gelişmiş ülkelerde yaşayan öğrencilerin çok gerisinde kalarak sözelde 15, matematikte 25, fende ise 19’uncu olması sonrasında ABD‘nin saygın gazeteleri dün ''Uyanma zamanı'' başlığını atarak Amerikan eğitim sistemini eleştirdi.

PISA testi, dünyada o kadar itibar görüyor ki, ülkelerin eğitim politikalarını değerlendirmesini sağlıyor ve eğitim sistemlerini geliştirmek nelerin eksik olduğunu ortaya koyuyor. Her ülkenin 15 ile 16 yaş aralığında 5 bin öğrenciyi sınava tabi tuttuğu araştırmalarda İzlanda ve Lüksemburg gibi nüfusu yeterli olmayan ülkeler bütün öğrenci nüfusuyla sınava katılıyor ve yoğun nüfuslu bazı ülkeler de 5 binden fazla öğrenci gönderiyorlar.

TÜRKİYE KİMLERİ GEÇTİ?

Yayınlandıktan sonra her ülkenin manşetine taşınan araştırmalar eğitim politikalarını tartışmaya açmasıyla biliniyor. 2006’da yapılan araştırmada sondan birinci olan Türk öğrenciler metin anlama, fen ve matematik alanlarında yine son sıralarda kendine yer buldu. Ülkelerin eğitim politikalarını değerlendirmek ve eğitim sistemlerini geliştirmek için yapılan araştırmada OECD üyesi olan ülkelerin sıralandığı listede Türk öğrenciler metin anlama, matematik ve fen bilimlerinde 800 üzerinden sırasıyla 464, 445 ve 454 puan aldı. Böylelikle Türkiye, araştırmaya yeni dahil olan Şili’yi ve her araştırmada son sırayı kimseye bırakmayan Meksika’yı geride bırakarak sondan ikinci oldu.

Türk öğrenciler her üç alanda da OECD ortalamasının altında kaldı. 2006’da yapılan araştırmada fen bilimlerinde 424 puan alan Türk öğrenciler yayınlanan yeni sonuçlarda 454 puan alarak kendilerini geçmeyi başardı. Okuma alanında 3 yıl önce yapılan araştırmada 447 puan alan öğrenciler bu yıl 464 puan aldı. Matematik alanında ise 2006’da 424 alan 15 yaşındaki Türk öğrenciler bu yıl 445 puan aldı.

ÖNCEKİ HABERLER
Bebeğini düşüren öğrenci şiddeti anlattı
Hükümete ayağını denk al mesajı
Türk hacker Lady Gaga'dan özür diledi
Akaryakıta zam üstüne zam geldi!
Onur Bayraktar'ın yeğeni doğdu
Berhan Şimşek Erdoğan'ı ayetle vurdu
Gürsel Tekin'e yankesici şoku!
Mark Almanların gözünde tütüyor
Başbakan Erdoğan fena yakalandı
Kadına şiddette korkutan tablo
Yorumlar