BIST 1.454
DOLAR 8,48
EURO 10,28
ALTIN 508,05
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Durum fena! Marmara Denizi'ndeki salya su altını da sardı

Bir süredir Marmara Denizi'nde yaşanan ve endişeye neden olan deniz salyası, belgesel yapımcısı ve su altı görüntüleme yönetmeni Tahsin Ceylan tarafından su altında görüntülendi.

Abone ol

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Çevre Kurulu Başkanı, belgesel yapımcısı ve su altı görüntüleme yönetmeni Tahsin Ceylan tarafından Gemlik, Mudanya sahillerinde gerçekleştirilen çekimlerde elde edilen görüntülerde, canlılığın azaldığı, bazı bölgelerde ise tamamen yok olduğu gözlendi. Ceylan, deniz salyasının su altındaki izlerini 'trajedi' olarak nitelendirdi.

'Esas trajedi suyun altında'

Esas trajedinin suyun altında yaşandığına dikkat çeken Tahsin Ceylan, midyelerin üstünün bu tabaka ile kaplandığını belirterek, “Tanık olduğumuz gerçeklik doğanın haykırışı, gözyaşlarıdır. Doğa intikamını mutlaka alacaktır" dedi.

Yaşanan süreçte pandeminin de etkili olduğunu ifade eden Tahsin Ceylan, nüfus yoğunluğu ve aşırı tüketimin bu olayı tetiklediğini kaydetti.

Özellikle Marmara ve Karadeniz'deki azot ve fosfor yoğunluğuna dikkat çeken Tahsin Ceylan, şu bilgileri verdi:

“Soluduğumuz havanın içindeki oksijenin yüzde 70'ini denizlere borçluyuz. Bunun yüzde 50'si de tek hücreli canlılar dediğimiz fitoplanktonların fotosentezinden geliyor. Fitoplanktonların büyük bölümünü dinoflagelat dediğimiz türler oluşturuyor. Bunlar organik maddeyi çözen türler. Öldükleri zaman bakteriyel parçalanma yaşıyorlar ve ortamdaki oksijeni hızla tüketiyorlar. Bu tüketimin sonunda anoksik bir alan oluşuyor ve o bölgede yaşayan canlıların yaşamı risk altına giriyor. Son günlerde Marmara Denizi'nde yaşadığımız olay tam da budur."

Azot ve fosfor açısından riskli bu bölgelerin evsel atık tehdidiyle karşı karşıya olduğunu aktaran Ceylan, "Bölgelerimizdeki arıtma tesisleri, yapılan yatırımlar, artan nüfus baskısı karşısında yetersiz kalıyor. Kıyısal alanların yüzde 82'sinde ise hala arıtma sistemi bulunmuyor. İnsanlık bu şekilde kendi sonunu hazırlıyor" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Çalışma Bakanı Vedat Bilgin: Nitelikli ve belgeli çalışan sayısı 1,5 milyonu geçti
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
1 yıldır pişmanlık yaşıyor! İstanbul'da gözünü açınca öldüğünü zannetti: İğne izleri görüyorum
İstanbul'da kaymakamdan şok eden taciz! Genç asistana video gönderip...
Karısını eli acımasın diye, odun ve şofben hortumuyla dövmüş! Yemek yer gibi 9 öğün dayak yedim'
Doç. Dr. Nejat Altıntaş: Koronavirüs aşısı öncesi ve sonrası 6 saat uyuyun
Denizli'de korkunç kaza: 2 Ukraynalı turist öldü
Ankara Valiliği'nden sağanak yağış uyarısı
Ahmet Hakan'a tepki yağdı! Hiç kimse istemiyor Kılıçdaroğlu'nun aday olmasını
İçişleri Bakanlığı Pazartesi günü yasaklarını açıkladı! 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı yok
Yorumlar 1 yorum