BIST 1.112
DOLAR 7,57
EURO 8,97
ALTIN 474,04
HABER /  SAĞLIK

Dünyada bir ilk! Genetiği tasarlanan bebekler dünyaya geldi

İnsan genetiği üzerinde yapılan deneylere bir yenisi daha eklendi. Çin'de dünyanın "genetik tasarımlı" ilk bebeklerinin doğduğu iddia edildi. Yedi kadının tüp bebek tedavisi sırasında bazı embriyoların genetiğinin değiştirildiği ve hamilelikle sonuçlanan ilk denemede ikiz kız bebeklerin dünyaya geldiği açıklandı.

Abone ol

ÇİN'de dünyanın "genetik tasarımlı" ilk bebeklerinin doğduğu iddia edildi. Şenzenli araştırmacı He Jiankui, tüp bebek tedavisi yöntemiyle dünyaya gelen ikiz kız bebeklerin DNA'larını geliştirilen 'yeni ve etkin' bir yöntemle değiştirdiğini duyurdu.

Yedi kadının tüp bebek tedavisi sırasında bazı embriyoların genetiğinin değiştirildiği ve hamilelikle sonuçlanan ilk denemede ikiz kız bebeklerin dünyaya geldiği açıklandı.

GENETİK TASARIM ENDİŞE YARATIYOR
Uzmanlar, He'nin açıklamasının doğrulanması halinde bunun genetik bilimi ve etik açısından yeni bir dönem başlatacağına dikkat çekiyor. Genetik tasarım, birçok ülkede DNA'da yapılacak değişikliklerin gelecek nesillere aktarılabileceği ve diğer genlere zarar verilebileceği endişesiyle yasak.

Bazı uzmanlar da "insan deneyi" olarak niteledikleri bu denemelerin çok riskli olduğunu söylüyor. He, embriyolardaki bu deneyleri, vücuda AIDS virüsü HIV'e karşı bağışıklık kazandırmak amacıyla yaptığını söyledi.

ARAŞTIRMA DOĞRULANMADI AMA...
Araştırmaya katılan erkeklerin hepsinin HIV virüsü taşıyıcısı olduğu, deneyde embriyolarda, HIV virüsünün hücreye girmesine izin veren bir protein oluşturan CCR5 geninin devre dışı bırakıldığı kaydediliyor. He Jiankui'nin iddiası henüz bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanmadı. Çinli bilim insanı deneyin sonuçlarını henüz bilimsel bir dergide de yayımlamadı.

Ancak deneylere, ABD'li bir doktorun da katıldığı belirtiliyor. ABD'de bu tür deneyler yasak. İnsan klonlamanın yasak olduğu Çin'de genetik tasarım araştırmaları için bir sınırlama bulunmuyor.

BM ÇAĞRIDA BULUNMUŞTU
Ancak 2015 yılında Birleşmiş Milletler'in Biyoetik İhtisas Komitesi, insan embriyosu üzerine yapılan genetik çalışmaların durdurulması çağrısında bulunmuştu. Bu çağrıya gerekçe olarak genetik müdahale tekniğinin insan nesline tehdit oluşturabileceği gösterilmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
LGS ne zaman 2019 yılında hangi gün MEB sınav takvimini açıkladı
Fırsatçılık otomotiv sektörüne de sıçradı Önce yükselttiler sonra...
Lucescu için bomba iddia! Bakın nerede ortaya çıktı
Deren Talu kaç yaşında babası kim Defne Samyeli'nin büyük kızı
Bernardo Bertolucci hayatını kaybettii!
HES kodu alma e-devlet üzerinden nasıl yapılır?
Yorumlar 1 yorum