HABER /  EKONOMİ

Dünya devi Volvo da pes etti çekiliyor

ABD'nin İran'a yönelik yaptırım kararının ardından başta otomotiv devi Mercedes olmak üzere bazı markalar ülkeden çekilme kararı almıştı. Bir çekilme kararı da Volvo'dan geldi.

Abone ol

ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımlar ve İran'ın zayıflayan ekonomisi otomotiv sektörünü etkilemeye devam ediyor.

Volvo tarafından yapılan açıklamada şirketin İran'a gönderdiği kamyon parçaları karşılığında ödeme yapılmadığını ve bu nedenle İran'daki operasyonlarını sürdürmeme kararı alındığı belirtildi.

İRAN'DA BANKACILIK SİSTEMİ ÇALIŞMIYOR'

Volvo sözcüsü Fredrik Ivarsson yaptığı açıklamada, "Bu yaptırımlar ve ABD'nin getirdiği kısıtlamalar yüzünden İran'da bankacılık sistemi çalışmıyor. Paramızı alamıyoruz. Dolayısıyla şimdilik İran'da çalışmıyoruz" dedi.

Volvo, yaptırımlardan önce açıkladığı stratejik planında İran'ı Körfez bölgesi ve Kuzey Afrika'ya dönük ana ihracat üssü yapmak istediğini açıklamıştı.

RENAULT, PEUGEOT VE MERCEDES DE ÇEKİLMİŞTİ

Saipa Diesel yetkilileri yaptırımlar nedeniyle Volvo Trucks şirketinin ortaklık anlaşmasına son verdiğini doğruladı.

İran ile ticari ilişkilerini askıya alan Avrupalı şirketler arasında Fransız enerji devi Total, Fransız otomobil üreticileri Peugeot ve Renault'nun yanı sıra Alman Siemens ve Daimler de bulunuyor.

Volvo, İran'ın ikinci büyük otomobil üreticis SAIPA çatısı altında faaliyet gösteren Saipa Diesel ile işbirliği yapıyordu. Saipa Diesel, İsveç'ten gönderilen montaj setlerini kullanarak Volvo'nun ağır yük kamyonların montajını İran'da gerçekleştiriyordu.

ÖNCEKİ HABERLER
Kestane karası neyin nesi! Bugün ve yarın çok soğuk olacak
Mehmet Nuri Ersoy: Erdoğan'la bir kez görüştüm adımı listede gördüm!
Sakarya fena geliyor saatlik hava durumuna bakın!
Moody's Türkiye'nin notunu düşürdü
Ebeveynlerin içini rahatlatacak güvenlik uygulaması!
Kandil simiti tarifi malzemeleri ve kandil simiti yapılışı
Yorumlar 1 yorum