BIST 1.529
DOLAR 7,34
EURO 8,88
ALTIN 410,66
HABER /  GÜNCEL

Dündar Bey ölümü Kuruluş Osman nasıl oldu tarihteki yeri

Osmanlı Devleti'nin kuruluşunun anlatıldığı Kuruluş Osman ATV ekranlarında fırtınalar estirmeye devam ediyor. Dizinin karakterleri de seyirci tarafından merak ediliyor. Peki Osman Gazi'nin amcası olan Dündar Bey nasıl öldü, tarihte Dündar Bey kimdir?

Abone ol

ATV ekranlarında Kuruluş Osman dizisi ilgiyle takip ediliyor. Seyircinin merak ettiği isimlerden biri de Dündar Bey. Ertuğrul'un Gazi'nin kardeşi, Osman Bey'in ise amcası olan Dündar Bey, çeşitli tarihi kaynaklara göre Beyliğin liderliği için çekişmeye girdi. Peki Dündar Bey nasıl öldü, ne zaman öldü? Dündar Bey'in hayatı nasıldı?

Dündar Bey'in hayatı: Osmanlı Devleti'nin kurucusu olan Osman Gazi'nin amcasıdır. Dündar Bey hakkındaki bilgiler daha da açıktır. Dündar Bey'in hayatının ilk dönemleri Osmanlı Devleti'nin doğuşu ile ilgili efsanelere karışmakla birlikte, onun Osman Gazi'nin hayatında belirli bir yer tuttuğu görülmektedir. Süleyman Şah, 4 oğlu ile Kayı boyunun beyi olarak İran'da Mahan hükümdarı iken, Moğol saldırısı üzerine Anadolu'ya göç etmiş, Ahlat'a geldikten sonra Erzincan ve Amasya taraflarına geçmişti.

Burada yerleşme imkanı bulamayınca eski yurduna dönmeye karar veren Süleyman Şah, Elbistan- Halep yolu ile Fırat kıyısına inmişti. Caber Kalesi çevresinde ırmağı geçerken boğulması üzerine ona bağlı Kayılar ikiye bölünmüşler, oğullarından Sungur Tigin ile Gün Doğdu doğuya gitmeye karar vermişti. Ertuğrul Gazi ile Dündar ise Anadolu'da yerleşmek üzere Pasin'e doğru yollarına devam etmişlerdi. Kayı boyunun yerleşmesi ile ilgili bu haberlerde Dündar Bey'in, Ertuğrul Gazi'nin ve daha sonra da Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin yanında, bu devletin kuruluşunda hizmet ederken görüyoruz.

Dündar Bey nasıl öldü: Dündar Bey'in öldürülmesi bir çok Osmanlı tarihçisi tarafından farklı şekillerde nakledilmiştir. Neşrî'de geçen rivayete göre; Bilecik tekfurunun eğlencesine katılan Osman Gazi, tekfur elini öptürmek isteyince tekfurun elini öpmek zorunda kalmış ve bundan ötürü onuru kırılmış. Bu onur kırıcı davranışı unutmayan Osman Gazi beyliğin başına geçince tekfurdan intikam almak istemiş ve tekfura karşı sefere girişmiş. Dündar Bey ise bu sefere karşı çıkarak "Germiyanoğulları ve etraftaki kafirler zaten düşman ve bu tekfuru da bize düşman edeceksin, yaşayacak yerimiz kalmayacak" demesi üzerine Osman Gazi, Dündar Bey'e yayının tahtası ile vurarak öldürmüştür.

Osman Gazi amcasını öldürdü mü: Son dönem Osmanlı tarihçilerinden Hayrullah Efendi ise olayı şöyle anlatmıştır: Dündar Bey ile Osman Gazi arasında bir çekişme olduğunu ve Dündar Bey'in Osman Gazi'nin beyliğini istemeyerek kabullendiğini ve sürekli Osman aleyhine çalıştığını hatta Bilecik tekfuru ile anlaşarak Osman'a suikast tertip ettirdiğini ve bu sebepten ötürü affı kabul edilmeyerek Dündar Bey'in öldürüldüğü belirtilir.

ÖNCEKİ HABERLER
West Bromwich Albion, Slaven Bilic'in biletini kesti
2-4 Mart VarVar İndirimi'nde süper fırsatlar!
Honda, ABD'deki 1,4 milyondan fazla aracı geri çağıracak
Sözcü’ye 14,5 milyon vergi cezası kesildi
İsveç'te sürü bağışıklığı stratejisi çöktü bütün hastanelerin yoğun bakım bölümleri doldu
Valilik açıkladı! Adıyaman'da 90 ev Kovid-19 tedbirleri kapsamında karantinaya alındı
Kulucahisar Kalesi nerededir ne zaman feth edildi kısaca tarihi
Erzurumspor 5 attı kupada tur atladı
Düzce'de feci kaza! Ambulans kaza yaptı: Ölü ve yaralılar var
Covid-19 tedavisi görüyordu! KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı hastaneye kaldırıldı
Yorumlar