HABER /  POLİTİKA

DSP Genel Başkan Yardımcısı Uğur Gürel'e zimmet cezası

DSP Genel Başkan Yardımcısı Uğur Gürel, zimmetine geçirdiği gerekçesiyle 10 ay hapse mahkum oldu.

DSP Genel Başkan Yardımcısı Gürel hakkında, 2013 yılında ikamet ettiği apartmanın yöneticiliğini yaptığı sırada, 20 bin 314 TL'yi zimmetine geçirdiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.

Ankara Başsavcılığı, yapılan soruşturma sonrasında Gürel hakkında, “Hizmet Nedeniyle Güveni Kötüye Kullanma” suçundan dava açtı.

Kabul etti geri ödemedi
Davanın iddianamesinde Gürel'in apartman yöneticiliğine ait 20 bin 341 TL parayı zimmetine geçirdiği belirtilerek, “Şüphelinin savunmasında suçunu ve söz konusu parayı ödemeyi kabul ettiği ancak bugüne kadar parayı ödediğine dair dosyaya herhangi bir belge sunmadığı, şüphelinin bu şekilde atılı suçu işlediği anlaşılmıştır” denildi.

Gerekçesi ise hastalık
Ankara 37. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada yaptığı savunmasında Gürel, “Biz katılan tarafla anlaştık. Kendilerine bir tarih verdim. Zararlarını gideceğimi söyledim. Söz konusu açık sehven oluşmuş bir açıktır. 20 bin TL civarında bir açık vardır. Ben yöneticilik yaptığım dönemin son üç ayında hastanede olduğum için bu açık olmuş olabilir” dedi.

Hapisti para cezası oldu
Mahkeme, Gürel'i, hizmet sebebiyle güveni kötüye kullanma suçundan önce 1 yıl hapis ve 5 gün adli para cezası verdi. Ancak Gürel'in yargılama sürecindeki davranışları, cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkileri, failin geçmişi, sosyal ilişkileri dikkate alarak iyi hal indirimi yapıldı ve cezası 10 ay hapis ve 4 gün adli para cezasına indirdi. Mahkeme daha sonra verdiği hapis cezasını da para cezasına çevirdi.

Geri ödeme hala yapılmadı
Gürel, yerel mahkemenin bu kararına itiraz etmedi. Apartman sakinleri cezayı yeterli bulmayarak kararı istinafa taşındı. Üst mahkeme kararı yerinde bulduç Avukat Yılmaz ise, Gürel'in ödeyeceğini vaat ettiği paraları hala ödemediğine dikkat çekti.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
AK Partili Bülent Turan : 'Olmaz ya AK Parti düşük oy aldı...'
Murat Kurum : Kredi faizinde yüzde 50'ye kadar hibe desteği verilecek
Meme implantı nedir gerçekten de kanser riski var mıdır?
Sigarada önemli değişilik mentollü sigaraların satışı yasaklandı
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'dan Sümela Manastırı müjdesi
KYK burs başvurusu nasıl yapılır TC ile KYK başvuru ekranı
Yorumlar