BIST 118.738
DOLAR 6,87
EURO 7,76
ALTIN 392,84
HABER /  EKONOMİ

Dolardaki yükseliş sonrası Avrupalı hissedarlar endişeli

Türkiye'de iştirakları olan Avrupa bankalarının hisseleri TL'nin dolar karşısında yeni tarihi dip seviyeleri görmesi ve ECB'nin Avrupa'daki bankaların Türkiye'de maruz kaldıkları risk hakkında endişe belirttiğini ortaya koyan Financial Times haberinin ardından yüzde 4'e kadar geriledi.

Abone ol

Dolar/TL bu sabah 6.4915'e kadar yükselerek tarihi zirveyi gördükten sonra günlük yüzde 6.5'e yakın değer kaybıyla 5.91'de bulunuyor. İspanyol Bankası BBVA'nın hisseleri açılışta yüzde 3.8, Fransız BNP Paribas yüzde 2.6, İtalyan UniCredit yüzde 3.7 düştü.

Hollanda bankası ING'nin hisseleri yüzde 2.1, HSBC'ninki ise yüzde 0.5 geriledi. Reuters'ın aktardığına göre, Avrupalı bankalar birkaç gün önce açıkladıkları ikinci çeyrek bilançolarıyla birlikte Türkiye'deki operasyonlarının net kâra etkisinin yüksek olmadığını ifade etmişlerdi.

Finansal Times'da yer alan haberde bünyesinde banka denetleme organı barındıran Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Türkiye'de faaliyet gösteren Avrupalı bankalar hakkında endişe ortaya koyduğu ifade edildi.

Konuya yakın iki kaynağa dayandırılan haberde, ECB'nin birkaç aydır Avrupalı bankaların Türkiye pozisyonlarını izlemeye aldığı ifade edilerek "(denetim organı) henüz durumu kritik olarak görmüyor. Ancak özellikle İspanya'dan BBVA, İtalya'dan UniCredit ve Fransa'dan BNP Paribas'ın Türkiye'de varlıkları olduğu için özellikle risklere daha açık görüldüğü" belirtildi.

ECB, FT'de yer alan haber hakkında yorum yapmadı.

Dolar/TL zirvenin de zirvesinde! Dolar 6 TL'yi euro 7 TL'yi geçti 10.8.2018

Dolara karşı ne yapılabilir işte 7 senaryo

ÖNCEKİ HABERLER
Muharrem İnce 'den Erdoğan 'a dolar çağrısı! Damadınız başta olmak üzere...
Dolara karşı ne yapılabilir işte 7 senaryo
Hubble Uzay Teleskobu Samanyolu'nun ablasını görüntüledi
2022 maaşı bayramdan önce verilecek mi engelli maaş ödeme günü
Rus rublesi dolar karşısında eridi 2016'dan beri en düşük seviye
İstanbul Arabistan sıcakları ile cayır cayır yanıyor!
Yorumlar 1 yorum