BIST 1.127
DOLAR 7,82
EURO 9,15
ALTIN 474,79
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Hubble Uzay Teleskobu Samanyolu'nun ablasını görüntüledi

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA ,Samanyolu galaksisine benzerliğiyle bilinen, ancak onun 2 katı büyüklüğündeki spiral galaksi "NGC 6744"yi görüntüledi. Galaksinin Hubble'ın geniş alan kamerası tarafından çekilen yüksek çözünürlüklü bir fotoğrafı yayımlandı.

Abone ol

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, galaksinin Hubble'ın geniş alan kamerası tarafından çekilen yüksek çözünürlüklü bir fotoğrafını yayımladı.

Tavus (Pavo) Takımyıldızı'nda yer alan Galaksi NGC 6744, şekli ve özellikleri bakımından Samanyolu'nun benzeşiği veya "ablası" olarak tanımlanıyor.

Galaksinin merkezi tıpkı Samanyolu gibi yaşlı sarı yıldızlardan oluşuyor. Merkezden galaksinin çeperlerine doğru hareket edildiğinde mavi ve pembe tozlu spiral bölgelerin arttığı görülüyor.

Mavi bölgeler genç yıldız öbeklerinin, pembe bölgeler ise yıldız oluşum alanlarının varlığına işaret ediyor. Bunlar galaksinin hala dinamizmini koruduğunun kanıtı.

Boşlukta 200 bin ışık yılı mesafe kaplayan galaksi, 100 bin ışık yılı genişliğindeki Samanyolu'nun iki katı büyüklükte.

NASA'nın Avrupa Uzay Ajansı ve Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü ile ortaklaşa geliştirdiği Hubble Uzay Teleskobu, 1990'dan bu yana dünya yörüngesinde uzay gözlemleri yapıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
2022 maaşı bayramdan önce verilecek mi engelli maaş ödeme günü
Rus rublesi dolar karşısında eridi 2016'dan beri en düşük seviye
İşte ilk yerli silah 'Wattozz' tüm rakiplerine fark atacak!
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın konuşması canlı
DGS sonuçları ÖSYM AİS sayfasında açıklanıyor net tarih!
Sinan Akçıl yıllar sonra itiraf etti! Eski sevgilileri Hadise ve Ebru Şallı buna çok kızacak
Yorumlar