BIST 3.147
DOLAR 18,53
EURO 18,20
ALTIN 989,54
HABER /  GÜNCEL

Doktor Mehmet Öz 10 doktora patladı

Türk kökenli ABD’li Doktor Mehmet Öz, Columbia Üniversitesi’ndeki görevine son verilmesi için 10 doktorun ortaya attığı iddiaları yanıt verdi

Abone ol

ABD’nin en ünlü doktorlarından Mehmet Öz, 10 bilim insanın kendini karalayan mektubu için "GDO lobisinin bir organizasyonu" dedi. "Dr. Öz'ü kovun" mektubunu yazan 10 kişinin GDO'lu gıda üreticileriyle ilişkisi olduğu iddia edildi.

ŞARLATANLIKLA SUÇLANIYOR

Geçtiğimiz hafta üniversiteye gönderilen mektupta Doktor Öz’ün, televizyon programında bilimsel geçerliliği olmayan bazı ürünleri para karşılığında pazarladığı, bunun da hekimlik değil şovmenlik ve şarlatanlık olduğu öne sürülürken, bu yüzden okulun cerrahi bölümündeki başkan yardımcılığı görevinden uzaklaştırılması çağrısı yapılmıştı.

Türk kökenli ABD’li Doktor Mehmet Öz, Columbia Üniversitesi’ndeki görevine son verilmesi için 10 doktorun kaleme aldığı mektupla ilgili konuştu, hakkındaki iddialara yanıt verdi. Televizyon programında bir açıklama yapan Mehmet Öz, şunları söyledi:

"10 gizemli doktorun Columbia Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki görevimden alınmam çağrısında bulunduğu küstah mektubu sonrasında bu hafta beni eleştiren manşetleri görmüş olabilirsiniz. Fakültede neredeyse 20 yıldır bulunuyorum. Buna şaşırdım. Çünkü hayatım tek bir basit mesaj üzerine kurulu: ‘Kendi vücudunuzun dünya uzmanı olmaya hakkınız ve sorumluluğunuz var.’ Bunu en iyi, en güncel bilgiye, çeşitli bakış açılarına ve farklı görüşlere erişiminiz olduğu takdirde yapabilirsiniz. Kendiniz ve ailenizin sağlığı hakkında bilgiye dayalı en iyi kararı vermenizin yolu da budur. Sizin sağlığınızdan nasıl bahsedileceğini veya sizinle bunun nasıl konuşulacağını kestirmek zor olabilir. Benim bu konudaki yaklaşımım doktor topluluğunun bir kısmından ters tepkiler aldı. Beni eleştiren 10 doktor da amacına ulaştı. Sansasyonel manşetler ve konuşmalar. Her zaman, doktorların toplum içerisinde kendi mücadelelerini vermemeleri veya karşılıklı münakaşalarını yapmamaları gerektiğine inanmışımdır. Ancak artık bunu yapmam gerektiğine inanıyorum. Pek çok gazete yanlış bir şekilde benim hastanemin doktorlarının benden kurtulmak için harekete geçtiklerini iddia etti. Bu doğru değil. Bu doktorlar, kendi kişisel, mali çıkarlarım için insanlara bir takım tedavi ve çarelerin reklamını yaptığım için beni eleştiriyorlar. Bu, her gün bu programda size asla yapmadığımı söylediğim bir şey."

ŞAŞIRTICI GİZLİ BAĞLANTILAR

’Besin ürünlerinin genetik olarak değiştirilmesine karşı asılsız ve amansız muhalefetine atıfta bulunulduğunu’ ekleyen Öz, "Bu da doğru değil. GDO’lu ürünleri asla yargılamadım. Ancak dünya etrafındaki 64 ülke gibi GDO etiketlemelerini destekliyorum. Bu sayede aileniz için hangi yiyeceği alacağınıza kendiniz karar verebilirsiniz. Beni ‘sahte doktor’ diye adlandıracak kadar ileri de gittiler. Fakat beni en acımasız biçimde eleştiren British Medical Gazetesi makalesinin yazarları bile, çalışmalarının, Dr. Oz veya Doktorlar’ın sahte, şarlatan veya daha kötüsü olduklarını kanıtladığı yönünde yorumlanmasından dolayı hayal kırıklığına uğradıklarını, elde ettikleri verinin herhangi bir şekilde bu yargıları desteklemediğini dile getirdiler. Bu nedenle bu doktorların gerçekte kim olduklarını öğrenmek istedim. Araştırmacı gazeteci Elizabeth Limy’den eleştirmenlerim hakkında daha fazla bilgi edinmesini rica ettim. Kendisi bazı şaşırtıcı, gizli bağlantıları ortaya çıkarttı. Bu doktorlar tarafından çıkar çatışması ile suçlanmam ironik, zira aralarından bazılarının kendi çıkar çatışmaları bulunuyor" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
'Leşidir Kadının Aşk' okuyucu ile buluştu!
'Leşidir Kadının Aşk' okuyucu ile buluştu!
MGK toplantısı Saray'da başladı
MGK toplantısı Saray'da başladı
Metaverse ile Yatırımlarınızı Gerçekleşen Hayallere Dönüştürün!
Metaverse ile Yatırımlarınızı Gerçekleşen Hayallere Dönüştürün!
HDP'den Erdoğan'a flaş Kürt sorunu yanıtı!
HDP'den Erdoğan'a flaş Kürt sorunu yanıtı!
İşsizlik maaşı 2000 TL'ye çıkıyor
İşsizlik maaşı 2000 TL'ye çıkıyor
Milliyet yeni burç buldu adı da 'Saka'
Milliyet yeni burç buldu adı da 'Saka'
3. Köprü'nün son hali gökyüzünden görüntülendi
3. Köprü'nün son hali gökyüzünden görüntülendi
Fransa: Uzun siyah etek giyen kız öğrenci okula sokulmadı
Fransa: Uzun siyah etek giyen kız öğrenci okula sokulmadı
Gezi Parkı davasında karar açıklandı
Gezi Parkı davasında karar açıklandı
Beren Saat hamile mi Kenan Doğulu konuştu
Beren Saat hamile mi Kenan Doğulu konuştu