BIST 1.542
DOLAR 7,53
EURO 8,98
ALTIN 411,29
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

DNA hücresinde 'dört nala koşan at' görüntülendi

Bilim adamları, canlı DNA hücresine bir atın dört nala gidişini tasvir eden GIF formatında hareketli bir imaj kaydetti

Abone ol

Bilim adamları, canlı DNA'sına hareketli görüntü kaydedip yeniden oynatmayı başardı.

ABD'nin Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesinden bilim adamları, "CRISPR" adı verilen gen kurgulama yöntemini kullanarak bakteri DNA'sına GIF formatında hareketli bir imaj kodladı, ardından DNA'nın nakledildiği bakterinin genetik kodunu çözerek görüntüyü yeniden oluşturdu.

Bilim adamları, bunun canlı hücrelerinin kendi gelişim ve değişimlerini zamansal akışı içine kayda alabilecekleri "moleküler kayıt" metotlarının geliştirilmesi yönünde atılmış önemli bir adım olduğunu vurguladı.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) tarafından finanse edilen araştırmada, sinema tarihinin ilk hareketli görüntüsüne de ilham evren bir atın dört nala gidişi hareketli imaj olarak kullanıldı.

Hareketli görüntünün sekans bilgisini DNA'ya kodlayan bilim adamları, böylece zamansal bir bilgiyi sonradan kullanmak üzere canlı DNA'sında muhafaza etmiş oldu.

"Hücreleri tarihçilere dönüştürmek istiyoruz." diyen araştırmanın yazarlarından Seth Shipman, "Günümüzde kullanılan tıbbi kayıt teknolojilerinden çok daha küçük ve işlevsel yapıda, birden fazla olayı zaman içinde, müdahalede bulunmadan kayıt altına alabilecek bir biyolojik hafıza sistemi yaratmayı hayal ediyoruz." ifadesini kullandı.

Shipman, beyin araştırmalarında kullanmayı amaçladıkları yöntemle beynin gelişim sürecinde kayda alınmış moleküler tarihini çıkarmayı umduklarını kaydetti.

ÖNCEKİ HABERLER
Sıcak havaya rağmen av sezonuna hazırlanıyorlar
Erdoğan ile Orgeneral Akar bir araya geldi
300'den fazla işçi hastaneye kaldırıldı
Almanya'da PKK kararı: Dikkat çeken ifadeler!
Sanal gerçeklikle uçak hangarı gezisi imkanı
Trump'la bu seferde G20 yüzünden alay ettiler
Başkent Ankara'da esrarengiz cinayet!
FETÖ'cüler Yunanistan'a kaçarken yakalandı
Orgeneral Akar sahneye çıkınca salon bu sloganla inledi!
Mercedes'te 'egzoz emisyon hilesi' iddiası
Yorumlar