BIST 1.542
DOLAR 7,41
EURO 9,02
ALTIN 441,83
HABER /  GÜNCEL

Diyanet'ten yeni açıklama! TOKİ'nin sattığı evler faize giriyor mu?

Anadolu Ajansı

Diyanet'ten TOKİ'nin sosyal konut projeleriyle ilgili faiz tartışmalarına ilişkin bir açıklama geldi. Açıklamada daha önce de İslam'da faizin kesin olarak haram kılındığının açıkça ifade edildiği ve bu şekilde ev sahibi olmanın faizli işlem kapsamına girmeyeceği belirtildi.

Abone ol

Açıklamada, Kurulun öteden beri verdiği fetvalarda, İslam'da faizin kesin olarak haram kılındığını açıkça ifade ettiği belirtildi. TOKİ tarafından uygulanan "sosyal konut projesi" özelinde vatandaşlardan gelen yoğun sorular sebebiyle Din İşleri Yüksek Kurulunun söz konusu projenin dini hükmünü bütün boyutlarıyla değerlendirdiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

Faiz kesin olarak haram kılındı

Kurulumuz, halkımızla paylaştığı görüşünde, öncelikle faizin kesin olarak haram kılındığını, konut veya araç satın almak için faizli kredi kullanmanın caiz olmadığını çok açık ve kesin bir dille belirtmiştir. Bahse konu projenin, kira ödediği takdirde asgari geçimini zorlukla sağlayan ve ev sahibi olabilmek için faizsiz ödünç borç bulamayan alt veya orta gelirli vatandaşlara yönelik üretilen bir sosyal proje olduğu kanaatine ulaşmış ve bu projeden yararlanarak ev sahibi olmanın, dinen haram kılınan faizli işlem kapsamında değerlendirilmeyeceği sonucuna varmıştır. Faizin, taraflardan birinin, sözleşmede karşılığı olmayan bir fazlalığı şart koşması ve bununla haksız bir kazanç elde etmesi anlamına geldiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Verdiği borçtan kar etmek gibi bir amacı yok

Oysa bu projede devletin, verdiği borçtan kar etmek gibi bir amacı olmadığı gibi aksine peşin verdiği paranın yıllar sonra değer olarak daha düşük bir şekilde tahsili söz konusudur. Dolayısıyla İslamın haksız kazanç olarak gördüğü ve kendisine şiddetle savaş açtığı faiz, bu sosyal konut projesinde sonuç itibarıyla gerçekleşmemektedir. Nitekim Kurulumuz, daha önce de devletin yatırımları teşvik etmek, istihdam sağlamak ve kalkınmayı temin etmek amacıyla verdiği teşvik kredilerinin, şartlarına uygun şekilde alınıp kullanılmasının caiz olduğu ve bunun faiz kapsamında değerlendirilmeyeceği yönünde görüş bildirmiştir.

İyi niyetle bağdaşmayan bir algı operasyonu

Kurulumuzun dar gelirli vatandaşlarımızın devlet desteğiyle ev sahibi olmasını amaçlayan TOKİ'nin sosyal konut projesi özelindeki son görüşü de bu kapsamda görülmelidir. Söz konusu görüş üzerinden Başkanlığımızın ve Din İşleri Yüksek Kurulumuzun faize cevaz verdiği veya devlet bankalarından alınan faizli kredilerin caiz olduğunu söylediği iddiası asılsız olduğu kadar kurumlarımızı yıpratma amacı taşıyan iyi niyetle bağdaşmayan bir algı operasyonu olarak değerlendirilmiştir."

Açıklamada, konuya ilişkin bugün saat 22.00'de Din İşleri Yüksek Kurulu üyeleri tarafından Diyanet TV'de açıklama yapılacağı bildirildi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Denizli'de Roma İmparatoru Nero'nun heykeline ait mermer baş bulundu Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
ABD Başkanı Trump Kasım Süleymani'ye küfür etti
Wikipedia için erişim engeli kararı kalktı! Mahkeme kararı BTK'ya yolladı
Beyoğlu'ndaki HDP binası önünde hareketli dakikalar
2020 TOKİ evlerinin kuraları ne zaman çekilecek?
Ali Koç: Türkiye değişti bu kahpe örgüte karşı olmak kolay!
Sağlık Bakanlığı'ndan domuz gribi açıklaması! İki çocuk ölmüştü
25 ilkokul öğrencisine istismar! Öğretmene 300 yıl hapis istemi
Yusuf Günay'dan Arda Turan açıklaması
Avrupa basketbolunda "Uyuşmazlık Çözüm Odası" kuruldu
Kırşehir'de CHP'li Başkan “Hakkımı helal etmiyorum” diyerek istifa etti
Yorumlar 6 yorum