BIST 1.534
DOLAR 7,47
EURO 9,01
ALTIN 411,59

Denizli'de Roma İmparatoru Nero'nun heykeline ait mermer baş bulundu

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Laodikya Antik Kenti'ndeki kazılarda biri Roma İmparatoru Nero heykeline ait çok sayıda mermer heykel başı ortaya çıkarıldı.

Laodikya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, 2019 kazı sezonundaki çalışmalarla ilgili yaptığı yazılı açıklamada geniş bir alanı kapsayan antik kent içinde kazı, restorasyon ve bakım onarım çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Şimşek, kent içinde ortaya çıkarılan ve restorasyonu tamamlanan eserlerden 171'inin müzelerde sergilenecek nitelikte olduğunu belirterek, "Güney Agora Sokağı kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan İmparator Nero (M.S. 54-68) heykeline ait mermer baş, Batı Tiyatro'da ele geçirilen genç kadın heykeli başı, geç Roma imparator başı, kent tanrıçası başı, Aphrodite başı ve Artemis başı önemli sayılabilecek buluntulardır." ifadelerini kullandı.

Denizli'de başı bulunan Nero, yeniden merak konusu oldu. Kullanıcılar Nero kimdir sorusunu sormaya başladı. İşte Roma imparatorunun hayatı:

Augustus soyundan gelen Julia Agrippina’nın oğludur. 40’ta babasının ölümünden sonra, annesiyle birlikte Caligula tarafından bir süre sürgüne gönderildi. Oğlunu imparator yapmak için Agrippina, 49’da İmparator Claudius ile evlendi. 50’de Claudius tarafından evlat edinildi ve Roma tahtının mirasçısı oldu. Eğitim için filozof Seneca görevlendirildi.