BIST 1.441
DOLAR 8,44
EURO 10,23
ALTIN 497,93
HABER /  GÜNCEL

Diyanet'ten aşı orucu bozar mı sorusuna yanıt

Anadolu Ajansı

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, koronavirüs aşısının orucu bozmayacağını söyledi.

Abone ol

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, yaptığı açıklamada, vücuda giren besleyici gıda ve vitaminlerin dışındaki maddelerin orucu bozmadığını söyledi.

Aşıların içeriğinde vücudu besleyici vitamin veya gıda içerikli bir içerikleri olmadığından orucu bozmadığını fakat bu konuda göz ardı edilmemesi gerekenin şüpheli şeylerden hep uzak durup şüphesizlere yönelmek olduğuna değinen Bozkurt, ramazan boyunca oruca engel olabilecek her şeyden uzak durulması gerektiğine işaret etti.

Gün içerisinde oruçluyken Kovid-19 aşısını yaptırmak zorunda olanların ya da randevusu gün içinde verilenlerin rahatlıkla aşısını yaptırabileceğini aktaran Bozkurt, "Çünkü sağlığı korumak, sağlıklı kalabilmek ve bulaşı önlemek için bu önemli bir tedbirdir. Haliyle bundan uzak durmamak için aşı olmak zorundayız. Bu aşıyı olmak zorunda olan insanlara orucun engel olmadığını hatırlatmak isterim." şeklinde konuştu.

"Orucu bozmamaktadır"
Kovid-19 aşısının orucu bozmaması nedeniyle kaza ve kefaretin gerekmediğini vurgulayan Bozkurt, "Kovid-19 aşısı dahil olmak üzere hiçbir aşının içerisinde besleyici vitamin ve gıda içerikli bir madde bulunmamaktadır. Böyle şeyin vücuda zerk edilmesi orucu bozmamaktadır fakat ihtiyatlı hareket etmek açısında iftar ve imsak arasında olunabilir. Ancak gün içinde olmak isteyenler varsa olabilir, oruca zarar vermeyecektir bu durum." değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşların salgından korunması gerektiğinin altını çizen Bozkurt, "Toplum sağlığını tehlikeye atacak davranışlardan uzak durmamız gerekiyor. Koruyucu tedbirler nelerse onlara riayet etmemiz gerekiyor. Riayet etmediğimiz takdirde hem kuralsız hareket etmiş oluruz hem de vebale girmiş oluruz. Başkasının hukukunu da ihlal etmiş oluruz ki bu da büyük bir günahtır. Aşı olmamak kişilerin tercihidir ama toplum sağlığını da mutlaka dikkate almaları gerekir." sözlerine yer verdi.

ÖNCEKİ HABERLER
Beşiktaş'tan sert açıklama: Şeref’imizle oynar, Hakkı’mızla kazanırız
Ramazan öncesi flaş karar! Uçuşlardaki ikrama iftar ve sahur düzenlemesi
Bolu'da sokakta feci ölüm! Başının üzerinden geçti
İstanbul'da yürek yakan ölüm! Güvercin uçuruyordu feci şekilde can verdi
Mermer ve kuvars tozu dökmüşlerdi! Bakan Murat Kurum: Bodrum'da 2 işletmeye 575 bin 263 TL ceza uyguladık
Akkuyu'da dördüncü ünitenin temeli 2022 başında atılacak
Batman'da akrabalar arasında silahlı kavga: 1 ölü, 2 yaralı
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş Malatya'da İlahiyat Camisi ve İslami İlimler Kütüphanesi'ni açtı
TFF'den Milli Takım'a 3 milyon 750 bin Euro prim! Sosyal medyada gündem oldu
Antalya'da yaşandı! Ormanlık alandaki cinsel saldırının şüphelisi yakalandı
Yorumlar 5 yorum