BIST 10.471
DOLAR 32,50
EURO 35,01
ALTIN 2.435,23
HABER /  GÜNCEL

Dink cinayeti Cerrah'a uzandı!

Agos gazetesi genel yayın yönetmeni Hrant Dink davasında yeni bir soruşturma daha açıldı

Abone ol

Hrant Dink cinayetiyle ilgili olarak aralarında eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın da bulunduğu 30 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili İstanbul ve Trabzon emniyeti ile jandarma görevlileri hakkında soruşturma başlatıldı.

Soruşturma başlatılan isimler arasında dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler, Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, ve dönemin Trabzon Alay Komutanı Albay Ali Öz de bulunuyor.

Dink ailesi 17 Ocak'ta söz konusu sorumlular hakkında soruşturma açılması talebinde bulunmuştu. Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in ailesi, Dink'in öldürülmesinde ihmalleri olduğu gerekçesiyle dönemin İstanbul ve Trabzon emniyeti ile jandarma görevlileri hakkında soruşturma açılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği dilekçe üzerine soruşturma başlatıldı.

BUGÜNKÜ DURUŞMADA AÇIKLANDI

Davanın bugünkü duruşmasında Dink ailesi avukatlarının sorumlular hakkında yeni talepte bulunmaları üzerine savcı Mustafa Çavuşoğlu, söz konusu kişiler hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı. Çavuşoğlu bu konuyla ilgili taleplerin bu dosyaya gönderilmesini istedi. Savcı Çavuşoğlu'nun bu ifadeleri üzerine Kamu Güvenliği Müsteşarı olan dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler, Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, Osmaniye Valisi olan dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Eski İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay, dönemin Trabzon Alay Komutanı Albay Ali Öz, dönemin Trabzon Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Metin Yıldız'ın da aralarında olduğu 30'un üzerinde kamu görevlisi hakkında soruşturma başlatıldığı anlaşıldı.Dink ailesi 17 Ocak'ta verdikleri dilekçede, cinayetin ardından bu konuda yaptıkları bir çok başvurunun ancak hepsinde soruşturmaya yer olmadığına dair karar verildiği hatırlatılmıştı.

AİHM'İN KARARI VAR

Bunun üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurulduğu ifade edilen dilekçede, AİHM'nin Türkiye'nin ihmali olduğu gerekçesiyle para cezasına mahkum edildiği belirtilmişti. AİHM'nin, Hrant Dink cinayetindeki sorumluları ve sorumluluklarını tespit ettiğine yer verilen dilekçede, "Şüpheliler, cinayetten önce, yalnızca faillere yardım etmekle kalmamış, cinayetten sonra da bu fillerini ve cinayetin gerçekleşmesindeki rollerini gözlerden gizlemek, cinayetin gerçek faillerinin ortaya çıkmasını önlemek amacıyla başka suçlar da işlemişlerdir" denilmişti.