BIST 4.963
DOLAR 18,63
EURO 19,63
ALTIN 1.077,07
HABER /  GÜNCEL

Dikkat! Kart bilgileri çalındı

30 bin kişinin kart bilgileri çalındı, kopya kartlar yapıldı. Büyük operasyon...

Abone ol

İzmir Bilişim Suçları polisi tarafından İzmir merkez, Aydın ve Kuşadası'nda düzenlenen operasyonda, Türkiye'nin en büyük kredi kartı dolandırıcılığı şebekelerinden biri çökertildi.

Rusya ve Ukrayna'da bulunan bazı bilgisayar korsanları (hacker) tarafından sağlanan kredi kartı bilgileriyle yaklaşık 30 bin kişinin kredi kartı bilgilerini ele geçiren şebekenin, bu bilgilerle sahte kredi kartı hazırladıkları ve bu kartları hem kullanıp hem de sattıkları öğrenildi.

Şebekenin 18 elemanından altısı düzenlenen operasyonla yakalandı. Zanlılar arasında şebeke elebaşısı olduğu iddia edilen S.D. de (37) bulunuyor. S.D.'nin, internet ortamında 'Croft' nikini kullandığı ve bu nikle çeşitli ülkelerdeki hackerlerle bağlantı kurarak kredi kartı bilgileri elde ettiği ileri sürüldü.

BİNLERCE SAHTE KART BULUNDU

Şebeke üyelerinin, ellerinde bulunan yaklaşık 30 bin kredi kartı bilgisi ile sahte kredi kartı yapmakta kullanılan encoder, emboss, klişeler, printer, ribon, MSR 100, Tipper cihazlarını kullanarak sahte kredi kartı hazırladıkları ortaya çıktı.

Zanlıların İzmir ve Aydın'daki ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda, 229 adet değişik bankalara ait basılmış manyetik şeritler bulunan sahte kredi kartları, 684 adet beyaz renkli manyetik şeridi bulunan basılmaya hazır boş kartlar, 179 adet beyaz renkli manyetik şeridi bulunmayan kredi kartı hammaddesi, 12 adet kullanıma hazır içlerine gereken limitler doldurulmuş American Expres kredi kartı bulundu.

BUNLARA DİKKAT EDİN!

Polis kredi kartı kullananları şu noktalarda dikkatli olmaları konusunda uyarıyor;

-Güvenli olmayan internet sitelerinden alışveriş yapmayın...
-"İnternet üzerindeki alışverişlerde bankaların sağladığı sanal kart uygulamalarını tercih edin...
-Para çekilecek ATM'leri seçerken, banka şubelerine yakın ATM'leri tercih edin.
-Kredi kartlarının pos cihazı haricinde başka cihazlardan geçirilip geçirilmediğine dikkat edin.
-Kredi kartını vererek veya şifresini söyleyerek işlem yapmayın...