BIST 10.471
DOLAR 32,77
EURO 35,09
ALTIN 2.457,99
HABER /  GÜNCEL

DGS geç başvuru tarihi ne zaman ÖSYM yeni DGS açıklaması

DGS geç başvuru tarihi ne zaman, 2018 DGS başvurusu yapma sayfası ÖSYM tarafından 5 Haziran'da erişime açıldı. 24 saat içinde adayların başvuru yaptığı DGS sınavı için geç başvuru ne zaman? 4 yıllık fakülteye geçmek için yapılan DGS 21 Temmuz'da yapılacak. DGS sınav başvuru ücreti 150 lira olacak. Peki hangi bankalara başvuru ücreti yatırılacak?

Abone ol

2018 DGS geç başvurusu için ÖSYM sayfası online kayıt sayfasını açtı. 2 yıllık önlisans programlarından 4 yıllık fakültelere geçmek isteyen öğrencilerin gireceği Dikey Geçiş Sınavı 21 Temmuz'da yapılacak. DGS sınavı başvuru ücreti ise150 lira olarak açıklandı. Öğrencilere çoktan seçmeli toplam 120 soru sorulacak. Sayısal ve sözel bölüm sorularının olduğu DGS sınavında sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme becerilerinin ölçülmesi amaçlanıyor.

 İki yıllık ön lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler için sınav 8 Temmuz 2018 tarihinde yapılacaktı fakat 21 Temmuz 2018 tarihine ertelendi. Sonuçlar ise 2 Ağustos 2018 tarihinde açıklanacak. Sınavda adaylara yönelik sayısal ve sözel bölümlerden oluşan bir yetenek testi uygulanacak ve her test 120 sorudan oluşacak. Sınavda uygulanacak test, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme becerilerinin ölçülmesi amaçlanıyor.

2018 DGS GEÇ BAŞVURU NE ZAMAN?

Başlangıç Tarihi :05.06.2018 10:00
Bitiş Tarihi :05.06.2018 23:59
Sınav Ücreti:150 TL
Ödeme Yerleri:ÖSYM Kartlı Ödeme Sistemi (https://odeme.osym.gov.tr/)

DGS BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYIN

DGS'YE KİMLER BAŞVURABİLİR: DGS'ye başvuru yapabilecekler ÖSYM tarafından şu şekilde belirleniyor; Meslek yüksek okulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olan öğrenciler, o yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olanlar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksek okullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları, aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilenler DGS'ye başvurabilirken, açık öğretim dahil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS'ye başvuramamaktadır. Adaylar, TC Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM'nin kendi internet sitesinden sınav giriş belgelerini alabilirler.

İşte Dikey Geçiş Sınavı ücretinin yatırılacağı bankalar;

*Akbank'ın tüm şubeleri, ATM veinternetbankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)

*Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın tüm şubeleri veinternetbankacılığı (KKTC'den başvuracakadaylar hariç)

*Türk Ekonomi Bankası'nın tüm şubeleri ve internetbankacılığı

*Halkbank ATM,internetbankacılığı ve şubeler

*Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM'denücret yatırılmaz.)