BIST 1.392
DOLAR 8,81
EURO 10,33
ALTIN 495,87
HABER /  POLİTİKA

Devlet Bahçeli’den Şeb-i Arus mesajı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 'Hz. Mevlana'nın Vuslatının 742'nci Yıl dönümü' münasebetiyle yayınladığı mesajda, "Hz. Mevlana bir gönül mimarıdır, bir sevda ve sadakat mihveridir. Daha çok bilinmesi, daha çok tanınması lazımdır" dedi.

Abone ol

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 'Hz. Mevlana'nın Vuslatı'nın 742'nci Yılı' nedeniyle bir mesaj yayınladı. Bahçeli mesajında, Hz. Mevlana'nın hiç kuşkusuz bir tasavvuf ustası, sevgi ve saygı sancağının yılmaz taşıyıcısı olduğunu belirterek, "Üzerinde yaşadığımız bu aziz ve kadim vatan topraklarında sayısız arif, alim, tasavvuf ehli, ilim ve irfan kutbu büyüğümüz yetişmiştir. Hürmetle andığımız bu değerlerimiz yaşadıkları devirlerin manevi zırhı, kardeşlik anıtı, insanlık övüncü, vicdan burcu olmuşlar; bununla birlikte nesiller geçse de hafızalardan silinmemişlerdir. Nitekim hikmetli söz ve öğütleri kalplere adeta mühür vurmuş, bulanıklığı gidermiş, anlaşmazlıkların düğümünü çözmüştür." dedi.

"İMRENİLECEK DURUŞUN ÖZETİDİR"

Bahçeli mesajının devamında şunları söyledi:

"Bunlardan birisi de, 13. asırda Türk-İslam medeniyetinin üzerine güneş gibi doğan mutasavvıf, zahit, bilgin ve ihlas sahibi Mevlana Celaleddin-i Rumi'dir. Hz. Mevlana halden hale giren, gönülden gönüle akan, dilden dile söylenen, kuşaktan kuşağa geçen büyük bir fikir ve şuur insanıdır. Akıl ile duyguyu buluşturması, tevekkül ile tecrübeyi kaynaştırması, irade ile ibadeti aşk yoluna, hakikat güzergahına sabitlemesi gıpta edilecek, örnek alınacak bir marifettir. O'nda ümitsizliğin tortusu yoktur. O'nun kapısından karamsarlık ve çaresizlik girememiştir. Gerçekten de 'Bizim dergahımız umutsuzluk dergahı değildir' seslenişi fazilet dolu, iman ve heyecan yüklü mücadele ruhunun, imrenilecek duruşunun özetidir" ifadelerini kullandı.

"TÜRK-İSLAM ASIRLARINA KILAVUZLUK YAPMIŞ BİR TEFEKKÜR UMMANIDIR"

Sırtını Allah'a dayayan insanın yalnız olmadığını kaydeden Bahçeli, mesajında şunları kaydetti:

"Hz. Mevlana bu gerçeği hem idrak, hem tatbik, hem de ömrü boyunca kendisine rehber etmiştir. Yaşarken ölmeyi bilen, Rabbi'ne kavuşmayı vuslat olarak gören, vuslatını da düğün gecesi, yani Şeb-i Arus olarak nitelendiren manevi bir şahsiyet için hiçbir zorluğun, hiçbir engelin kıymet-i harbiyesi olmayacaktır. Hz. Mevlana işte bu derin kavrayışı hayranlık uyandıran manevi bir teslimiyetle başarmıştır. "Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük." diyen Hz. Mevlana, durgunluğu, duraklamayı, yenilgiyi, bezginliği ve hatta aciziyeti elinin tersiyle itmeyi bilmiştir. Ölümle düğünü inancının potasında eriten yüksek bir ahlakın, manevi aşkı yokluk deryasıyla özetleyen fazıl ve adanmış bir yüreğin gerek eserlerinden, gerekse de hayırla geçmiş hayatından çıkaracağımız çok dersler vardır. Hz. Mevlana dostluğu ve muhabbeti teşvik, kin ve düşmanlığı telin etmiştir. Anadolu'nun toplumsal huzur ve dirliğine hayati destek ve katkılar vermiştir. Milli ve manevi değerlerimizin canlı bir şekilde geleceğe intikalinde muazzam fedakarlıklar göstermiştir. Sevgiyle kemale ermenin sırrını, aşkla sevgiliye ulaşmanın enfes lezzetini; insana, mahkukata ve eşyaya hoşgörüyle bakmanın tılsımını O'nda gördük, O'ndan öğrendik. Hz. Mevlana dünyevi ve nefsani arzulara tamah etmeden; sabır ve cesaret timsali olmayı hak etmiş ve de Türk-İslam asırlarına kılavuzluk yapmış bir tefekkür ummanıdır. Bu ummanda; hırs, riya, yalan, kibir, kıskançlık, fitne, dedikodu etkisiz kalmış, O'nun her derde şifa veren nasihatleriyle gerilemiştir. Bugün de ihtiyacımız olan tam manasıyla budur. Hz. Mevlana bir gönül mimarıdır, bir sevda ve sadakat mihveridir. Daha çok bilinmesi, daha çok tanınması lazımdır.Bu muhterem büyüğümüzü layıkıyla özümsediğimiz, cesaretle anladığımız ve kutlu bir emanet gibi benimsediğimiz sürece nifak ve husumet milletimizin arasına sızamayacak, kötü ve kötürüm niyetler aradıkları fırsatları bulamayacaklardır. Hz. Mevlana'yı 742. Vuslat Yıldönümü'nde rahmetle, minnetle, şükranla anıyorum. Onun bizlere bıraktığı mirasın milli birlik ve manevi kalkınmamız için eşsiz imkanlar sunduğuna inanıyor, Şeb-i Arus'un hayırlara ve güzelliklere vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum."

ÖNCEKİ HABERLER
Dolar kuru ve altın fiyatları bugün Fed etkisi
Dolar kuru ve altın fiyatları bugün Fed etkisi
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Meltem Cumbul'un masrafı karşılanırsa affedecek
Meltem Cumbul'un masrafı karşılanırsa affedecek
Ekrem Dumanlı ve 6 kişi için yakalama kararı!
Ekrem Dumanlı ve 6 kişi için yakalama kararı!
Yılbaşı menüsü hindisiz olmaz diyenlere...
Yılbaşı menüsü hindisiz olmaz diyenlere...
Fed altın yorumları altın fiyatları ne zaman yükselir?
Fed altın yorumları altın fiyatları ne zaman yükselir?
Müjde Ar'ın başı büyük dertte! Savcılığa koştu
Müjde Ar'ın başı büyük dertte! Savcılığa koştu
Diriliş Ertuğrul'da olay 17 Aralık göndermesi
Diriliş Ertuğrul'da olay 17 Aralık göndermesi
Cizre ve Silopi fena! TSK ilk bilançoyu verdi
Cizre ve Silopi fena! TSK ilk bilançoyu verdi
Çin bilimsel araştırma uydusu fırlattı
Çin bilimsel araştırma uydusu fırlattı