BIST 4.998
DOLAR 18,83
EURO 20,32
ALTIN 1.136,27
HABER /  GÜNCEL

Denizden çıkana inanamayacaksınız

Marmaris'te gönüllü dalgıçlar denizden neler çıkarmadılar ki... Klozetten tutun soba borusuna kadar, yok yoktu...

Abone ol

Marmaris'te gönüllü dalgıçlar tarafından yapılan deniz dibi temizliğinde aralarında klozetin de bulunduğu çok sayıda atık çıkarıldı.

Marmaris Çevrecileri Derneği tarafından Uzunyalı mevkisinde gönüllü dalgıçların katıldığı deniz dibi temizliği çalışması yapıldı. Yaklaşık 3 saat denizde kalan ve belirli aralıklarla dalan 3 dalgıç, deniz dibinden topladıkları atıkları iplere bağlayarak sahile çıkardı.

DENİZDEN NE ÇIKMADI Kİ 

Denizden araç lastikleri, battaniye, alışveriş arabası, tencere, çaydanlık, soba borusu, çok sayıda şişenin yanı sıra bir de klozet çıkması şaşkınlığa neden oldu.

TEMİZLİK ÇALIŞMALARI 2 AY SÜRECEK 

Marmaris Çevrecileri Derneği Başkanı Ahmet Kutengin, gazetecilere yaptığı açıklamada, temizlik çalışmalarının 2 ay boyunca süreceğini söyledi.

BİRKAÇ AY SONRA TURİSTLER GELİP BURADA YÜZECEKLER 

Denizin dibinde yüzlerce metrekarelik alanın şişelerle kaplanmış durumda olduğuna dikkati çeken Kutengin, ''Birkaç ay sonra turistler gelip buralarda yüzecekler. Bu çöplerin temizlenmesi lazım. Yarın da liman temizliği yapılacak'' dedi.

KARAYA ÇIKARTILAN MALZEMELER DENİZDEKİNİN ONDA BİRİ 

Karaya çıkartılan malzemelerin denizdeki malzemelerin onda biri olduğunu belirten dalgıç Erkut Bakıroğlu ise ''Bu kadar çöpü sadece 1,5 günde 3 arkadaşla çıkardık. Bölgede en az 4-5 gün çalışmamız gerekiyor ki gerçek bir temizlik oluşsun. Ekibimizi çoğaltıp temizliğe devam edeceğiz. Bütün vatandaşlarımızın bu konuya dikkat etmesini rica ediyorum'' diye konuştu.

Sahilde bir araya toplanan atıklar, daha sonra Marmaris Belediyesi Temizlik Müdürlüğü ekiplerince kamyona yüklenerek Katı Atık Depolama Tesisi'ne götürüldü.