BIST 4.907
DOLAR 19,04
EURO 20,51
ALTIN 1.188,35
HABER /  GÜNCEL

Demirel için 3 günlük yas ilanı Davutoğlu açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için 3 günlük ulusal yas ilan edildiğini açıkladı. Başbakan, devlet töreni ve cenaze töreniyle ilgili de açıklama yaptı.

Abone ol

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in vefatına ilişkin açıklamasında, 3 günlük ulusal yas ilan edileceğini duyurdu. 

DAVUTOĞLU GÜNİZ SOKAK'A TAZİYEYE GİTTİ


Davutoğlu, solunum yolu enfeksiyonu ve kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybeden Demirel'in Güniz Sokak'taki evine gitti ve taziye sonrası gazetecilere açıklama yaptı. 

Davutoğlu, Demirel için düzenlenecek devlet töreninin Cuma günü, namazın hemen ardından yapılacağını belirterek, "İnşallah cenaze namazı da mübarek Ramazan'da çok güzel, manevi bir ortamın olduğu atmosferde cuma günü Kocatepe Camii'nden cenaze namazı eda edilecektir" diye konuştu.

3 GÜN ULUSAL YAS


Başbakan Davutoğlu, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in vefatı nedeniyle tüm cumhurbaşkanlarına yapılan devlet protokolü detayları uygulanarak, bugünden itibaren ulusal yas ilan edileceğini bildirdi.

avutoglu-demirel-aciklama.jpg

DEMİREL'İN KOLTUĞU BOŞ KALDI

Davutoğlu'nun, Demirel'in, evinde her zaman oturduğu koltuğun yanında yer aldığı fotoğrafı, 'günün anlam ve önemini belirten' fotoğraf olarak hafızalarda yer etti. Sosyal medyada hızla yayılan fotoğrafa ilişkin yapılan en yaygın yorum ise 'Demirel'in koltuğu boş kaldı' ifadesi oldu.

demirelin-koltugu.jpg

İşte Davutoğlu'nun o açıklamaları:

DEMİREL'İN CENAZESİNE ULUSLARARASI KATILIM DA OLACAK

Türkiye'de her zaman demokrasinin ve meşruiyetin yanında olmuştur. Siyasi tarihimizde ismi bu açıdan çok derin izler bırakarak siyasi tarihimize yazılmıştır. Hem Türkiye Cumhuriyeti hükümeti adına hem milletimiz adına bir kez daha taziyelerimi arz etmek üzere bir tarih niteliği taşıyan kendi evine ziyarette bulundum. Ailelerine de bu anlamda taziyelerimizi ilettim. 

DEMİREL'İN CENAZESİNE 'ULUSLARARASI KATILIM'

Buraya gelmeden önce verdiğimiz talimatla da devlet protokolü anlamında cumhurbaşkanlarımıza yapılan bütün protokolün detayları uygulanarak ulusal yas ilan edilecektir bugünden itibaren. Aile ile de istişare ettik. İnşallah cenaze namazı da mübarek Ramazan'da çok güzel, manevi bir ortamın olduğu atmosferde cuma günü Kocatepe Camii'nden cenaze namazı eda edilecektir. Bu anlamda uluslararası katılım da göz önünde bulundurularak gerekli bütün hazırlıklar yapılmaktadır. Uluslararası katılım anlamında bazı mesajlar gelmekte olduğu için onunla ilgili de hazırlıklar yapıldı. Gerekli tedbirler alındı. Bir kez daha milletimize, ailelerine taziyelerimi arz ediyorum. Allah rahmet eylesin, mekanını cennet eylesin. Bıraktığı güzel hatıralarda da siyasi tarihimizdeki yerini korumayı nasip etsin.

CENAZE NAMAZI ANKARA'DA KILINACAK

Cenaze namazı Ankara'da kılınacak. Diğer Isparta'da yapılacak tören veya oradaki düzenlemelerle ilgili aile neye karar verirse bu konuda da o törenle ilgili Isparta'da yapılacak düzenlemeler için de gerekli her türlü talimatlar verildi. Tedbirler alınacak. Orada da aile ne yönde karar verirse onun uygulaması yapılacak. Devlet töreniyle ilgili karar alınmıştır. Cuma namazında Kocatepe'de devlet protokolüyle inşallah cenaze namazı cuma namazıyla birlikte kılınmış olacak" ifadelerini kullandı.