BIST 4.813
DOLAR 19,18
EURO 20,79
ALTIN 1.214,64
HABER /  GÜNCEL

PYD'nin Kobani'deki son hamlesi

PKK'nın Suriye uzantısı olarak nitelenen PYD'nin Suriye'nin kuzeyinde koalisyon güçlerinin desteğiyle Kobani'de yeni bir hamle yaptı.

Abone ol

Suriye'nin kuzeyindeki Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinin denetimini ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava desteğiyle ele geçiren PYD'nin, Kobani'de DAEŞ terör örgütüne karşı kendilerini destekleyen muhalif Arap grupları ilçe dışına çıkarttığı ileri sürüldü.

AA muhabirine konuşan muhalif saha komutanlarından Ebu Mustafa, PYD güçlerinin, muhalifleri ilçeden çıkarttığını iddia etti.

ESAD KARŞITI ARAP GRUPLARI İLÇEDEN ÇIKARTTILAR

AA muhabirine konuşan Ebu Mustafa, "PYD güçleri, kendisine destek veren muhalif Arap grupları Tel Abyad ilçesinden çıkarttı. Muhalif Muhammed Kafr Zeyta'ya bağlı güçler Suluk beldesine Rakka Devrimcileri adlı grubuna ait güçler de Ayn İsa beldesine yerleştirildi. Daha sonra aralarında bir ihtilaf çıktı. Tel Abyad ilçesinde tamamen Kürt grupları hakim şimdi. Temsili olarak sınırda devrim bayrağı var. Muhammed Kafr Zeyta, PYD güçlerine Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) adı altına yardım ediyor fakat Kafr Zeyta'nın ne ÖSO ne de diğer muhalif gruplarla bir alakası var. Zeyta PYD için çalışan iyi bir işbirlikçi" ifadelerini kullandı.

Arap nüfusun, PYD'nin ilçeye yerleşmesinden rahatsız olduğunu dile getiren Mustafa, "PYD, koalisyon güçlerinin hava saldırılarıyla Haseke kırsalı ile Tel Abyad ve kırsalında DAEŞ'le çatışma adı altında halkı göçe zorladı" diye konuştu.

SON İKİ HAFTADA 25 BİN SURİYELİ TÜRKİYE'YE SIĞINMIŞTI

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırısı sonrası bölgede yaşayan Suriyelilerin Türkiye'ye sığındığı Tel Abyad'da son iki haftada çatışmalardan kaçan yaklaşık 25 bin Suriyeli, Türkiye'ye sığınmış, PYD'nin ilçede kontrolü sağlamasının ardından bazı aileler evlerine geri dönmüştü.

kobani.20150617163548.jpg

PKK'nın Suriye kolu PYD, ABD savaş uçaklarının desteğiyle Kobani ve Haseke arasında DAEŞ'in kontrolündeki bölgeyi ele geçirdi. Örgüt, Suriye'nin kuzeyinde Kürt nüfusun ve coğrafyasının birbirinden kopuk bölgeleri birleştirmeyi hedefliyor.

DİYANET İMSAKİYESİ 2015 YILI TÜM İLLER
TERAVİH NAMAZI SAAT KAÇTA NASIL KILINIR?