BIST 7.914
DOLAR 28,98
EURO 31,21
ALTIN 1.866,62
HABER /  POLİTİKA

Davutoğlu'ndan o eleştirilere net cevap

Başbakan Ahmet Davutoğlu, DAVOS'ta Türkiye'nin terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlarını değerlendirdi. Davutoğlu, gazetecileri Türkiye'ye davet etti, terörün bölgeyi ne hale getirdiğinin iyi anlaşılması gerektiğini söyledi.

Abone ol

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türk Hava Yolları ve Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın katkılarıyla Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Kıdemli Danışmanı Cüneyd Zapsu tarafından verilen akşam yemeğinde konuştu.

Başbakan Davutoğlu, Basın özgürlüğü konusunda herhangi bir engelleme, sınırlama söz konusu değil. Tutuklamalarla ilgili gelişmeleri yakından izliyoruz. 17 kişinin hiçbiri gazetecilik faaliyetlerinden dolayı tutuklu değil. Demokratikleşme ve reformlardan vazgeçmeyeceğiz. Türkiye bölgesinde istikrar adası olmaya devam edecek diye konuştu.

TÜRKİYE'YE DAVET ETTİ

Başbakan Davutoğlu, terör örgütlerine yönelik süren operasyonlara dair bir soruya, şöyle cevap verdi:

"Bizler her türlü eleştiriye açığız. Türkiye’de hayatın katı şekilde engellendiği gibi bir propaganda ortaya konuluyor. Sizleri Türkiyeye davet ediyorum. Paris saldırı sonrası ordu göreve çağırıldı. Her hangi bir yer terör örgütü tarafından saldırıya uğruyorsa orada kamu düzeni sağlanmalıdır.

Cizre’de hastaneye atılan roketler söz konusu. Hukuk üstünlüğü, kamu düzeni ön koşuldur. Hiçbir ülke böyle bir terör hareketini kabul edemez. Bölgenin yüzde 1 ölçeği bile değil bunların yaşandığı alan. Bunla alakalı bir propaganda süreci yaşanmakta. Yıkıma ve zarara uğrayan vatandaşlarımıza verdiğimiz sözü yerine getireceğiz. Parlamentoda herşey konuşulabilir ancak kimse Defacto bir sistem ortaya koyduğunu söyleyemez.

"DAEŞ'I BİZ ENGELLİYORUZ"

DAEŞ, insanlığa, İslam’a ve bölgemize karşı en büyük tehdittir. DAEŞ, İslam’a yönelik negatif bir imaj ortaya koymaktadır. DAEŞ’in Esad’la sorunu yok, DAEŞ’i biz engelliyoruz. Biz bütün terör gruplarına karşıyız. DAEŞ’e karşı mücadele için Musul’dayız."