BIST 11.132
DOLAR 33,08
EURO 36,09
ALTIN 2.587,85
HABER /  GÜNCEL

Davutoğlu'ndan G-20 zirvesinde flaş açıklamalar!

Başbakan Ahmet Davutoğlu Avustralya'da G-20 zirvesinde önemli açıklamalarda bulundu.

Abone ol

 Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avusturya Sofitel Otel'de B20 üyeleri ve G-20 ülkelerinden üst yöneticilerinin katıldığı toplantı sonrası basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, ABD'nin Suriye politikası değişiklği ile ilgili haberlerin sorulması üzerine "Yarın Obama ile görüştüğümüzde bu konuyu ele alacağız. Biz başından beri entegre çözümü önerdik. Suriye'deki sorun sadece, törör ve siyasal bir sorun değildir. Özellikle son aylarda IŞİD'in açtığı tehditten dolayı bir odaklanma söz konusu. IŞİD bizim içinde büyük tehdit, ama bundan önceki yıllarda IŞİD yoktu." dedi.

İşte Davutoğlu'nun konuşmasından önemli satırbaşları...

TÜRKİYE'YE DÖNER DÖNMEZ...

Kalkınmayı destekleyebilmek açısından Dünya ticaretinde en geniş kapsamlı şekilde ele alacağız. Türkiye küresel alanda her zaman ciddi çabalarla ekonomik alanda katkılar sağlayacağız. Tabi biz buraya çok hazırlıklı geldik. Küresel alanda yüzde 2 başarı sağlamak adına yenilikler yapacağız. Türkiye'ye döner dönmez makro ve mikro ekonomik reformlara yer vereceğiz.

Türkiye'nin gelecek seneki ekonomik planlamasını konuşacağız. Yarın liderler arasında özel oturumlar olacak. Küresel ekonomiyle ilgili sorunları tartışma imkanı bulacağız. Fırsat alanlarında bütün tartışmaları da ele alacağız.

ÇOK CİDDİ REFORMLAR YAPILMALI
 
Hala dünya çok kapsamlı bir kriz anaforunda. Bunu aşabilmek için çok ciddi reformlar yapılmalı. Bu kapsamlı soruna kapsamlı bir yanıt verme sorumluluğu ile karşı karşıyayız. G 20 bir istişari forum. Burada alan kararlar dünya ekonomisini yönlendiren normları ortaya koyuyor. Kalkınmayı destekleyebilmek açısından ticaret konusunu gündemde tutacağız. Sosyal sorunların çözümünde reel sektöre duyulan ihtiyaç söz konusu. Bizim burada öne çıkaracağımız konulardan biri de kobiler.
 
Her zirvede gündem dışında siyasi sorunlar nelerde onlarda ele alındı. Geçen sene kimyasal saldırı söz konusuydu ve İran ele alınmıştı. Aslında biz bunun prensip olarak soğru olduğu kanıtındayız. Nihayetinde bugün siyasi güven yoksa iş dünyasında istikrar çok zordur. 

DAVUTOĞLU BASIN MENSUPLARININ SORULARI CEVAPLADI

"EKONOMİK SORUNLAR SİYASİ SORUNLARDAN AYRILAMAZ"
 
G-20 ekonomik bir zirvedir ama şimdiye kadar ekonomi dışında önemli siyasi konular da konuşuldu. Bu sene de konuşulacaktır. Biz prensipte bunun doğru olduğunu  düşünüyoruz. Dünya üzerindeki hiç bir ekonomik sorun siyasi sorunlardan ayrılamaz. Bazı ülkeler G 20'nin daha teknik ve finansal bir zirve olarak kalması gerektiğini söylüyor, bizim gibi bazı ülkeler de siyasi sorunların da ele alınmasını istiyor. Ama her halukarda siyasi sorunlar burada konuşuluyor. Bu arada yeni bir format yok ama biz Türkiye olarak önümüzdeki dönemde özellikle  enerji konusunun işlenmesini istiyoruz.

ABD'NİN POLİTİKA DEĞİŞİKLİĞİ HABERLERİ
 
Yarın Obama ile görüştüğümüzde bu konuyu ele alacağız. Ben de haberi okudum ve bu doğru bir yaklaşımı yansıtıyor. Biz başından beri entegre çözümü önerdik. Suriye'deki sorun sadece, törör ve siyasal bir sorun değildir. Özellikle son aylarda IŞİD'in açtığı tehditten dolayı bir odaklanma söz konusu. IŞİD bizim içinde büyük tehdit, ama bundan önceki yıllarda IŞİD yoktu. Bunlar neden ortaya çıktı. Esad'ın oluşturduğu istikrarsızlık ortamından faylanarak çıktılar. Eğer burada çözüm bulunmazsa IŞİD gider başka bir terör örgütü gelir.

BEDELLİ ASKERLİK KONUSU

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın "Genelkurmay'dan görüşleri aldık, son kararı Başbakan verecek" şeklindeki açıklaması ile ilgili de Davutoğlu ''Bedelli askerlikle ilgili değerlendirmelerimiz sürüyor.'' diye cevap verdi.