BIST 1.963
DOLAR 13,61
EURO 15,25
ALTIN 794,34
HABER /  GÜNCEL

Davutoğlu Kerry'e skandalı sordu

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD'nin müttefiklerini dinleme skandalı ile ilgili bilgi istedi.

Abone ol

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir araya geldi. İki bakan kaldıkları otelde yaklaşık bir saat süren bir toplantı yaptı.

Toplantının ardından açıklama yapan Davutoğlu, temelde Filistin ve Suriye konularını ele aldıklarını söyledi. Davutoğlu, ABD’nin aralarında Türk büyükelçiliğinin de bulunduğu diğer ülke temsilciliklerini dinlediği yönündeki iddiaların da görüşmede gündeme geldiğini belirterek, konu hakkında görüşlerini Kerry ile paylaştığını söyledi.

KERRY'E DİNLEME SKANDALINI SORDU

“Kendisine hem bu konuda bir açıklama talep ettiğimizi ifade ettim. Kendisi de bu konuda bilgilerinin sınırlı olduğunu ancak gerekli çalışmalar, bilgileri edindikten sonra paylaşacaklarını ifade ettiler. Ekiplerimiz temas halinde olacaklar. İlkesel olarak biz, Türkiye ve Amerika gibi, Avrupa gibi ülkeleri, müttefik ülkeler arasında bu tür hususların yaşanmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konularda da son derece açık ve kesin kanaatlerimiz var. Bu izahatleri, açıklamaları aldıktan sonra durumu tekrar değerlendiririz ama dostça bu durumu kendisi ile paylaştık.”

FİLİSTİN HAKKINDA KAPSAMLI BİLGİ

Kerry’nin Filistin’deki son temasları hakkında kapsamlı bilgi verdiği belirten Davutoğlu, “Özellikle İsrail ve Filistin tarafıyla yaptığı görüşmelerin ışığında bundan sonar atılacak adımların ne olabileceği ve zamanlaması konusunu bizimle paylaştı” dedi.

Kerry’yi “çok umutlu” gördüğünü kaydeden Davutoğlu, şunları ifade etti:

“Bu görüşmelerde ciddi mesafe alındığı intibaını edindim. Türkiye’nin bütün bu Filistin barış görüşmeleri sürecinde çok önemli bir role sahip olduğunu, olacağını, olmaya devam edeceğini söyleyerek bizden destek istedi. Ben de kendisine her zaman Ortadoğu barış süreci konusunda destek olduğumuzu, bir an önce bağımsız Filistin devletinin kurulmasını gerçek barışın temel şartlarından olduğu hususunu dile getirdim ve Türkiye olarak her zaman her türlü barış girişimine destek vereceğimi söyledim.

Kendisi de bundan sora atılacak adımlar konusunda bundan sonra temas halinde olma arzusunu dile getirdi. Önümüzdeki günlerde de tekrar bölgeye gidecek.

Gitmeden önce ve sonra yine telefon görüşmeleriyle birbirimizi bilgilendireceğiz. Bu konuda diplomatik temasları yoğunlaştırma iradesi çok açık.

Ümit ederiz ki bu kez Filistin devletinin kurulmasının önünü açan ve Filistin devletinin kurulmasını sağlayan bir barış süreci etkin olarak devreye girer.”

AYNI KAYGILARI PAYLAŞIYORUZ

Kerry ile görüşmesinde ikinci olarak Suriye konusunu ele aldıklarını belirten Davutoğlu, özellikle Humus’ta yaşanan son gelişmeler hakkında Türkiye ile ABD’nin aynı kaygıları paylaştığını söyledi.

Davutoğlu, Humus’ta hava kuvvetleri eşliğinde yapılan saldırıların çok büyük kayıplara ve zaten tahrip olmuş şehrin tümüyle tahrip olmasına yol açtığını ifade etti ve şöyle devam etti:

“Burada başta Hizbullah olmak üzere yabancı unsurların fiilen savaşıyor olması da çok ciddi kaygı verici bir gelişme. Bu konuları el aldık.

Dün benim Sayın Lavrov ile yaptığım görüşme konusunda fikirlerimi sordu. Ben onları aktardım. Kendisi de zaten bugün öğleden sonra Sayın Lavrov ile görüşecek.

Dolayısıyla gerek benim Sayın Lavrov ile yaptığım, gerek Sayın Kerry ile yaptığım, gerekse her ikisinin yapacağı görüşmeler bir bütünlük arz ediyor.

Bu açıdan ve Suriye’de duyduğumuz kaygıları ortaya koyuyor. Hem Humus’taki saldırıları durdurmak yönünde nasıl adımlar atabileceğimizi konuştuk hem de Cenevre toplantısının yapılması öncesinde atılacak adımları ele aldık.

Bütün bu görüşmelerde Türkiye ile ABD arasındaki ve şahsen benimle Kerry arasındaki temasların sürmesi ve sürekli bir koordinasyon içinde olmak konusunda da mutabık kaldık.”

ÖNCEKİ HABERLER
Edward Snowden’in iltica talebi incelemede
Edward Snowden’in iltica talebi incelemede
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
En ucuz Dünya Kupası biletleri Brezilya'da olacak
En ucuz Dünya Kupası biletleri Brezilya'da olacak
Kenan Işık'tan 'Huzur' nasihat!
Kenan Işık'tan 'Huzur' nasihat!
Alişan konserinde olay!
Alişan konserinde olay!
Engellilere özel hizmet 27 kat arttı
Engellilere özel hizmet 27 kat arttı
Ramazan'da top yerine ses bombası
Ramazan'da top yerine ses bombası
Hastane çalışanlarına işaret dilli eğitim
Hastane çalışanlarına işaret dilli eğitim
Türüt’ten  Gezi Parkı  türküsü
Türüt’ten Gezi Parkı türküsü
Taraftarımız sabırlı olmalı
Taraftarımız sabırlı olmalı