HABER /  DÜNYA

Cumhurbaşkanı, lise öğrencisini kötü azarladı!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Nazilere karşı Fransız direnişinin 2. Dünya Savaşı'nda idam edilen üyeleri için düzenlenen anma töreninde bir lise öğrencisini azarladı. Macron kendisine "Manu" diye hitap eden gence, "Bana başkan ya da bayım demelisin" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, kendisine "Manu" diye hitap eden ve Enternasyonal Marşını mırıldanan genci azarladı.

Fransa, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un bu görüntüsünü konuşuyor. Başkent Paris'te Nazilere karşı Fransız direnişinin 2. Dünya Savaşı'nda idam edilen üyeleri için anma töreni düzenlendi. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, törende tek tek gençlerle selamlaşıyordu. Bu sırada bir lise öğrencisi Enternasyonal Marşı'nı mırıldanıp Fransa Cumhurbaşkanı'nın ön adına atfen "Naber Manu?" diye sesini yükseltti. Macron bu hitaptan hoşlanmadı. Cumhurbaşkanı Macron, "Hayır, bunu yapamazsın. Burada resmi bir törendesin ve terbiyeli olman gerekiyor. Bugün burada Fransız milli marşı çalınıyor. Bana 'Başkan' ya da 'Bayım' demelisin. Tamam mı?" dedi. Lise öğrencisi ise "Özür dilerim sayın başkan" diyerek yanıt verdi.

Macron'un gence nasihatları bu kadarla sınırlı değildi. "İşleri doğru sırada yapmalısın. Bir devrim başlatmak istediğin gün önce diplomanı almak için okulu bitirmeli ve kendi karnını doyurabilmelisin. Başkalarına ancak bundan sonra ders verebilirsin" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı zaman zaman sinirlerine hakim olamamak ve özellikle de yoksul kesimlere karşı küçümseyici bir dil kullanmakla eleştiriliyor. Geçen hafta sosyal yardım programlarına çılgınlık düzeyde para harcandığını söylemiş, geçen yıl da başkanlık seçim kampanyasında da kendisine takım elbiseli adam diyen işçiye çıkışmıştı. Macron, "Takım elbiseye para ödemenin en iyi yolu bir iş sahibi olmaktır" demişti.

Yorumlar 1 yorum