BIST 1.540
DOLAR 7,40
EURO 9,00
ALTIN 442,08
HABER /  POLİTİKA

Erdoğan yüksek faiz oranlarına sert çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adana'da sanayici ve işadamlarıyla buluştu. Yüksek faiz oranlarına sert çıkan Erdoğan, yatırımcıların yüksek faiz oranlarında yatırım yapamayacaklarını söyledi.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yatırımcının güçlü olabilmesi için faizin düşük olması gerektiğini söyledi. ABD ve Japonya'dan örnekler veren Erdoğan, yüksek faiz oranlarının mutlaka değiştirileceğini kaydetti.

Recep Tayyip Erdoğan, dün Adana'da sanayici ve işadamlarının katıldığı toplantıda konuştu. Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"Yeni dönemde Adana'yı şaha kaldırmakta kararlıyız. Türkiye'de bir dönem sanayi denince akla Adana gelirdi. Önümüzdeki dönemde Adana için hayallerimizi gerçekleştireceğiz.

Bizim kaderimizi biz belirleriz. Bunu Hans'a, George'a asla bırakamayız. Yüksek faiz ile ülkemizi ayağa kaldıramayız. Yatırımcıyı güçlü kılacaksak faiz düşük olmalı. Girişimci yüksek faizle neyin yatırımını yapacak?

"DEĞİŞTİRECEĞİZ BU İŞİN LAMI CİMİ YOK"

Elin bankaları kazanmıyor mu? Japonya eksi faizle çalışıyor, ABD 2'ler bilemedin 3'te. Onların bankaları böyle çalışıyor da bize ne oluyor. Faizin böyle olduğu bir ülkede siz yatırım yapabilir misiniz? Bunu değiştireceğiz, bu işin lamı cimi yok.

Mazotta hibe veriyoruz, bunlar ne ile veriliyor? Bütün bu yatırımlar ne ile yapılıyor? Enerjide bu yatırımları ne ile yapıyoruz? Bu imkanlar olmasaydı büyüyemezdik. Şehir hastaneleri diyoruz, birisi çıkmış 'Ben kapatacağım' diyor. Ya biz öyle bir ecdadın torunuyuz ki. Bunlar Osmanlı'nın torunu olamaz. Böyle bir medeniyetin varisleri olarak diyor ki 'Bunları nasıl işleteceksiniz?' biz bugüne kadar bini aşkın hastane yaptık. Bunları nasıl işlettiysek öyle işleteceğiz. SSK'da genel müdürlük yaptın, batırdın, bitirdin ya. Oraları yönetemeyenler, bir dershane yönetemeyen nasıl olacak da Türkiye Cumhuriyeti'ni yönetecek?

"BİLMEDİKLERİNDEN DEĞİL HINZIRLIKLARINDAN BÖYLE SÖYLÜYORLAR"

2018'in ilk çeyreğinde yüzde 7,4 büyüdük. Hesaplar tutmadı, ama bizim hesap tutuyor. Çünkü hesapların üzerinde bir hesap vardır, o hesap Allah'ın hesabıdır.

Bu ülke ayaklarına vurulmaya çalışılan hiçbir prangaya izin vermez. Bazıları 'Türkiye büyüyor da millet niye hissetmiyor?' diyor. Bilmediklerinden değil, hınzırlıklarından böyle söylüyorlar.

Faizi yüzde 63'ten aldık, yüzde 4.6'ya kadar indirdik. Batı çıldırdı. Gezi olayları ile faiz ve enflasyon yeniden çift haneye çıktı. 24 Haziran ile birlikte yerlisine de yabancısına da bunu göstereceğiz.

"GELECEĞİMİZİ BİZ BELİRLEYECEĞİZ"

Türkiye'nin başına karar bulutlar toplamak istiyorlar. Bu kur filan, bunların hiçbirisi bizim geleceğimizi belirleyen şeyler değil. Bizimi geleceğimizi, biz belirleyeceğiz.

Bir takım çevreler ısrarla Türkiye'nin başına kara bulutlar toplamaya çalışıyor. Halbuki Türk ekonomisi bu tür saldırılara karşı şerbetlidir.

24'ünde siz bu kardeşinize yetkiyi verin, ondan sonra bu faizle, şunla bunla nasıl uğraşılır göreceksiniz.

Dövizi küresel piyasalarda yaptığınız manipülasyonlarla yükseltebilirsiniz ama yatırımcının ithalat bağlantısını bozamazsınız.

Hem üretimde hem tüketimde artış var. Türkiye Avrupa ülkelerinin tamamından daha fazla istihdam üretti."

ÖNCEKİ HABERLER
ABD BM İnsan Hakları Konseyi'nden çekildiğini açıkladı
Yer Kuşadası: Dosyası kabarıktı Drone'la yakalandı!
Rusya'dan ABD'ye misilleme!
Seçim anketleri 24 Haziran son seçim anketi SONAR oy yüzde dağılımı
Leyla Aydemir olayı son durum ne kim kaçırdı yeni detaylar...
25 Haziran resmi tatil mi kimler pazartesi günü idari izinli?
Kahreden olay! Oğlunun 'Anne babam dondu' mesajıyla...
Dolar gergin başladı! 19 Haziran dolar euro fiyatı
Başkan Türel Esnafı dinledi
Doğu Perinçek eşi ile mal varlığını açıkladı! Bir evi bile yokmuş
Yorumlar 63 yorum